Przepisy, Przyprawy, Z rożnych stron świata, Zdrowie na talerzu, Zioła

Aromatyczna oliwa z oliwek domowej roboty

W basenie Morza Śródziemnego oliwa z oliwek traktowana jest jak bezcenny dar bogów, stosowana w codziennej diecie pozwala jego mieszkańcom cieszyć się zdrowiem i dłuższym życiem.

oliwa-z-oliwek

Dzikie oliwki rosły już 50 tysięcy lat temu, o czym świadczą skamieliny odnajdowane przez paleobotaników, a prasy oliwne znane były już w III wieku p.n.e
Jej wyjątkowe właściwości doceniano w starożytności, w biblii drzewo oliwne jest wymieniane ponad tysiąc razy.  Homer oliwę z oliwek nazywał złotym płynem, bo odmładza, zmniejsza ból, uzdrawia i dodaje sił a grecki lekarz i botanik Dioskurides Pedanios używał jej jako bazy do prawie wszystkich swoich maści.

Skąd te niezwykle właściwości?
Być może stąd, że drzewo oliwne, choć bardzo delikatne jest niezwykle odporne i żyje ponad 2 tysiące lat.

Oliwa z oliwek stanowi źródło cennych jednonasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki swojej strukturze zbliżonej do tłuszczu ludzkiego jest najlepiej przyswajalna, najbardziej lekkostrawna i najmniej kaloryczna spośród wszystkich olejów roślinnych.
Ułatwia trawienie innych tłuszczów, chroni ściany żołądka, pobudza perystaltykę jelit, stymuluje wydzielanie żółci i pozytywnie wpływa na żywotność i funkcje komórek nerwowych.
Pozytywnie wpływa na takie czynniki jak:  profil lipidów, ciśnienie krwi, metabolizm glukozy i profil przeciwzakrzepowy.

W moim domu dobrej jakości oliwa z oliwek  do podstawa.
Używamy jej na co dzień nie tylko do sałatek, dodajemy do zup warzywnych, sosów, dań z makaronem, kaszami, warzywami, roślinami strączkowymi, rybami, owocami morza – „przyprawiamy” nią wiele innych potraw, np. takie oto „kanapki”.

Chleb wloski z durum oliwa z oliwek

Od czasu do czasu w niewielkich ilościach aromatyzujemy oliwę ziołami, czosnkiem, suszonymi pomidorami i innymi składnikami, które jej nadają niepowtarzalny smak i właściwości, np.dodanie papryczki chili chroni przed nowotworami

Zwyczajny jeszcze ciepły, lub podgrzany wiejski chleb maczany w aromatycznej oliwie smakuje wybornie.

chleb-maczany-w-oliwie-z-oliwek

Aromatyczna oliwa z oliwek domowej roboty

1 szklankę oliwy z oliwek lekko podgrzać w kąpieli wodnej, dodać 1-2 pokrojone ząbki czosnku, kawałek papryczki chili, 1-2 gałązki rozmarynu, bazylii lub innych świeżych lub suszonych ziół, pamiętając że świeże mając bardziej intensywny aromat więc dodawać w mniejszej ilości.

Inny, prostszy sposób to po prostu wrzucić wybrane dodatki na dno butelki, zalać oliwą z oliwy i odstawić w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej.

aromatyczna-oliwa-domowej-roboty

W zależności od upodobań i przeznaczenia, aromatyczną oliwę można komponować z:
Zioła: rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek, estragon, kolendra, lubczyk, koper
Przyprawy: ziele angielskie, kardamon, kumin, pieprz, imbir, anyż, laska cynamonu, goździki,
Warzywa: papryczka chili, pomidory suszone, czosnek, cebula czerwona, chrzan, seler
Skórki owocowe: cytryna, mandarynka, pomarańcza, jabłko,

Pamiętając, by nie dodawać zbyt wielu składników na raz,  3-4 składniki wystarczy. Oliwa nabiera smaku i aromatu dodatków po 2-3 dniach, po tym czasie należy wyjąc z niej świeże zioła o delikatnych listkach jak bazylię czy koper.
Przechowywać  nie dłużej niż 1-2 miesiące.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments