Apteka w twojej kuchni, Bez kategorii, Przyprawy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Anyż gwiaździsty czyli badian na grypę, katar i układ trawienny

Anyż gwiaździsty czyli badian na grypę, katar i układ trawienny

Anyż gwiaździsty [Illicum verum] jest aromatyczną przyprawą o słodko korzennym aromacie.

Ma ciekawy, idealnie symetryczny kształt w formie ośmioramiennej gwiazdy. Każde ramię zawiera brązowe nasionko wypełnione cennymi olejkami. Za aromat odpowiadają cząsteczki wyizolowane w 1885 roku, noszące nazwę kwasu szikimowego. Nazwa wzięła się od japońskiego kwiatu anyżu (shakimi).

Anyż gwiaździsty czyli badian na grypę, katar i układ trawienny

Anyż gwiaździsty znajduje zastosowanie w kuchni, kosmetyce, lecznictwie oraz ozdoba świątecznych dekoracji. Obok kopru włoskiego, cynamonu, goździków i pieprzu syczuańskiego jest składnikiem chińskiej przyprawy pięciu smaków.

Anyż gwiaździsty

Jest owocem małego, wiecznie zielonego drzewa z rodziny magnolii badianu właściwego.  Zielone owoce zbiera się zanim dojrzeją. Suszy na słońcu aż  stwardnieją i nabiorą orzechowo-brązowej barwy.

badian właściwy anyż gwiazdkowy

Jego smak przypomina lukrecję i jest zdecydowanie ostry. W kuchni anyż gwiaździsty jest bohaterem słodkich dań w kompozycji z warzywami oraz napitków i nalewek.  Poza kuchnią wykorzystuje się jako element dekoracyjny i do produkcji leków przeciwwirusowych, przeciwgrypowych.

Anyż gwiaździsty lecznicze działanie

Smak: aromatyczny, ostry, rozgrzewa, osusza. Oddziałuje na śledzionę, żołądek, nerki wątrobę.

Według medycyny chińskiej anyż gwiaździsty porusza krew, rozprasza stagnację. Usuwa objawy przeziębienia, reguluje przepływ energii Qi, łagodzi ból, poprawia apetyt i trawienie. Stosuje się przy kolkach jelitowych, wymiotach, bólach brzucha, lumbago. Przy ostrych i przewlekłych zaparciach spowodowanych nadmiarem gorąca w jelitach łączy się anyż gwiaździsty z aloesem.

Grudzień pachnie goździkami i cynamonem - tajemnice aromatów

Ajurweda stosuje w nadmiarze chłodu z gorącymi przyprawami: goździkami, pieprzem, cynamonem. Przy zaburzeniach trawienia, infekcjach układu oddechowego, dolegliwościach menopauzy i jako środek mlekopędny. Równoważy vata i kapha dosha, pogarsza pitta.

Anyż gwiaździsty jest doskonałym środkiem wspomagający trawienie. Stosuje się dla łagodzenia kolek, wzdęć, gazów, niestrawności. Przy objawach  powiązanych  ze wzdęciami: ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowych, brak apetytu. Działanie przeciwskurczowe łagodzi rozstrój żołądka.

Grypa i przeziębienie

W Ajurwedzie od setek lat jest szeroko stosowany leczeniu kaszlu, krztuśca, astmy, zapalenia oskrzeli, infekcji wirusowych i grypy.

Ze względu na obecność kwas szikimowego jest używany do wytwarzania leków przeciwgrypowych. M.in jest składnikiem Tamiflu – jednego skutecznego leku przeciw ptasiej grypie.

Anyż gwiaździsty jest bogaty w przeciwutleniacze, witaminy A i C i olejki eteryczne m.in tymol, terpineol, anteol. Jest naturalnym antybiotykiem. Działanie:
  • Przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze
  • Wykrztuśne, antyoksydacyjne
  • Moczopędne, wiatropędne
  • Pobudzające
  • Poprawiające trawienie
  • Przeciwbólowe, łagodzące skurcze
  • Zmniejszające nudności
  • Zwiększające libido
Anyż gwiaździsty zastosowania

Gwiazdki anyżu można żuć po posiłkach dla odświeżenia oddechu. Olejek anyżowy skutecznie łagodzi bóle reumatyczne, poprawia ogólne samopoczucie. Można go używać jako środek przeciw wszom, termitom, karaluchom.

Syrop anyżowy
Zmiażdżone 1-2 łyżeczki zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy 10 minut pod przykryciem, odcedzamy. Dodajemy po 4 łyżeczki miodu i gliceryny spożywczej. Stosuje się 2 łyżeczki syropu co 2-3 godziny by złagodzić kaszel.

Masala Chai przepis tu

anyż gwiaździsty masala chai

Herbatka anyżowa 
Delikatnie miażdżymy nasiona by uwolnić olejki lotne. Do szklanki wrzątku wrzucamy 1-2 łyżeczki nasion. Parzymy 5-10 minut pod przykryciem. Pije się 3 razy dziennie szklankę dla łagodzenia wzdęć. Można zastosować kroplę olejku anyżowego wewnętrznie wymieszaną z połową łyżeczki miodu.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments