Pękające pięty to bolesna i uciążliwa dolegliwość. Skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza niż w innych miejscach. Szybciej narasta niż się złuszcza, pęknięcia mogą być powierzchowne lub sięgać głębiej skóry właściwej. W efekcie stopy mogą krwawić lub nawet ropieć.
Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednie obuwie i niewłaściwa pielęgnacja. Tradycyjne, domowe sposoby powinny szybko przynieść ulgę. Problemy ze stopami są często objawem zaburzeń wewnętrznych o czym niżej, pod przepisami.
Pękające pięty domowe sposoby
Ziemniaki
Dokładnie umyte obierki włożyć do garnka i zasypać siemieniem lnianym. Zalać niedużą ilością wody. Gotować na małym ogniu do powstania klejącej papki. Lekko ostudzić, zanurzyć stopy w ciepłej paście na 15-20 minut. Zmyć i nasmarować kremem. Zabieg stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Papkę można zrobić z całych ugotowanych ziemniaków wymieszanych z tłuszczem, olejem lnianym lub rzepakowym.
Cebula
Drobno posiekać kilka cebul, włożyć do miski, ugniatać stopami kilkanaście minut. Zmyć i nasmarować maścią lub tłuszczem. Można cebulę rozgotować do miękkości i kompresować pięty.
Kompres na noc. Wymoczyć stopy w wodzie z sodą oczyszczoną. Z rozgniecionej cebuli zrobić okład, zabandażować na noc. Rano zmyć, oczyścić pumeksem i nasmarować oliwą lub tłustym kremem.
Mikstura na głębokie pęknięcia pięt
Ugotować 2 łyżki mąki ziemniaczanej z litrze wody. Moczyć nogi 10 minut przed snem. Nasmarować stopy tłuszczem wołowym lub smalcem gęsim, założyć skarpetki i położyć się do łóżka.
Smalec
Na pękające pięty najlepszy jest tłucz wołowy, ewentualnie smalec gęsi wymieszany z olejem rycynowym. Pomagają na suchą, łuszczącą skórę „rybia łuska”. Przepis TU.
Zioła na pękające stopy
Na pękające stopy pomagają kąpiele w wywarach ziołowych: kora dębu, nagietek, pokrzywa, krwawnik, babka lancetowata, rozmaryn, gałązki sosny.
- 3-4 łyżki kory dębu zalać litrem wody. Gotować 10 minut, lekko przestudzić i moczyć stopy. Dokładnie osuszyć, nasmarować tłustym kremem, maścią lub smalcem.
- Łyżkę nagietka i 2 łyżki pokrzywy zaparzać kwadrans w litrze wody. Nie przecedzać. Wlać do miski i moczyć stopy kilka minut. Po osuszeniu (nie wycierać), nasmarować tłuszczem lub kremem odżywczym.
- Szorstkie podeszwy, lekko pękające pięty. Kilka wieczorów moczyć stopy w wodzie z szarym mydłem i solą. Drobne pęknięcia posmarować sokiem z krwawnika. Wymasować oliwą świętojańską.
Z kuchennej apteczki
Na pękające pięty pomagają kompresy z rozgniecionych na papkę świeżych pomidorów, bananów, awokado, winogron, jabłek. Miękkie jabłko pokroić w kostkę, pogotować w niewielkiej ilości mleka. Rozgnieść na pastę, nakładać kompres na kilka minut.
- Cytryna: By zmiękczyć twardą, szorstką skórę na piętach, kolanach, łokciach przekroić cytrynę na pół. Podczas kąpieli energicznie wcierać, po spłukaniu natłuścić.
- Miód Na umyte, rozgrzane pięty nałożyć miód, na to liść kapusty i zabezpieczyć bandażem.
Pękające pięty przyczyny
Pięty pękają gdy skóra jest za sucha. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, zadbanie dobrej jakości obuwie i skarpetki z naturalnych włókien. Przy mydlanej kąpieli nie zapominać złuszczaniu naskórka pumeksem, peelingach i odpowiednim natłuszczaniu.
Jeśli mimo to skóra pęka przyczyn trzeba szukać wewnątrz organizmu. Zbyt sucha skóra informuje, że narządy wewnętrzne i tkanki wysychają. Brakuje podstawowych tłuszczów i składników nadających tkankom miękkość i elastyczność. Ma to związek z odżywianiem lub/i zaburzeniami pracy niektórych narządów.
Niedobór Yin
Kiedy brakuje Yin pojawia się niedobór płynów ustrojowych i/krwi. Jednym z głównych objawów jest suchość w tkankach. Przesuszona skóra w różnych rejonach ciała, błony śluzowe gardła, jamy ustnej, zatok, nosa oraz tkanek wewnętrznych – jelit, kości, organów trawiennych. Suche, pękające pięty to jeden z objawów. Yin będzie odżywiać kluczowe organy, zabraknie wystarczającej ilości by odżywić skórę stóp.
Najczęściej niedobór Yin obejmuje: płuca, żołądek, wątrobę, nerki, serce. Przy niedoborze w żołądku objawy będą obejmować suchość w ustach i gardle, jeśli oczy są zbyt suche trzeba zwrócić uwagę na pracę wątroby. Niedobór Yin nerek to najczęściej pękające stopy, szorstkie kolana, sucha skóra nóg.
Zastój Qi i Krwi
W zasadzie oznacza to słabe krążenie. Krew i płyny niewystarczająco odżywiają tkanki sucha staje się wysuszona i pięty zaczynają pękać. Słabe krążenie może być spowodowane ogólnie niskim poziomem Qi lub/i niedoboru Yin. Dlatego by rozwiązać ten problem należy przywrócić równowagę. Zrobią to odpowiednio dobrane do konstytucji ziołowe herbatki. Zioła Yin Yang i smaki TUTAJ.