Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze.  Takie są fakty i to samo potwierdza nauka.

Jeśli widzisz swoje swoje dziecko z pasją oddające się zabawie w kałuży nie mów „przestań bo się ubrudzisz”. Pozwól dziecku być dzieckiem –  raz, że nie ma lepszego czasu na wspinanie się po drzewach, czołganie w zaroślach, taplanie się w błocie i obtaczanie w piasku niż dzieciństwo.  A dwa,  że szalone i brudne zabawy wyjdą dziecku tylko na zdrowie a to z kilku powodów:

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze

Podczas kontaktu z brudem organizm dziecka buduje system immunologiczny.
Kiedy dziecko wychowuje się w otoczeniu gdzie przy pomocy agresywnych środków czystości wybite zostały wszystkie zarazki organizm nie ma kiedy się nauczyć by rozpoznawać które z nich są zwykłymi drobnoustrojami, a które są tak naprawdę groźne czyli nabrać odporności.

Gdy dzieci są zbyt czyste, chronione przed kontaktem z pasożytami, bakteriami i wirusami we wczesnym okresie życia –  istnieje większe ryzyko wystąpienia alergii, astmy i innych chorób autoimmunologicznych oraz chorób układu krążenia i cukrzycy w wieku dorosłym.
To nie kontakt z brudem zagraża zdrowiu dzieci – a kontakt z substancjami chemicznymi w środkach czyszczących, kosmetykach, zabawkach, farbach a już szczególnie w mydłach antybakteryjnych.

Ponadto dzieci, które spędzają większość czasu w towarzystwie sterylnych elektronicznych gadżetów zamiast na zewnątrz są bardziej narażone na otyłość, ADHD, niedobór witaminy D i depresję. Dodatkowo zabawa elektroniką wystawia dzieci na szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne na które maluchy są szczególnie wrażliwe i należy je jak możliwie najdłużej chronić.

Szalone i brudne zabawy na świeżym powietrzu również sprzyjają rozwojowi prawidłowej postawy, rozwojowi sensomotorycznemu i nabieraniu masy mięśniowej. Podczas takich zabaw dzieci nabierają twórczych umiejętności i samodzielności.

Zaś sam kontakt z naturą zapobiega stresowi a ponadto bakterie glebowe, jak odkryli naukowcy działają jak antydepresanty  aktywując neurony w mózgu do wydzielania hormonu szczęścia – serotoniny. To dlatego po kontakcie z glebą  przy pracach w ogrodzie czujemy się psychicznie dużo lepiej.

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze. Pozwól dziecku lepić placki z błota – taką receptę powinien dawać lekarz każdej nadopiekuńczej mamie wychowującej dzieci w sterylnych warunkach.
Przy czym nie chodzi oczywiście o skrajne zaniedbanie higieny, ale zachowanie równowagi.

 

brudne dzieci najlepsza szczepionka

Najlepsza szczepionka 🙂

 

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mała Mi
Mała Mi
5 lat temu

Bardzo przyjemny artykuł, zwłaszcza, gdy od lat ma się takie podejście… „Brudna szyja szczęściu sprzyja” 😉

%d bloggers like this: