Ciśnienie tętnicze to nacisk płynącej krwi na ściany tętnic.
Wartość górna czyli ciśnienie skurczowe, powstaje w chwili skurczu serca kiedy krew wpychana jest do naczyń, wartość dolna czyli ciśnienie rozkurczowe kiedy krew napełnia serce. Średnie ciśnienie krwi u dorosłych wynosi 120/80 mm Hg. Wartości powyżej 90 mm Hg wartość dolna i 140 mm Hg wartość górna są już uważane za nadciśnienie.
Jeszcze nie tak dawno uważano, że nadciśnienie pojawia się po 40-stce. Jednak dzisiejsze tempo życia, stres i napięcia sprawiają, że nadciśnienie występuje osób coraz młodszych. Początek zwykle przebiega bezobjawowo, stąd co najmniej połowa osób mających nadciśnienie nawet o tym nie wie, dlatego należy je od czasu do czasu kontrolować.
Dobrze jest znać przynajmniej kilka metod by szybko sobie w razie potrzeby pomóc np. kwaśne z mleko z cynamonem w ciągu zaledwie kilku minut od wypicia obniża ciśnienie, o tym i podobnych naturalnych środkach można przeczytać TUTAJ . Warto też skorzystać z równie skutecznej akupresury
Punkty akupresury obniżające ciśnienie krwi
Punkt LV3
Znajduje się między dużym a drugim palcem. Po jego znalezieniu należy zdecydowanie naciskać go przez 60 sekund, tak by poczuć ból albo mrowienie. Bo dobrze trafić w punkt należy się przedtem się rozluźnić, zamknąć oczy to pomoże wyczuć punkt jako lekkie zagłębienie lub wybrzuszenie. Miejsca akupresurowe są wyraźnie wrażliwsze na ból od swego otoczenia. Pod wpływem akupresury temperatura skóry wzrasta od 1 do 2 stopni – uczucie ciepła sygnalizuje, że ucisk jest prawidłowy.
Punkt LV 3 pomaga również przy bólach głowy, bólach menstruacyjnych obniża lęk, stres i napięcie
Punkt LI4
Znajduje się na wierzchu dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Można naciskać go kciukiem drugiej ręki przez co najmniej 60 sekund lub masować pulsującym ruchem. Stymulowanie tego punktu pomaga też przy przewlekłych bólach stawów, bólach głowy i zatok. Podnosi odporność.
Punkt P6
Leży na wewnętrznym przedramieniu, 3 palce poniżej zgięcia nadgarstka u nasady dłoni, pomiędzy dwoma ścięgnami
Reguluje ciśnienie, pomaga sercu, wzmacnia układ krążenia. Pomaga również przy bólach głowy, nudnościach i chorobie lokomocyjnej.
Punkt GB 20
W rzeczywistości 2 punkty leżące w zagłębieniach tuż pod podstawą czaszki na 2 palce za uszami. By aktywować te punkty należy je obydwa na raz naciskać kciukami przez około 1 minutę. Nacisk powinien być średni, kciuki trzymane stabilnie, bez ruchu.
Akupresura w tym punkcie zdejmuje również napięcie z szyi, pomaga przy problemach ze wzrokiem i przy przeziębieniu, grypie z gorączką.
Punkt GV 20
Znajduje się na czubku głowy, na linii łączącej uszy. Można naciskać lub masować ten punkt by obniżyć ciśnienie krwi, leczyć zawroty głowy lub po prostu odpocząć.
szczycie czaszki, na linii łączącej szczyty uszu
Terapię można wspomóc ziołami np. wymieszać kwiat bzu czarnego, ziele fiołka trójkolorowego i ziele ruty w proporcji 2:2:1. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 15 minut. Pije się 2 razy dziennie po szklance. Lub zażywać 3 razy dziennie po łyżce stołowej sok z buraka ćwikłowego zmieszany z miodem w stosunku 1:1.