Dawne receptury, Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Chabry bławatki na zdrowe oczy, nerki, skórę – przepisy

Chabry bławatki na zdrowe oczy, nerki, skórę - przepisy

Chabry bławatki regionalnie na wsiach są zwane modrakami, macoszkami, wołoszkami. Jeszcze niedawno w obfitości wyrastały na kwiecistych łąkach, zwykle wybierając sobie, dla  barwnego kontrastu towarzystwo czerwonych maków. Ich nazwa gatunkowa cyanus, z greki oznacza dosłownie ciemnoniebieski.

Chabry bławatki na zdrowe oczy, nerki, skórę - przepisy

Te cudownie błękitne kwiaty, z których dziewczęta wyplatały wianki, nie są już dziś częstym widokiem. Jak wiele dzikich ziół padły ofiarą pestycydów, niszczenia miedz i  bioróżnorodności upraw.

Chabry bławatki

Pochodzą z rejonów Bliskiego Wschodu, ale wraz z uprawą zbóż szybko rozprzestrzeniły się po całej Europie. Ich delikatne, zwiewne błękitne kwiaty nadają sielskiego charakteru wiejskim krajobrazom. Preferują tereny nasłonecznione i skaliste podłoże, ale żywiołowo wyrastają tam gdzie się da, na czystych ekologicznie terenach.

chabry i maki polne

Chabry bławatki [Centaurea cyanus]  to jednoroczne, czasem dwuletnie rośliny zielne z rodziny astrowatych. Dorastają do 9o cm i mają słabo ulistnione łodygi. Pojedyncze kwiaty wyrastają na długich szypułkach, aby wznieść się, górować nad łanami zbóż i traw.  W okresie kwitnienia tworzą zabarwione na niebiesko kobierce. 

z chabrów przepisy

Nazwa rodzajowa Centaurea, pochodzi od centaura Chirona, który zaznajomił ludzkość z uzdrawiającą mocą ziół. Od wieków chabry ceniono za walory ozdobne i użyteczne. Z niebieskich kwiatów wyrabiano barwniki do wełny i tkanin.  Wykorzystywano w zielarstwie, kuchni i jako kosmetyk.

W tradycyjnym zielarstwie

W dawnej Polsce bławatkom przypisywano wszechstronne działania. Uważano, że „krew z nosa i ran tamuje, gdy się go wącha, korzeń chabrowy na szyi nosząc. Proszkiem proszkiem z niego rany posypuje”. Stosowano w zapaleniu wątroby, dróg moczowych przy „gniciu dziąseł”. Nawet jako antidotum na ukąszenia „bestii jadowitych” i „morowe powietrze”.

Dawni medycy i zielarze polecali chabry jako lek na słabe oczy i wszelkie choroby związane z narządem wzroku. Według doktryny podpisów główki kwiatowe chabrów przypominają zdrową tęczówkę oka.

Angielski lekarz i botanik Nicholas Culpeper pisał, że sproszkowane są dobre na siniaki, krwawe wybroczyny i „pęknięcia wewnętrznych żył”. „Woda destylowana z chabrów jest dobra na gorączkę zarazy, a świeże ziele szybko rany scala, skuteczne w leczeniu wrzodów w jamie ustnej”. Przypisywano mu działanie podobne do błogosławionego ostu czyli drapacza.  O chłodzącym , łagodzącym charakterze chabrów wspominała św. Hildegarda.

Profil energetyczny
Smak: Gorzki
Energetyka: Chłodzi, osusza
Tkanki: Nerki, serce, wątroba, krew, oczy
Działanie: Usuwa nadmiar gorąca, porusza krew, odtruwa, hamuje krwawienie, rozjaśnia oczy, poprawia wzrok

Chabry wzmacniają siły obronne organizmu, stymulują wątrobę, harmonijny ruch krwi i płynów. Łagodzą stany zapalne i podrażnienia tkanek. Wskazane przy gorącej, wilgotnej stagnacji, gorączce, słabych naczyniach krwionośnych.

chaber lecznicze właściwości

Dla złagodzenia bolesnych, zaognionych oczu najlepiej połączyć z płatkami dzikiej róży. Przy wewnętrznych krwawieniach, słabych naczyniach krwionośnych, odpluwaniu z krwią łączy się z babką lancetowatą, skrzypem bądź żywokostem.

Na głębszym poziomie chabry zmniejszają lęk społeczny, poczucie wyobcowania, pomagają lepiej  „widzieć” rzeczywistość. Łagodzą krótkowzroczność na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Wskazane dla dzieci i dorosłych z brakiem zaufania do siebie i otoczenia, poczuciem wstydu i nieatrakcyjności.

W medycynie współczesnej

Kwiaty chabrów bławatków są bogate we flawonoidy i antocyjany, pektyny, sole mineralne i glikozydy. Zawierają sporo magnezu, potasu, manganu i witaminy C. Działanie: oczyszczające, ściągające, tonizujące, przeciwzapalne, łagodzące, antybakteryjne, przeciwbólowe, uspokajające, żółciopędne, trawienne, silnie moczopędne. Zastosowania:

  • Zatrucia, zaburzenia przemiany materii, zaparcia, osłabiona wątroba
  • Obrzęki, słaba retencja płynów, stany zapalne układu moczowego, kamica
  • Słabe naczynia krwionośne, pękające naczynka, krwawienia wewnętrzne
  • Podrażnienia skóry i błon śluzowych, owrzodzenia jamy ustnej, krwawiące dziąsła
  • Kaszel, gorączka, choroby epidemiczne, bóle reumatyczne, zaostrzenie RZS
  • Zmęczone, piekące oczy z cieniami i obrzękami wokół, zapalenie spojówek
  • Zewnętrznie jako tonik dla skóry tracącej jędrność z podrażnieniami
Przepisy z chabrów

Surowcem leczniczym są kwitnące w czerwcu koszyczki kwiatowe. Wyskubujemy języczki z brzegów i szybko suszymy luźno rozłożone cienką warstwo w zacienionym, przewiewnym miejscu. Przy wolnym suszeniu kwiaty bledną i tracą cenne właściwości.

Centaurea cyanus bławatki w zielarstwie tradycyjnym

 

Herbatka chabrowa na kamicę nerkową
¼ szklanki płatków chabra zalewamy ½ szklanki wrzątku. Parzymy pod przykryciem 30 minut. Pije się raz dziennie po śniadaniu.

Napar na infekcje i zaburzenia przemiany materii
Łyżkę płatków zalewamy niecałą szklanką wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem 20 minut. Pije się 3 razy dziennie przed posiłkiem 2 tygodnie.

Poprawia metabolizm, wzmacnia odporność, wycisza, odgania złe myśli i lęki. Napar można stosować do płukania gardła i jamy ustnej. Z dodatkiem octu jako płukankę do włosów. Działa antyseptycznie, antybakteryjnie i łagodząco.

herbatka z płatków bławatków

Dla pięknych zdrowych oczu

Ciepły kompres na oczy łagodzi zapalenie powiek, podrażnienia spojówek. Chłodny jest antidotum na przemęczone oczy np. po długiej pracy przy komputerze.

Tonik chabrowy 
Płatki dzikiej róży i chabra zalać zimną wodą źródlaną. Ostawić na 12 godzin, przecedzić. Stosuje się jako tonik do przemywania oczu, oczyszczania lub w buteleczce ze sprayem w formie mgiełki.

Na zmęczone oczy
4 części płatków chabrów, trzy ziela świetlika i dwie koszyczków rumianku. Z mieszanki robi się mocny napar parząc 15-3o minut pod przykryciem. Po przestygnięciu, namoczone w naparze płatki kosmetyczne przykłada się do zmęczonych oczu kilkanaście razy dziennie. Łagodzi  zmęczenie, ból i stany zapalne. Redukuje kurze łapki, wygładza cerę i  dodaje oczom blask.

Jęczmień i gradówka 
Łyżkę korzenia cykorii podróżnik zalać 250 ml wody. Gotować 10 minut na małym ogniu. Zestawić z ognia, dodać łyżkę płatków chabra i odstawić pod przykryciem do wystudzenia. Kilka razy dziennie robi się okłady przy jęczmieniu, gradówce i chorobach oczu z powodu niedoboru witaminy A. Przy zapaleniu spojówek łączy się liściem babki lancetowatej.

Tonizujące krople do oczu
2 części świetlika, po jednej płatków bławatka i liści babki. Łyżkę mieszanki zalewa się 100 ml wrzątku, zaparza 30 minut. Stosuje się do zakraplania podrażnionych oczu.

Zastosowania zewnętrzne
  • Gorący kompres z wywaru chabra łagodzi bóle mięśni towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów .
  • Parówka na twarz z dodatkiem kilku łyżek płatków zmiękcza skórę, redukuje zmarszczki i zmniejsza bruzdy.  Oczyszcza, tonizuje i wygładza naskórek.
  • Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem świeżych lub suszonych płatków łagodzi sztywność stawów, mięśni i podrażnioną skórę.
  • Olejek z bławatka zastępuje wiele kosmetyków. Płatki zalać oliwą z oliwek, macerować 3 tygodnie i przefiltrować. Stosuje się jako krem pod oczy, do twarzy, i jako balsam do ciała. Nawilża, wygładza zmarszczki, zmniejsza obrzęki, podrażnienia, poprawia koloryt skóry.
  • Płukanki z bławatka zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu skóry głowy, łagodzą podrażnienia, likwidują łupież.  Siwym włosom nadają interesujący błękitny kolor.
  • Żel ze świetlika i chabra doskonale pielęgnuje skórę wokół oczu, wygładza zmarszczki. Polecany osobom pracującym przy komputerze. Zmniejsza łzawienie, nadwrażliwość na światło. Koi i redukuje uczucie zmęczenia oczu. Wykonujemy go identycznie jak żel ze świetlika i skrzypu PRZEPIS.

Orzeźwiająca lemoniada 

  • 1/2 litra chabrowych płatków
  • 4 litry wody
  • Miód lub cukier
  • 2 cytryny

Wodę gotujemy, studzimy, dosładzamy cukrem lub miodem.  Zalewamy nią płatki chabrów i odstawiamy w słoneczne miejsce. Po tygodniu przecedzamy, dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryn. Przelewamy do butelek, wstawiamy do lodówki. Lemoniada ma wyśmienity smak, orzeźwia i gasi pragnienie. Oczyszcza krew z toksyn, reguluje pH i dostarcza elektrolitów.

5 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments