REKLAMA .

Pączki topoli zastosowanie odżywcze, lecznicze i przepisy

Pączki topoli [Gemmae Populi] są wysoko cenione w fitoterapii od wczesnego średniowiecza. Spośród wszystkich gatunków topoli najszersze zastosowanie ma topola czarna zwana nadwiślańską. Lubi rosnąć przy dolinach rzek, często sadzi ją się w parkach i rezerwatach przyrody. Już samo przebywanie w pobliżu drzewa pomaga w leczeniu chorób skóry i ładuje energetycznie biopole człowieka. Włoscy wieśniacy nazywają topolę cariche co mówi samo za siebie, gdyż oznacza ładowarkę, naładowanie

Topola ma wiele zastosowań. Z jej drewna wykonuje się instrumenty muzyczne i meble, a z liści i pączków lekarstwa. Św. Hildegarda na podagrę  zalecała kąpiele w wywarze z drewna topolowego.  Ale najcenniejsze są pączki topoli czarnej. Ledwie kończą się mrozy wybuchają życiem. Zawierają w sobie cały arsenał witamin, mikroelementów i składników leczniczych. Świetnie wzmacniają organizm, lepiej niż suplementy, naturalne substancje mają dużo lepszą wchłanialność niż tabletkowe.

pączki topoli przepisy jak stosować

Pączki topoli właściwości lecznicze

Działają przeciwzapalnie, odkażająco, odtruwająco, przeciwbólowo, wykrztuśnie, przeciwgorączkowo i wzmacniająco. Pobudzają krążenie krwi. Są wspaniałym środkiem na wiosenne osłabienie, dają wyraźny przypływ energii. Koją stres, nerwice i nerwobóle

Pączki topoli są skutecznie stosowane w leczeniu:

  • chorób płuc, oskrzeli, krtani, kaszlu
  • przeziębień, grypy, stanów gorączkowych
  • zaburzeń trawienia
  • zapalenia stawów, bólów mięśni
  • odkładnia się kwasu moczowego
  • infekcji układu moczowego
  • zewnętrznie w leczeniu hemoroidów, trudno gojących się ran, oparzeń, owrzodzeń

Pączki topoli zbiera się od stycznia do maja. Najlepiej robić to wczesną wiosną zanim na drzewach pojawią się liście. Pokryte są wtedy są wonną żywicą . Suszymy je dość długo w temperaturze 50°C. Po wysuszeniu można je stosować jako surowiec do herbatek, nalewek, intraktów, maści.

pączki topoli

Pączki topoli przepisy lecznicze

Odwar z pączków topoli
Łyżkę suszu zalać szklanką wody. Gotować pod przykryciem 5-7 minut. Wypić w ciągu dnia w 4 porcjach. Odwar ma właściwości oczyszczające, przeciwzapalne, hamujące namnażanie się bakterii. Stosować przy zapaleniu dróg moczowych, zapaleniu prostaty, gośćcu, dnie moczanowej, długotrwałych bólach mięśni i stawów. Zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran i owrzodzeń. Doskonale sprawdza się przy leczeniu hemoroidów i podrażnieniu narządów rodnych.

Napar z pączków topoli
Łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem pół godziny. Przecedzić, dosłodzić miodem lub sokiem malinowym. Pić 2 razy dziennie przy przeziębieniu, gorączce, grypie. Zapaleniu dróg oddechowych, bólach stawów, mięśni.

Mieszanka na nerwobóle, rwę kulszową
Wymieszać w równej ilości: liście czarnej porzeczki, poziomki, brzozy, kwiaty tawuły łąkowej i pączki topoli. Łyżkę ziół gotować 3 minuty w 1/4 szklanki wody. Popijać 2 razy dziennie między posiłkami.

Mieszanka na przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek
Wymieszać w równych ilościach kłącze perzu, pączki topoli, liść maliny, korę wierzby, korzeń prawoślazu, liść borówki brusznicy.
Sporządzić odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody. Przecedzić, pić 3 razy dziennie po szklance.

Napar regenerujący stawy i kości
Wymieszać w równych ilościach korzeń arcydzięgla, kwiaty wiązówki, korę wierzby i pączki topoli. Łyżeczkę mieszanki zalać 250 ml wody, gotować 10 minut. Pić ciepły wywar 2-3 razy dziennie. Pomaga po kontuzjach, złamaniach.

Maść lecznicza
Utłuczone pączki topoli i kwiat dziurawca w równych ilościach zwilżyć spirytusem i pozostawić w zamkniętym naczyniu na 2 godziny. Wymieszać z niesolonym smalcem w stosunku 1:2,5. Ogrzewać w kąpieli wodnej aż się ulotni alkohol, odcedzić przez gazę. Stosować na wrzody, rany, hemoroidy, pęknięcia odbytnicy.

Odżywka
Świeże pączki topoli na wiosnę można jeść bezpośrednio z gałązek. Z przyniesionych do domu warto zrobić odżywkę. Zmielone lub utłuczone wymieszać z miodem w stosunku 1:3, odstawić na 24 godziny. Dla poprawy ekstrakcji można przedtem zwilżyć lekko alkoholem. Zażywać 1-2 łyżeczki dziennie.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: