Ciekawostki, Nauka

Brak witamin – objawy, które rozpoznasz w jamie ustnej

Brak witamin, soli mineralnych i mikroelementów często objawia się w postaci subtelnych i wyraźnych sygnałów jakie wysyła ciało. Wiele z nich można odczytać z samej jamy ustnej. Suchość w ustach, uczucie pieczenia, mrowienia, afty i infekcje, nieświeży oddech, próchnica zębów to tylko niektóre z objawów, które towarzyszą niedoborom składników odżywczych.

Próchnica zębów, wbrew temu co się powszechnie głosi nie jest spowodowana złą higieną jamy ustnej.

Nieracjonalne odżywianie, niedobory minerałów pochodzenia organicznego, to główni winowajcy fatalnego stanu naszego uzębienia podsumował swoje wyniki badań dr Melvin Page  z lat 60-tych.

Jeszcze przed nim dentysta dr Weston Price, który przez kilkadziesiąt lat badał przyczyny próchnicy zębów doszedł do tych samych wniosków. Zęby potrzebują minerałów do utrzymania ich w dobrym stanie. Również brak witamin K2 i D osłabia ich kondycję. Witamina D odgrywa istotną rolę w syntezie kalcytriolu, hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu. Jej obecność odgrywa kluczową rolę w mineralizacji i kształtowaniu się ich struktury.

Brak witamin - objawy, które rozpoznasz w jamie ustnej

Brak witamin z grupy B  

Uczucie pieczenie w jamie ustnej, pieczenie, mrowienie języka, czasami obrzęk, trudności w połykaniu wskazują  na brak witamin z grupy B, w szczególności niedobór kwasu foliowego.
Również pękanie kącików ust tzw zajady mogą wskazywać na brak witamin z grupy B, cynku, żelaza – a zatem początki anemii oraz nadkażenie grzybicze. Owrzodzenie jamy ustnej, ból języka wskazują na brak witamin z grupy B, w szczególności B12 i kwasu foliowego.
Przewlekła grzybica błony śluzowej jamy ustnej w postaci grubego, białego nalotu wskazuje na złe wchłanianie składników odżywczych i brak witamin również z grupy B. Początkowo powoduje bolesność i uczucie nieprzyjemnego smaku, w skrajnych przypadkach zanikowe zapalenie języka, kiedy kubki smakowe ulegają degradacji a język wygląda jak łysy. Niedobór witaminy B3 powoduje nieprzyjemny zapach z ust.

Jedynym lekarstwem na brak witamin z grupy B jest uzupełnienie ich w diecie lub zlikwidowanie przyczyny złego wchłaniania, co najczęściej występuje przy niedoborze kwasu żołądkowego.

Niedobór witaminy C

Powoduje krwawienie z dziąseł, przy dużych jej brakach występuje szkorbut. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu – głównego białka tkanki łącznej, usprawnia wchłanianie żelaza i syntezę kortykosteroidów. Wzmacnia dziąsła i zęby, zapobiega namnażaniu się bakterii w jamie ustnej. Symptomy niedoboru witaminy C to bladość dziąseł, tkliwość lub ból, krwawienia z dziąseł np. podczas mycia zębów, powiększone kieszonki zębów. Jej sprzyja próchnicy i rozwojowi chorób przyzębia w tym paradontozy. Najwięcej witaminy C  zawierają owoce dzikiej róży, rokitnik, berberys, natka pietruszki, czarne porzeczki a zwłaszcza ich liście , truskawki , chrzan, czerwona papryka, cytryna i inne cytrusy.

Brak witamin A, D, K, H

  • Również niedobory tych witamin dają wyraźny obraz w jamie ustnej.
  • Przy niedoborze witaminy A wysycha błona śluzowa jamy ustnej, zmniejszona produkcja śliny będąca efektem zaburzeń pracy ślinianek, w razie jej niedoboru leczenie każdej infekcji w obrębie jamy ustnej będzie opóźnione.
  • Niedobór biotyny czyli witaminy H powoduje rogowacenie błony śluzowej języka, w skrajnych przypadkach może powodować zanik brodawek języka
  • Witamina D odgrywa kluczową rolę dla mocnych kości, jej niedobór powoduje kruchość również zębów i zwiększa ryzyko chorób przyzębia. Inne objawy jej braku, a jej ich sporo link 
  • Z kolei witamina K1 odgrywa istną rolę w syntezie białek odpowiadających za krzepliwość krwi, jej niedobór może powodować nadmierne krwawienie po wyrwaniu zęba, również krwawienie z dziąseł przy myciu. Niedobór witaminy K2 zaburza wchłanianie wapnia i powstawanie próchnicy zębów.

Brak witamin i minerałów objawy i sygnały płynące z ciała – przeczytasz TUTAJ

Referencje  [1], [2], [3], [4],

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments