Właściwości i zastosowanie, Z rożnych stron świata, Zamiast, Zioła

Damiana dodaje energii, wigoru jednocześnie relaksuje i podnosi na duchu

damiana relaksuje, dodaje energii, wigoru, podnosi na duchu

Damiana, turnera rozpierzchła [turnera diffusa] ziele znane w czasach prehistorycznych rożnym kulturom, dziś cieszy się popularnością za sprawą działania wzmacniającego, energetyzującego, przeciwdepresyjnego i poprawiającego libido.

Roślinę wysoko cenili Majowie, Aztekowie i ludy zamieszkujące obszary współczesnego Meksyku, Teksasu, Karaibów, Brazylii. Wykorzystywali jako przyprawę, stosowali do kadzideł i jako lecznicze panaceum. Napary z liścia pyły popularnym środkiem, relaksującym, wzmacniającym, przywracającym równowagę i składnikiem miłosnych napojów.

Liść damiana

Turnera rozpierzchła, popularnie damiana, jest małym, kwitnącym na żółto krzewem z rodziny z rodziny męczennicowatych. Zwany zielem świętego Damiana, na część średniowiecznego lekarza i męczennika, patrona aptekarzy.

damiana lecznicze właściwości

Do Europy roślina trafiła w początkach XIX wieku, sprowadzona przez hiszpańskiego misjonarza Juana María de Salvatierra wraz z formułami do użycia.

Tradycyjne zastosowania obejmują stany obniżenia nastroju, depresję, lęki, niepokój, z drugiej nadmierny stres i napięcie nerwowe. Hiszpański misjonarz donosił, że zioło stosowano przy zawrotach głowy, utracie przytomności, nocnym moczeniu, bólach napięciowych, zaparciach, kaszlu, astmie, wrzodach żołądka, zaburzeniach miesiączkowania.

Działanie lecznicze

Damiana należy do roślin adaptogennych, przywracających homeostazę, zwiększającym odporność na stres. Jest tonikiem układu nerwowego. Surowcem leczniczym są liście stosowane w naparach i nalewkach.  Za terapeutyczne działanie odpowiedzialne są głównie flawonoidy i roślinne sterole.

  • Liść damiana ma silne działanie antyoksydacyjne,
  • Przeciwbakteryjne, moczopędne, przeczyszczające
  • Odtruwające, wzmacniające, łagodzące
  • Antydepresyjne, przeciwlękowe, energetyzujące, regeneracyjne [1]
  • Wspiera pracę układu hormonalnego, krwionośnego i serca

Jest tonikiem nerwowym. Pomaga w regeneracji wyczerpanego długotrwałym stresem systemu nerwowego. W stanach takich jak: wysoki poziom lęku, niepokój, wyczerpane pokłady energii, niespokojny sen i depresja wynikająca z osłabienia układu nerwowego. Na poziomie fizycznym mogą to by problemy trawienne, zaparcia, zaburzone reakcje immunologiczne. Wszystkie te symptomy wpisują się w profil ziela, która działa tonizująco na układ nerwowy i gruczoły. Jednocześnie relaksuje i energetyzuje.

damiana relaksuje, dodaje energii, wigoru, podnosi na duchu

Poza tym damiana ma działanie moczopędne i przeczyszczające, pomaga w infekcjach dróg moczowych. Ma powinowactwo do męskiego i żeńskiego układu rozrodczego, tonizuje i przywraca witalność. Rozgrzewa, stymuluje krążenie w okolicach miednicy, stąd zastosowania w łagodzeniu problemów ginekologicznych, takich jak stagnacja, nieregularne miesiączki.

Dobry wybór dla każdego kto jest przygnębiony, zestresowany, osłabiony, chce się odprężyć i zrelaksować. Zioło bezpieczne w każdym wieku. W okresie ciąży lub karmienia z piersią należy skonsultować z lekarzem

Liść damiana zastosowania

Delikatne, tonizujące ziele jest odpowiednie dla prawie każdego. Działa na kilku poziomach, rozluźnia, łagodzi ból i napięcie, poprawia nastrój i zwiększa zdolności sensoryczne. To jedno z ziół, które pobudza zmysły, pomaga łączyć się ze świadomością. W Meksyku macerat na tequili używa się jako lekki środek psychoaktywny, wywołujący stan euforii.

Napar z ziela 
Łyżeczkę – półtorej suszu zaparza się pod przykryciem w szklance wrzątku 5-10 minut. Im dłużej się parzy tym bardziej gorzknieje. Działanie rozgrzewające, stymulujące, relaksujące. Dla poprawy smaku można łączyć  z innymi ziołami lub dosłodzić miodem.  Dobrze łączy się ze słomą owsianą, melisą, cynamonem, miłorzębem.

jak stosować damiana przepis

Herbatka energetyzująca

  • Liść damiana – 1 łyżeczka
  • Liść miłorzębu – 1 łyżeczka
  • Ziele rozmarynu – ¼ łyżeczki
  • Tarczyca bajkalska – ½ łyżeczki
  • Suszony imbir – ¼ łyżeczki lub centymetrowy kawałek świeżego

Zioła zalać 2 szklankami wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 5-10 minut, po odcedzeniu można dosłodzić miodem. Herbatka wyostrza zmysły, podnosi poziom koncentracji, wzmaga funkcje poznawcze, ułatwia skupienie i zapamiętywanie. Zalecana w okresie wytężonej pracy umysłowej, nauki i egzaminów.  Pomaga w stanach, wyczerpania, depresji, niepokoju, smutku,  przygnębienia, melancholii i przewlekłym zmęczeniu.

Nalewka damiana
30 gram suszu zalać 2 szklankami wódki. Odstawić do maceracji na 5 dni. Przefiltrować mocno odciskając zioła. Zachować wyciąg, a liście zalać półtorej szklanki wody i odstawić na 3 dni. Przecedzić przez gazę. W garnku podgrzać ekstrakt wodny, dodać szklankę miodu, podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia.  Zdjąć z ognia, połączyć z wyciągiem alkoholowym. Stosuje się 1-3 ml dziennie.

Uwagi:

Nie stosuje się przed snem, może utrudniać zasypianie. Przeciwskazania: ciąża, przyjmowanie leków rozrzedzających krew. W niewielkich ilościach jest bezpieczna dla dzieci powyżej 8 roku życia.

Dobrym sposobem na lepsze zrozumienie działania jest rozpoczęcie od małych dawek. Paradoksalnie, zwłaszcza w przypadku ziół, które działają na układ nerwowy lub/i hormonalny, często mniej oznacza więcej. Można zacząć od słabego naparu lub małej dawki nalewki dolanej do herbaty i spokojne, uważne, obserwowanie efektów.  Czasem pół łyżeczki może zadziałać lepiej niż cała.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments