REKLAMA

Ruta na choroby układu krążenia, pokarmowego, neurologiczne, raka

Ruta zwyczajna [Ruta graveolens] potocznie zwana rutką pochodzi z basenu morza Śródziemnego, tam też od wieków używano ją jako przyprawę, środek leczniczy przeciw histerii, gorączce oraz jako afrodyzjak, środek nasenny i magiczne ziele. W Polsce rutę uprawia się w ogródkach głównie jako roślinę ozdobną i odstraszającą insekty oraz.. koty by trzymały się z dala od grządek.

Ruta na choroby układu krążenia, pokarmowego, neurologiczne, raka

Od starożytności rutę ceniono jako roślinę magiczną, obrzędową i leczniczą, już Hipokrates zalecał swoim pacjentom jako środek moczopędny, rozkurczowy afrodyzjak. W średniowieczu wierzono że sam zapach ruty działa podniecająco na kobiety.

W czasach biblijnych ruta była niezwykle cenioną rośliną leczniczą, od której nawet musiano płacić dziesięcinę

Lecz biada wam, faryzeusze, że dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z każdego ziela,
a pomijacie prawo i miłość Boga; a wszak należało i to czynić i tamtego nie zaniechać.
Ewangelia św Łukasza 11:42

Na ziemiach polskich rutę powszechnie uprawiano w ogródkach i okiennych parapetach z przeświadczeniem o jej mocy odpędzania zła i odczyniania uroków. Pielęgnowano ją w domach, gdzie były panny na wydaniu. O starej pannie mawiano, że nadal „rutę sieje”, roślina była też bohaterką ludowych piosenek „oj ruta, ruta, jałowiec – lepszy kawaler niż wdowiec”. Zaś ruciany wianek był symbolem czystości i niewinności panny młodej. Palono go po nocy poślubnej.

Oj ruta, ruta – drobne ziele,
drobne ziele, czarne nasienie.
Już mnie z ciebie wianka nie wić,
już mnie u matuli długo nie żyć.
Jedna noc przenocować,
jedna wieczera zjeść.

ruta zwyczajna właściwości lecznicze zastosowanie

 

Obecnie ruta znajduje zastosowanie w leczeniu skurczów żołądka i jelit, zaburzeń przemiany materii, krążenia obwodowego, nadciśnienia, słabych naczyniach krwionośnych, kamicy żółciowej, niewydolności lub uszkodzeniach wątroby, nadciśnieniu, zaburzeniach miesiączkowania, wyczerpania psychicznego i nerwowego. Ruta stanowi jeden z ważniejszych składników w mieszankach przeciwmiażdżycowych, nasercowych, krążeniowych i uspokajających stosowanych przez Ojców Bonifratrów.

W ostatnich latach ruta  coraz częściej jest przedmiotem badań naukowych. Okazało się, że to niezwykle ciekawa roślina pod względem substancji aktywnych i właściwości leczniczych.  Pojawiające się informacje na temat jej nowych właściwości dają nadzieję na szersze zastosowanie rośliny oraz wykorzystanie jej potencjału w leczeniu chorób układu krążenia, neurologicznych  oraz ciężkich chorób skóry jak bielactwo i łuszczyca.
Ekstrakt z ziela ruty wykazuje zdolność do hamowania rozrostu komórek rakowych. Przy zastosowaniu stężenia 60 µg, tworzenie nowych kolonii na zastosowanych
liniach komórkowych zostało zahamowane prawie o 100%. Jednym z mechanizmów tego działania jest zatrzymanie cyklu komórkowego w późnej fazie S, G2 oraz M. Zaobserwowano również zwiększoną ilość zaburzeń mitozy komórek nowotworowych w postaci wrzecion wielobiegunowych. źródła [1], [2]

W kuchni świeże i suszone liście ruty używa się do konserwowania dziczyzny, nacierania mięs, przyprawiania dań mięsnych, z kapusty i grzybów.
Surowcem zielarskim są ziele i liść ruty. Przy zbiorze najlepiej pracować w rękawiczkach, by uniknąć uczulającego działania rośliny. Suszyć należy w miejscach przewiewnych, zacienionych.

ruta na co pomaga

Ruta zwyczajna przepisy lecznicze

Herbatka z ziela ruty
1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 min. Zalecana jest przy wzdęciach, uczuciu pełności, bolesnych skurczach przewodu pokarmowego, w bolesnych miesiączkach i w okresie menopauzy. Usuwa nadmiar wody z organizmu i odtruwa, Zwiększa odporność organizmu na czynniki środowiskowe
środowiskowe.

Zawroty głowy
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, liść czarnej porzeczki, liść melisy. 3 łyżeczki mieszanki zalać 3 szklankami wody, zagotować, odstawić na 15 minut, przecedzić, pić ciepłe w ciągu dnia.

Kołatanie serca
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, kwiat krwawnika i liść melisy. Zaparzać i stosować jak wyżej.

Menopauza
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, krwawnika, przywrotnika, kwiat rumianku i liść melisy. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 15 minut, pić 2 x dziennie.

Mieszanka przeciwmiażdżycowa
Wymieszać po 10 g liści lub ziela ruty i owoców kminku oraz po 20 g korzeni kozłka, liści melisy i kwiatów głogu. Wsypać półtorej łyżki do termosu i zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godziny. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Mieszanka na nerwicę i przeciw padaczce
Wymieszać po 50 g ziela ruty, korzenia kozłka i szyszek chmielu oraz po 25 g ziela marzanki, kory wierzbowej i kwiatów lipy. Wsypać 2-3 łyżki ziół do termosu i zalać 2 szklankami wody wrzącej. Przykryć i odstawić na 1 godz. Pić po 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Stosuje się w padaczce, nerwicy wegetatywnej, podnieceniu nerwowym i trudnościach w zasypianiu.

Mieszanka wspomagająca stosowana w stwardnieniu rozsianym
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, korzenia mniszka, liści bobrka trójlistkowego, kwiatów bzu czarnego, liści czarnej porzeczki, ziela jemioły,
kwiatów ślazu, liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego. Sproszkować w młynku elektrycznym i przechowywać w zamkniętym słoiku. Wsypać 1 łyżeczkę sproszkowanych ziół do szklanki mleka, zagotować, osłodzić do smaku miodem i całość wypić. Powtórzyć 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek ogólnie wzmacniający i uodparniający. Jednocześnie przyjmować po 2 tabletki witaminy B1 i po 1 drażetce Vitaralu (Polfa).

Zaburzeniach krążenia w okresie klimakterium
Zmieszać 10 g liści lub ziela ruty, po 20 g rozdrobnionego kłącza tataraku i owoców głogu oraz kwiatów rumianku, 30 g szyszek chmielowych i po 50 g ziela jemioły i ziela serdecznika. Wsypać do termosu 1-2 łyżki ziół, zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godz. Pić 1/4-1/2 szklanki 2-4 razy
dziennie między posiłkami.

Przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ruty jest ciąża. Związki zawarte w roślinie powodują skurcz mięśni macicy, nasilają się krwawienia mogące doprowadzić
do śmierci płodu. Nie bez powodu w medycynie ludowej przetwory z ruty stosowane były jako środek poronny. W dalszym ciągu roślina ma takie zastosowanie
m.in. w Brazylii i Indiach. Ruta nie jest wskazana również przy wrzodach żołądka, dwunastnicy i niskim ciśnieniu krwi. Ruta w większych dawkach niż zalecane może być trująca.

Wykorzystano przepisy:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski
Prosta droga do zdrowia, Stefania Korżawska

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: