Czerwona cebula jest soczysta, chrupiąca, łagodniejsza w smaku, lekko kwaskowata. Nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu w ustach. Świetnie smakuje na surowo i w dodatkach do ciepłych dań. Stanowi podstawę sosu chutney i konfitur.
Charakteryzuje się ciemnofioletową łuską zewnętrzną i jasnym miąższem z czerwonawym odcieniem. Przyjemnie chrupka, odrobinę kwaskowata, idealna do sałatek, twarożków, potraw ze słodką nutą. Po gotowaniu traci kolor, ale nadal jest pyszna. Zdecydowanie delikatniejsza dla żołądka i wątroby. Osoby ze słabym układem trawiennym zwykle tolerują czerwoną cebulę, po żółtej mają wzdęcia.
Czerwona cebula
Delikatniejszy smak wynika z mniejszej zawartość kwasu pirogronowego i związków siarki. Czerwona cebula jest bogata w potas potas, sód, żelazo, wapń, jod, karoten, witaminę E, C i z grupy B. Czerwono-fioletowy barwnik odpowiada za duże stężenie antocyjanów o działaniu antyoksydacyjnym, ochronnym dla DNA komórek, stymulującym procesy naprawcze. Zawiera dwukrotnie więcej kwercetyny niż biała. Jej spożywanie jest skuteczną profilaktyką antynowotworową.
Działanie: bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, moczopędne, przeciwpasożytnicze. Rozpuszcza i wypłukuje nadmiar mocznika.
Zastosowania czerwonej cebuli
Chyba najsmaczniejsza jest czerwona cebula pochodząca z włoskiej Kalabrii , w pobliżu miasta Tropea. Stąd nazwa „cipolla tropea”. Charakteryzują ją wydłużony kształt i mniej słodszy smak. Jest bardzo soczysta, chrupka, idealna na konfitury. Bogata w łatwo przyswajalne żelazo, odpowiednia dla kobiet miesiączkujących i przy anemii. Znakomita dla serca i układu krążenia. Tradycyjnie stosuje się przy nadciśnieniu, zagrożeniu miażdżycą, zawałem, udarem, dla obniżenia ciśnienia i cukru we krwi.
Konfitura z cebuli
Nazwa budzi zdziwienie, ale efekt końcowy zaskakuje doskonałym, wytrawnym smakiem. Znakomita jako dodatek do pieczywa, serów dojrzałych, żółtych i białych, pasztetów, pieczeni, potraw z grilla.
- ½ kg czerwonej cebuli (najlepiej tropea)
- 100-150 ml białego, wytrawnego wina
- 2 łyżki octu jabłkowego
- Liść laurowy, dwa goździki, sól do smaku
- 4 łyżki brązowego cukru
Cebulę kroimy drobno w piórka. Mieszamy z pozostałymi składnikami i macerujemy w misce 4-5 godzin. Przekładamy do rondla z grubym dnem. Często mieszając gotujemy na małym ogniu około godziny, aż osiągnie konsystencję konfitury. Można przetestować wlewając niewielką ilość na pochyłą powierzchnię: nie może spływać. Wkładamy do słoiczków i pasteryzujemy kilka minut, zostawiamy w wodzie do wystygnięcia.
Jest to tradycyjna śródziemnomorska receptura w wielu wariantach. Ocet jabłkowy można zastąpić balsamicznym, goździki i liść laurowy rodzynkami, skórką cytryny/pomarańczy ze świeżym zielem tymianku.
W naszym sklepiku ręcznie robiona słodko-kwaśna konfitura: czerwona cebula z porzeczką TUTAJ.
Syrop z czerwonej cebuli
Ludowy sposób na astmę oskrzelową i sercową.
- 1/2 kg czerwonej cebuli
- 2 cytryny
- 6 szklanek wody
- 7 łyżek miodu dobrej jakości
- Szklanka cukru
Mieszając uprażyć cukier na suchej patelni aż zmieni kolor. Dodać drobno posiekaną cebule i wodę. Gotować na średnim ogniu, aż masa zmniejsza się o jedną trzecią.
Zdjąć z ognia, dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny i miód, starannie wymieszać i odstawić na 30 minut. Przecedzić i przelać do butelki z ciemnego szkła. Stosuje się łyżkę stołową przed posiłkami, do zużycia całej mikstury. Dzieci powinny 1 łyżeczkę.
Z czerwonej cebuli można zrobić syrop na miodzie lub cukrze, wg przepisu TUTAJ.
Nalewka z czerwonej cebuli
- Wódka 40%
- 1 kg czerwonej cebuli
Napełnić litrowy słoik do objętości ¾ czerwoną cebulą pokrojoną w drobną kostkę. Zalać wódką prawie do pełna. Zakryć wieczkiem, ściereczką i postawić w zacienionym miejscu o temperaturze pokojowej. Po 10 dniach odcedzić. Stosuje się łyżkę raz dziennie, 10-15 minut przed jedzeniem lub wieczorem, 2 godziny po ostatnim posiłku. Wzmacnia i chroni przed nowotworami.
Sok naturalny antybiotyk
Wycisnąć sok z marchewki, buraka, 2 jabłek ze skórką, ½ czerwonej cebuli, kawałeczka chrzanu, imbiru, połówki cytryny. Pomaga przy nawracających infekcjach, przewlekłym zmiękczeniu i problemach skórnych.