REKLAMA .

Ruta na choroby układu krążenia, pokarmowego, neurologiczne, raka

Ruta zwyczajna [Ruta graveolens] potocznie zwana rutką pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie służyła za przyprawę i lekarstwo.  Rzymianie leczniczo stosowali ziele przeciw gorączce, histerii jako afrodyzjak i środek nasenny.
W Polsce rutę uprawia się w ogródkach głównie jako roślinę ozdobną odstraszającą insekty i… koty by trzymały się od grządek z daleka.

Ruta magiczne ziele

Od starożytności rutę ceniono jako roślinę magiczną, obrzędową i leczniczą. Hipokrates zalecał ziele jako środek moczopędny, rozkurczowy i afrodyzjak. W średniowieczu wierzono że zapach ruty działa podniecająco na kobiety.

W czasach biblijnych ruta była wysoko cenioną rośliną, od której nawet musiano płacić dziesięcinę

Lecz biada wam, faryzeusze, że dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z każdego ziela,
a pomijacie prawo i miłość Boga; a wszak należało i to czynić i tamtego nie zaniechać.
Ewangelia św Łukasza 11:42

W dawnej Polsce rutę powszechnie uprawiano w ogródkach i okiennych parapetach z przeświadczeniem o jej mocy odpędzania zła i odczyniania uroków. Była szczególnie pielęgnowana w domach, gdzie były panny na wydaniu. O starej pannie mawiano, że nadal „rutę sieje”. Roślina była też bohaterką ludowych piosenek „oj ruta, ruta, jałowiec – lepszy kawaler niż wdowiec”. Zaś ruciany wianek symbolizował czystość i niewinność panny młodej. W noc poślubną go palono.

Oj ruta, ruta – drobne ziele,
drobne ziele, czarne nasienie.
Już mnie z ciebie wianka nie wić,
już mnie u matuli długo nie żyć.
Jedna noc przenocować,
jedna wieczera zjeść.

Ruta wchodziła w skład wianków rzucanych na wodę w noc świętojańską letniego przesilenia.

Ruta na choroby układu krążenia, pokarmowego, neurologiczne, raka

Ruta właściwości lecznicze

Obecnie ruta znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • skurczów żołądka i jelit, problemów z przemianą materii
  • zaburzeń krążenia obwodowego, nadciśnienia, słabych naczyniach krwionośnych,
  • kamicy żółciowej, niewydolności lub uszkodzeniach wątroby,
  • zaburzeń miesiączkowania
  • wyczerpania psychicznego i nerwowego.

Ruta stanowi jeden z ważniejszych składników w mieszankach przeciwmiażdżycowych, nasercowych, krążeniowych i uspokajających stosowanych przez Ojców Bonifratrów.

A co mówią badania naukowe?

W ostatnich latach ruta coraz częściej jest przedmiotem badań naukowych. Wyniki pokazują, że pod względem substancji aktywnych i właściwości to niezwykle ciekawa roślina. Nowe badania  dają nadzieję na szersze zastosowanie i wykorzystanie  potencjału w leczeniu chorób układu krążenia, neurologicznych, ciężkich chorób skóry jak bielactwo i łuszczyca.

Ekstrakt z ziela ruty wykazuje zdolność do hamowania rozrostu komórek rakowych. Przy zastosowaniu stężenia 60 µg na zastosowanych liniach komórkowych tworzenie nowych kolonii  zostało zahamowane prawie o 100%.  Jednym z mechanizmów działania jest zatrzymanie cyklu komórkowego w późnej fazie S, G2 oraz M. W obserwacjach zauważono zwiększoną ilość zaburzeń mitozy komórek nowotworowych w postaci wrzecion wielobiegunowych. źródła [1], [2]

 

ruta zwyczajna właściwości lecznicze zastosowanie

W kuchni świeżych i suszonych liści ruty  używa się do konserwowania dziczyzny, nacierania mięs, przyprawiania dań mięsnych, z kapusty i grzybów.
Surowcem zielarskim są ziele i liść ruty. Przy zbiorze najlepiej pracować w rękawiczkach, by uniknąć uczulającego działania rośliny.
Zebrane ziele suszymy  w miejscach przewiewnych i zacienionych.

Ruta zwyczajna przepisy lecznicze

Herbatka z ziela ruty
1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut.  Zaleca się przy wzdęciach, uczuciu pełności, bolesnych skurczach, bólach miesiączkowych i menopauzie. Herbatka usuwa nadmiar wody z organizmu i odtruwa. Zwiększa odporność organizmu na czynniki środowiskowe środowiskowe.

Zawroty głowy
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, liść czarnej porzeczki i melisę. 3 łyżeczki mieszanki zalać 3 szklankami wody, zagotować. Parzyć 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu pić po trochu ciepły napar cały dzień.

Kołatanie serca
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, kwiat krwawnika i liść melisy. Zaparzać i stosować jak wyżej.

Mieszanka przeciwmiażdżycowa
Wymieszać po 10 g liści lub ziela ruty i owoców kminku oraz po 20 g korzeni kozłka, liści melisy i kwiatów głogu. Wsypać półtorej łyżki do termosu i zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godziny. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

ruta ziele lecznicze przepisy
Dolegliwości kobiece

Mieszanka na menopauzę
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, krwawnika, przywrotnika, kwiat rumianku i liść melisy. Łyżkę mieszanki zaparzać kwadrans pod przykryciem w szklance wrzątku.Pić 2 x dziennie.

Zaburzenia krążenia w okresie klimakterium
Zmieszać 10 g liści lub ziela ruty, po 20 g rozdrobnionego kłącza tataraku i owoców głogu oraz kwiatów rumianku, 30 g szyszek chmielowych i po 50 g ziela jemioły i ziela serdecznika. Wsypać do termosu 1-2 łyżki ziół, zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godz. Pić 1/4-1/2 szklanki 2-4 razy dziennie między posiłkami. Więcej ziołowych przepisów na klimakterium i menopauzę TUTAJ

Skąpe miesiączki
Wymieszać 2o g melisy, po 15 gram janowca, rumianku, dymnicy, majeranku i po 10 gram ruty i szczawiu zwyczajnego Łyżkę stołową zaparzać pod przykryciem 10-15 minut w szklance wrzątku. Pić 3 x dziennie po 3/4 szklanki.

Układ nerwowy

Ciężkie migreny
Wymieszać po 3o g babki lancetowatej i rumianku, po 20 g ruty i kwiatu lipy. Łyżę mieszanki parzyć 10-15 minut w szklance wrzątku. Pić po 3/4 szklanki 1-2 dziennie.

Mieszanka na nerwicę i przeciw padaczce
Wymieszać po 50 g ziela ruty, korzenia kozłka i szyszek chmielu oraz po 25 g ziela marzanki, kory wierzbowej i kwiatów lipy. Wsypać 2-3 łyżki ziół do termosu i zalać 2 szklankami wody wrzącej. Przykryć i odstawić na 1 godz. Pić po 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Stosuje się w padaczce, nerwicy wegetatywnej, podnieceniu nerwowym i trudnościach w zasypianiu.

Mieszanka wspomagająca stosowana w stwardnieniu rozsianym
Wymieszać w równych ilościach ziele ruty, korzenia mniszka, liści bobrka trójlistkowego, kwiatów bzu czarnego, liści czarnej porzeczki, ziela jemioły,
kwiatów ślazu, liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego. Sproszkować w młynku elektrycznym i przechowywać w zamkniętym słoiku. Wsypać 1 łyżeczkę sproszkowanych ziół do szklanki mleka, zagotować, osłodzić do smaku miodem i całość wypić. Powtórzyć 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek ogólnie wzmacniający i uodparniający. Jednocześnie przyjmować po 2 tabletki witaminy B1 i po 1 drażetce Vitaralu (Polfa).

Przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ruty jest ciąża. Związki zawarte w roślinie powodują skurcz mięśni macicy, nasilają się krwawienia mogące doprowadzić
do śmierci płodu. Stąd w medycynie ludowej przetwory z ruty stosowane były jako środek poronny. Ruta nie jest wskazana przy wrzodach żołądka, dwunastnicy i niskim ciśnieniu krwi. W dawkach większych niż zalecane ruta może być toksyczna.

Wykorzystano przepisy:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski
Prosta droga do zdrowia, Stefania Korżawska

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: