Porady babuni, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Babka lancetowata – królowa polnych dróg. Receptury i zastosowanie

babka lancetowata

Babka lancetowata [Plantago lanceolata] była jednym z najpopularniejszych środków leczniczych w Europie. Nazywano ją królową dróg, bo przy nich rosła. Pielgrzymi przykładali babkowe listki na otarte stopy. Chłopi leczyli kontuzje odniesione podczas prac polowych.

babka lancetowata

Liść babki stosowano jako środek wykrztuśny przy infekcjach dróg oddechowych, wrzodach i chorobach przewodu pokarmowego. Pomagał w nawracających infekcjach pęcherza, osłabieniu. Zewnętrznie przy wszelkich dolegliwościach skórnych.

babka lancetowata właściwości

W Chinach jak podają kroniki ziele przywróciło płodność cesarzowi Kao-Tsu, który poślubił niezwykle piękną lecz ubogą dziewczynę Lu.  Matka młodziutkiej małżonki – wiejska zielarka podawała obojgu wywary z babki i niebawem Lu zaszła w ciążę. Nie podano jakiej, na świecie rośnie ponad 200 gatunków babki, w Polsce osiem. Z czego za najbardziej użyteczną uważa się babkę lancetowatą.

Babka lancetowata właściwości

Babka lancetowata wyrasta do 40 cm. Wszędobylską roślinę łatwo poznamy po długich, wąskich liściach z widocznymi równoległymi nerwami. Stąd jej ludowa nazwy języczki polne, psie języczki. babka lancetowata przepisy

Surowcem zielarskim są liście.  Zawierają dużo witamin i soli mineralnych, śluzy, garbniki, enzymy flawonoidy i glikolizy o działaniu antybiotycznym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym.

Babka lancetowata ma działanie:

  • przeciwzapalne na błony śluzowe i skórę
  • przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antybiotyczne
  • wykrztuśne, przeciwkaszlowe
  • regenerujące, osłaniające
  • rozkurczowe
  • oczyszcza krew, płuca, żołądek
Przepisy

Herbatka wykrztuśna
Wymieszać w tych samych ilościach babkę, podbiał dziewannę i miodunkę. 2 łyżeczki mieszanki zalać 1/4 litra wrzątku. Wypija się w 3-4 porcjach w ciągu dnia osłodzone miodem. Rozrzedza śluz, ułatwia wykrztuszanie, oczyszcza i działa przeciwzapalnie.

Herbatka z macierzanką
Równą ilość macierzanki i babki wymieszać. Zaparzać jak wyżej. Stosuje się przy dychawicy oskrzelowej, chorobach wątroby, pęcherza moczowego i osłabieniu.

Wzmacniający syrop z babki lancetowatej
Młode listki umyte pokroić drobno. Układać w słoiku centymetrowe warstwy przesypując cukrem lub miodem. Pełny słoik postawić w ciemne, chłodne miejsce na 10 dni. Odcedzić dokładnie odciskając zioła. Syrop przechowywać w lodówce.

Pomaga przy kaszlu, zapaleniach dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie, łagodzi błony śluzowe gardła i dróg oddechowych. Jest skuteczny w chorobach żołądka, jelit i wzmacnia. Stosuje się 1-2 łyżeczki 3 razy dziennie.

syrop z babki lancetowatej

Syrop na przeziębienia
Wymieszać po łyżce liści babki i dziewanny. Podgrzać szklankę soku malinowego, dodać zioła, podgrzewać na małym ogniu 5 minut od momentu zagotowania. Ostudzić pod przykryciem, przecedzić. Stosuje się dziennie po 2-3 łyżeczki. Grypa, kaszel, zaziębienie, zapalenie oskrzeli. Babka i dziewanna niszczą wirusy i bakterie.

Babka do użytku zewnętrznego

„Ropucha ukąszona przez pająka szuka babki, w ten sposób może sobie pomóc” pisano w starych książkach zielarskich. Babka szybko goi rany rany skórne. Dawniej małe dzieci jak tylko się skaleczyły zwilżały śliną liść babki i przykładały do rany. Liście babki były pierwszym ratunkiem przy ukąszeniach pszczół i insektów.

Okłady
Umyte liście babki rozgnieść i przykładać do świeżych i trudno gojących się ran. Wrzodów, ukąszeń, oparzeń, infekcji skórnych. Przy bólach zębów i dziąseł można żuć liście. Świeże, roztarte w dłoniach liście zmieszane z odrobiną soli i przyłożone na szyję leczą wole.

Ból zęba
Dla uśmierzenia bólu włożyć do ucha po stronie bolącego zęba korzeń babki lancetowatej. Utrzymać, aż ból zniknie, zwykle trwa to około 1 godziny

Inhalacje
Łyżkę kwiatów i liści babki zalać wrzątkiem. Wdychać parę pod ręcznikiem. Powtarzać wielokrotnie przy zapaleniu zatok i chorobach dróg oddechowych.

Młode listki zanim roślina zakwitnie to doskonały dodatek do twarożków i sałatek. Napój przywracający siły witalne i więcej przepisów z babki  TUTAJ 

4.6 8 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania G.
Ania G.
7 miesięcy temu

Super artykuł. Tyle zastosowań !:D Od kilku lat bardzo „staje mi na drodze”, więc zaczęłam ja zbierać i suszyć. Napar z suszonego liścia babki lancetowatej zawsze pomaga mi i mojej rodzinie przy przeziębieniu. A babkę także jajowatą przykładam do ran lub otarć, gdy robię coś w ogrodzie. Nauczyłam też córkę, gdy miała 2 latka, że jak upadnie i jest buba to od razu liść babki szukamy. Dziś ma 5 lat i tez o tym pamięta:) Koniecznie muszę wypróbować resztę podanych tu przepisów 😀 Dziękuję za nie:)