REKLAMA

Ruta na choroby układu krążenia, pokarmowego, neurologiczne, raka

Ruta zwyczajna [Ruta graveolens] potocznie zwana rutką pochodzi z basenu morza Śródziemnego, tam też od wieków używano ją jako przyprawę, środek leczniczy przeciw histerii, gorączce oraz jako afrodyzjak, środek nasenny i magiczne ziele. W Polsce rutę uprawia się w ogródkach głównie jako roślinę ozdobną i odstraszającą insekty oraz.. koty by trzymały się z dala od grządek.

Ruta na choroby układu krążenia, pokarmowego, neurologiczne, raka

Od starożytności rutę ceniono jako roślinę magiczną, obrzędową i leczniczą, już Hipokrates zalecał swoim pacjentom jako środek moczopędny, rozkurczowy afrodyzjak. W średniowieczu wierzono że sam zapach ruty działa podniecająco na kobiety.

W czasach biblijnych ruta była niezwykle cenioną rośliną leczniczą, od której nawet musiano płacić dziesięcinę

Lecz biada wam, faryzeusze, że dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z każdego ziela,
a pomijacie prawo i miłość Boga; a wszak należało i to czynić i tamtego nie zaniechać.
Ewangelia św Łukasza 11:42

Na ziemiach polskich rutę powszechnie uprawiano w ogródkach i okiennych parapetach z przeświadczeniem o jej mocy odpędzania zła i odczyniania uroków. Pielęgnowano ją w domach, gdzie były panny na wydaniu. O starej pannie mawiano, że nadal „rutę sieje”, roślina była też bohaterką ludowych piosenek „oj ruta, ruta, jałowiec – lepszy kawaler niż wdowiec”. Zaś ruciany wianek był symbolem czystości i niewinności panny młodej. Palono go po nocy poślubnej.

Oj ruta, ruta – drobne ziele,
drobne ziele, czarne nasienie.
Już mnie z ciebie wianka nie wić,
już mnie u matuli długo nie żyć.
Jedna noc przenocować,
jedna wieczera zjeść.

ruta zwyczajna właściwości lecznicze zastosowanie

 

Obecnie ruta znajduje zastosowanie w leczeniu skurczów żołądka i jelit, zaburzeń przemiany materii, krążenia obwodowego, nadciśnienia, słabych naczyniach krwionośnych, kamicy żółciowej, niewydolności lub uszkodzeniach wątroby, nadciśnieniu, zaburzeniach miesiączkowania, wyczerpania psychicznego i nerwowego. Ruta stanowi jeden z ważniejszych składników w mieszankach przeciwmiażdżycowych, nasercowych, krążeniowych i uspokajających stosowanych przez Ojców Bonifratrów.

W ostatnich latach ruta  coraz częściej jest przedmiotem badań naukowych. Okazało się, że to niezwykle ciekawa roślina pod względem substancji aktywnych i właściwości leczniczych.  Pojawiające się informacje na temat jej nowych właściwości dają nadzieję na szersze zastosowanie rośliny oraz wykorzystanie jej potencjału w leczeniu chorób układu krążenia, neurologicznych  oraz ciężkich chorób skóry jak bielactwo i łuszczyca.
Ekstrakt z ziela ruty wykazuje zdolność do hamowania rozrostu komórek rakowych. Przy zastosowaniu stężenia 60 µg, tworzenie nowych kolonii na zastosowanych
liniach komórkowych zostało zahamowane prawie o 100%. Jednym z mechanizmów tego działania jest zatrzymanie cyklu komórkowego w późnej fazie S, G2 oraz M. Zaobserwowano również zwiększoną ilość zaburzeń mitozy komórek nowotworowych w postaci wrzecion wielobiegunowych. źródła [1], [2]

W kuchni świeże i suszone liście ruty używa się do konserwowania dziczyzny, nacierania mięs, przyprawiania dań mięsnych, z kapusty i grzybów.
Surowcem zielarskim są ziele i liść ruty. Przy zbiorze najlepiej pracować w rękawiczkach, by uniknąć uczulającego działania rośliny. Suszyć należy w miejscach przewiewnych, zacienionych.

ruta na co pomaga

Ruta zwyczajna przepisy lecznicze

Herbatka z ziela ruty
1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 min. Zalecana jest przy wzdęciach, uczuciu pełności, bolesnych skurczach przewodu pokarmowego, w bolesnych miesiączkach i w okresie menopauzy. Usuwa nadmiar wody z organizmu i odtruwa, Zwiększa odporność organizmu na czynniki środowiskowe
środowiskowe.

Zawroty głowy
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, liść czarnej porzeczki, liść melisy. 3 łyżeczki mieszanki zalać 3 szklankami wody, zagotować, odstawić na 15 minut, przecedzić, pić ciepłe w ciągu dnia.

Kołatanie serca
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, kwiat krwawnika i liść melisy. Zaparzać i stosować jak wyżej.

Menopauza
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, krwawnika, przywrotnika, kwiat rumianku i liść melisy. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 15 minut, pić 2 x dziennie.

Mieszanka przeciwmiażdżycowa
Wymieszać po 10 g liści lub ziela ruty i owoców kminku oraz po 20 g korzeni kozłka, liści melisy i kwiatów głogu. Wsypać półtorej łyżki do termosu i zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godziny. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Mieszanka na nerwicę i przeciw padaczce
Wymieszać po 50 g ziela ruty, korzenia kozłka i szyszek chmielu oraz po 25 g ziela marzanki, kory wierzbowej i kwiatów lipy. Wsypać 2-3 łyżki ziół do termosu i zalać 2 szklankami wody wrzącej. Przykryć i odstawić na 1 godz. Pić po 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Stosuje się w padaczce, nerwicy wegetatywnej, podnieceniu nerwowym i trudnościach w zasypianiu.

Mieszanka wspomagająca stosowana w stwardnieniu rozsianym
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, korzenia mniszka, liści bobrka trójlistkowego, kwiatów bzu czarnego, liści czarnej porzeczki, ziela jemioły,
kwiatów ślazu, liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego. Sproszkować w młynku elektrycznym i przechowywać w zamkniętym słoiku. Wsypać 1 łyżeczkę sproszkowanych ziół do szklanki mleka, zagotować, osłodzić do smaku miodem i całość wypić. Powtórzyć 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek ogólnie wzmacniający i uodparniający. Jednocześnie przyjmować po 2 tabletki witaminy B1 i po 1 drażetce Vitaralu (Polfa).

Zaburzeniach krążenia w okresie klimakterium
Zmieszać 10 g liści lub ziela ruty, po 20 g rozdrobnionego kłącza tataraku i owoców głogu oraz kwiatów rumianku, 30 g szyszek chmielowych i po 50 g ziela jemioły i ziela serdecznika. Wsypać do termosu 1-2 łyżki ziół, zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godz. Pić 1/4-1/2 szklanki 2-4 razy
dziennie między posiłkami.

Przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ruty jest ciąża. Związki zawarte w roślinie powodują skurcz mięśni macicy, nasilają się krwawienia mogące doprowadzić
do śmierci płodu. Nie bez powodu w medycynie ludowej przetwory z ruty stosowane były jako środek poronny. W dalszym ciągu roślina ma takie zastosowanie
m.in. w Brazylii i Indiach. Ruta nie jest wskazana również przy wrzodach żołądka, dwunastnicy i niskim ciśnieniu krwi. Ruta w większych dawkach niż zalecane może być trująca.

Wykorzystano przepisy:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski
Prosta droga do zdrowia, Stefania Korżawska

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: