Dieta makaronowa – czy można na niej schudnąć?
Ten popularny włoski przysmak ma wiele zalet. Zawarte w nim węglowodany złożone są wchłanianie i spalane powoli, partiami (w przeciwieństwie do szybko przyswajanych węglowodanów prostych, zawartych np. w cukrze). Czerpanie energii z makaronu (także ryżu, kasz) wymaga od organizmu sporej fatygi. Musi on pracowicie, przez kilka godzin, wydatkując kalorie z zapasów, „obrabiać” surowiec. W efekcie spala nadmiar tłuszczu i chudnie.
Makaron podnosi poziom serotoniny w mózgu (która chroni przed chandra i przed przygnębieniem), zawiera tryptofan, podnoszący współczynnik optymizmu, przyczynia się do zwiększenia produkcji endorfin, działających znieczulająco i nie bez powodu zwanych „hormonami szczęścia”. Węglowodany złożone, jeśli stanowią 40% dobowej dostawy energii, działają dwutorowo: poprawiają nastrój, zapobiegając popadaniu w stany depresyjne oraz likwidują napady wilczego głodu i hamując łaknienie, głównie na słodycze.
Dieta makaronowa tylko durum
Uwaga! Wymienione zalety ma wyłącznie makaron produkowany z ziarna pszenicy twardej – durum. W naszym klimacie taka nie rośnie, gdyż wymaga długiego słonecznego lata i zim bez mrozu. Uprawiana w Polsce pszenica należy do tzw. miękkich i jej węglowodany są inaczej skonfigurowane, od kluseczek z polskiej mąki nie uda się schudnąć.
Dieta makaronowa powinna być stosowana przeważnie 3-4 tygodnie i daje ona 1,5-2 kg ubytku wagi w ciągu tygodnia, choć osoby uprawiające sporty mogą w tym czasie schudnąć 2-2,5 kg tygodniowo. Mimo że nie brzmi to zbyt imponująco jednak jest to trwały spadek wagi ciała bez efektu jojo.
Dieta makaronowa zasady
- Jedz 5 posiłków dziennie o stałych porach. Jednocześnie pij jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej, herbat ziołowych i zielonej herbaty.
- Makaron podaje się ugotowany na półtwardo – al dente przeważnie z warzywami lub owocami morza. Odstawić należy mięso i sosy na rzecz niewielkich rybnych porcji. Całość zaś skraplamy oliwą z oliwek.
- Poprawione menu to idealna kombinacja makronu oraz warzyw i ryb, która dostarcza naszemu organizmowi dużo niezbędnego białka. Dania są bardzo smaczne co wpływa na poprawę nastroju i daje motywacje konieczną do zachowania chęci na dalsze odchudzanie.
- Ile razy należy jeść makaron? Raz- na obiad lub dwa razy – wówczas na obiad i na kolację.
Poza efektem chudnięcia makaron i ma w sobie witaminę A, która pozytywnie wpływa na wzrok, skórę i wyśmienite samopoczucie jak również witaminę D jaka jest konieczna dla kości zębów oraz mięśni i układu nerwowego. Makaron ma również dużo skrobi, błonnika, magnezu oraz żelaza, jakie podnoszą tempo przemiany materii.100 g makaronu z pszenicy durum zawiera m.in. 15g białka, 4 g tłuszczów, 70 g węglowodanów 10 g błonnika, 10 mg sodu, 600 mg potasu, 5 mg żelaza. 45 mg tiaminy, 7 mg niacyny. 340 kcal.
Ta, a ile glutenu 🙂