Sprawdzone efekty, Zamiast, Zioła

Wzdęcia i skurcze brzucha – najlepsze ziołowe mieszanki

Wzdęcia i skurcze brzucha - najlepsze ziołowe mieszanki

Wzdęcia to najczęściej pojawiające się dolegliwości układu trawiennego.

Powodują dyskomfort w jamie brzusznej, napięcie, ciężkość, skurcze, kolki i nieprzyjemny ból. W tym stanie najchętniej założylibyśmy luźne spodnie i poleżeli z gorącym termoforem, nie wywierając nie wywierać żadnego nacisku na brzuch.

wzdęcia termofor

O przyczynach uporczywych wzdęć, niektórych banalnych, pisaliśmy Tutaj. Warto je wyeliminować, a terapie wspomóc ziołami, bo dotychczas nie wymyślono lepszych środków na dolegliwości trawienne. Dziś przedstawię, w jaki sposób skomponować odpowiednie dla siebie mieszanki ziołowe.

Wzdęcia – obraz energetyczny

Wiele ziół i przypraw o działaniu wiatropędnym łagodzi i zapobiega wzdęciom. By najlepiej je dobrać trzeba zastanowić się nad „typem energetycznym” stojącym za objawami i ocenić stany tkankowe wg schematu:

 • ciepło- zimno
 • suchość -wilgotność
 • napięcie-rozluźnienie

W tradycyjnym zielarstwie są one wzorcem, który reprezentuje stany nadmiaru/niedoboru.

Kierując się logiką staram się zidentyfikować problem i dobrać zioła, które najłatwiej go rozwiążą. Patrząc na wzdęcia widzimy obrzęk. Mamy więc do czynienia z gromadzeniem płynów, inaczej nadmiarem wilgoci. W jamie brzusznej pojawiają się skurcze, które świadczą napięciu tkanek.  W efekcie tworzy to środowisko nazywane zimną stagnacją. Więcej o stanach tkankowych tutaj.

W stanie napięcia tkanek płyny są miejscowo poblokowane, nie mogą się wydostać z danego obszaru. Skutkuje to wychładzaniem jelit, a zimno hamuje ruch, brak tu aktywnej energii żywiołu ognia.  To spowolnienie pogłębia wilgotność, wywiera presję na już napięte tkanki i tworzy się błędne koło.

Musimy więc środowisko rozgrzać, uwolnić napięcie, rozluźnić tkanki, by płyny miały swobodny przepływ.

Zioła na wzdęcia
 • Zioła rozgrzewające o smaku pikantnym, z powinowactwem do obszaru brzucha: imbir, tymianek, pieprz, gorczyca, cynamon
 • Rozpraszające aromaty, rozładowujące napięcie: rumianek, szałwia, kocimiętka, krwawnik
 • Uwalniające wiatr, przeciwdziałające wzdęciom: koper włoski, nagietek, kminek, kumin, anyż, arcydzięgiel

Wzdęcia i skurcze brzucha - najlepsze ziołowe mieszanki

Można spróbować określić skąd się wzięło to całe napięcie. Najczęściej jego źródłem jest stres, pośpiech, napięte terminy, wymagająca praca. Tutaj trzeba dołożyć zioła, które uwalniają z napięć, rozluźniają splot słoneczny i koją układ nerwowy. Jest ich sporo. Jednak wiele z nich np. mięta pieprzowa, werbena, lawenda rozluźniają i wprawiają stagnację w ruch, ale chłodzą! A my chcemy w formule zachować dużo ciepła. Można wybrać:

 • Szałwię: w ciepłych herbatkach rozgrzewa, redukuje stres związany z przytłoczeniem. Działanie rozgrzewające dotyczy układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego i krążenia.
 • Święta bazylia rozgrzewa i stymuluje ruch. Wskazana jest w stanach zimnej stagnacji, kiedy normalne procesy „utknęły”. Jako środek uspokajający początkowo stymuluje, ale zaraz po tym następuje uziemienie i poczucie spokoju.

Dołożyłabym ciepłą nawłoć, która dobrze porusza płyny, oczyszcza krew i energetycznie odżywia nerki. Pomoże „wyrzucić” nadmiar płynów.

Przykładowe mieszanki na wzdęcia
 • Nagietek, nawłoć, koper włoski – główny problem: zatrzymywanie płynów
 • Szałwia, imbir, anyż – zimno, stagnacja
 • Rumianek, święta bazylia, kminek, kocimiętka – napięcia nerwowe w obrębie jamy brzusznej

Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 10 minut pod przykryciem. Pije się 30 minut po każdym posiłku do ustabilizowania trawienia.

B. della Porta

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments