Ból ucha często towarzyszy lub pojawia się po przebytych przeziębieniach lub infekcjach jamy ustnej i dróg oddechowych. Może być pochodzenia miejscowego lub promieniować z gardła, od zębów, ze stawu żuchwowego. Osoby, które od długiego czasu mają przewlekły proces zapalny, zwykle nieleczony, bezbolesny muszą pamiętać że ból ucha wraz z pojawieniem się wycieku może świadczyć o zaostrzeniu stanu zapalnego lub rozpoczynających się powikłaniach ze strony opon mózgowych i mózgu.
Miejscowy ból ucha może być spowodowany zapaleniem ucha zewnętrznego – wywołanym przez bakterie lub wirusy. Zapaleniem ucha środkowego, na który cierpią najczęściej dzieci lub zapaleniem ucha wewnętrznego.
Ból ucha babcine sposoby
Geranium
Najprostszą domową metodą na ból ucha jest geranium czyli anginka. Zmiażdżyć listek w dłoni tak by puścił sok i włożyć do ucha. Ból ustępuje zazwyczaj po 20 minutach. Listek wyjąć po 2 godzinach. W przewlekłych stanach zapalnych najlepiej zostawiać na noc. Metoda skuteczna i bezpieczna dla małych dzieci. Geranium można zastąpić świeżym listkiem bazylii – też pomaga.
Zioła szwedzkie
Bez wątpienia jednym z najlepszych środków przynoszących ulgę i leczącym stany zapalne są zioła szwedzkie PRZEPIS. Należy zamoczyć mały wacik w ziołach i wsunąć do ucha. Przedtem wnętrze ucha nawilżyć lekko oliwką. Trzymać ciepło. Powtarzać 2 razy dziennie. W ten sposób można wyleczyć również szumy uszne i poprawić słuch.
Nalewka propolisowa
Wymieszać w równych częściach z oliwą, zamoczony wacik wsunąć do ucha. Trzymać ciepło.
Sok z czosnku na ból ucha i stany zapalne
Kilka kropli świeżo wyciśniętego soku czosnkowego umieścić na waciku. Wsunąć do ucha. Uwalniające się olejki eteryczne działają identycznie jak antybiotyk.
Olejek czosnkowy
Zmiażdżonych 5,6 ząbków czosnku zalać łyżką oliwy. Naczynie przykryć, odstawić na noc w ciepłe miejsce np. na kaloryfer. Po 12 godzinach zanurzyć wacik w olejku i włożyć do ucha.
Olej musztardowy
Bardzo dobry na ból ucha i zatkane ucho jest olej musztardowy z gorczycy, który „wyciąga” z ucha wydzielinę i rozpuszcza czopy. Zakroplić 3 krople podgrzanego oleju do ucha, położyć się na przeciwnym boku na 15 minut.
Sok z cebuli
Wycisnąć sok z cebuli, namoczony w nim wacik włożyć do ucha. Trzymać ciepło.
Okłady z siana
Bardzo stara, skuteczna znachorska metoda dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Suche siano (do kupienia w sklepach zoologicznych) włożyć do płóciennego woreczka. Rozgrzać w piekarniku. Ciepły woreczek przyłożyć do ucha, założyć czapkę do potrzymania. Stosować 20-30 minut na jeden seans, ponownie woreczek można rozgrzać maksymalnie 2 razy. Jeśli nadal ból się utrzymuje, kolejny raz trzeba użyć świeżego siana.
Siano ma właściwości przeciwzapalne i mineralizujące, działa rozkurczowo, przeciwbólowo i uspokajająco. A przecież siano to nie tylko sama trawa, znajdzie się w nim również wiele ziół. Podgrzane wydziela olejki eteryczne kojące stany zapalne i system nerwowy.
Podobne okłady można stosować z gorącej soli PRZEPIS
Herbatki na ból ucha towarzyszący ogólnym infekcjom
Liście orzecha włoskiego, melisy, rumianek, kłącze pięciornika i pączki topoli wymieszać w równych proporcjach. Łyżkę mieszanki parzyć 10 -15 minut pod przykryciem. Pić 2-4 razy dziennie po posiłkach.
Ziele skrzypu, lipy, babki lancetowatej, rdestu, podbiału, krwawnika i miodunki wymieszać w równych proporcjach. Łyżeczkę mieszanki parzyć 15 minut pod przykryciem. Pić 3 razy dziennie przez 7 dni.
Lejkowanie uszu i akupresura na ból ucha i szumy TUTAJ