Dieta ma zasadniczy wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne i sylwetkę. Dostarcza potrzebnego paliwa, by mózg działał na optymalnym poziomie co przekłada się na samopoczucie psychiczne i nastrój. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nie jest bezpodstawne. Coraz gorzej się odżywiamy, coraz więcej osób cierpi na choroby cywilizacyjne, w tym depresję. Liczne badania wykazały, że istnieje związek dietą a funkcjonowaniem mózgu a w szczególności zdrowia psychicznego i nastroju.
Skąd tyle przypadków depresji?
Oczywiście jak w większości chorób cywilizacyjnych odpowiedzialny jest styl życia i zła dieta. Żywność przetworzona, tłuszcze trans, wysokie spożycie cukru. Zaburzenia pracy jelit związane z masowym przyjmowaniem antybiotyków, środków przeciwbólowych i innych lekarstw.
Za dużo chemii w naszej żywności i otoczeniu, za mało składników odżywczych. Badania potwierdziły, że u osób z depresją stwierdza się niedobory składników odżywczych np. witaminy B12 i kwasu foliowego. Niektóre toksyny jak np. aluminium powodują zmiany neurodegeneracyjne w mózgu. Optymalna dieta czyli jak najwięcej naturalnej, nieprzetworzonej żywności sprawia, że jesteśmy zdrowsi, silniejsi, mamy więcej energii i lepszy humor.
Niektóre składniki odżywcze mają wpływ na poziom hormonów a zwłaszcza serotoniny, która reguluje nastrój, sen, apetyt a 90% tego neuroprzekaźnika produkują jelita.
Dieta na dobry humor – co jeść by mieć dobry nastrój
Kwas foliowy
Dobrym źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa liściaste – sałata, kapusta, szpinak, brokuły, jarmuż, rukola – są bogate w składniki odżywcze, dostarczające organizmowi to czego potrzebuje niezależnie od kondycji psychicznej. Są bogatym źródłem antyoksydantów, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B i magnezu.
Tryptofan
Znajduje się w serach, mięsie zwłaszcza z indyka, rybach, bananach, suszonych daktylach. Banany zwłaszcza dojrzałe zawierają dodatkowo magnez, cukry probiotyczne i dopaminę przez co łagodzą objawy depresji, stany lękowe i ułatwiają zasypianie.
Selen
Bogatym źródłem selenu są orzechy, zwłaszcza brazylijskie, ryby, owoce morza, wątróbka. Orzechy zawierają również dobrze przyswajalne kwasy tłuszczowe, białko i magnez.
Omega 3
Kwasy tłuszczowe omega 3 występują w rybach morskich, (uwaga na zanieczyszczenia), skorupiakach, migdałach, orzechach włoskich, siemieniu lnianym, awokado, oleju lnianym, niektórych tłuszczach zwierząt pasących się na pastwiskach, jakach od kur żywiących się naturalnie. Zaburzenia proporcji kwasów omega 3 i 6 prowadzi nie tylko do depresji, ale przewlekłych stanów zapalnych.
Magnez
Najwięcej magnezu zawierają orzeszki bukowe, zwane bukwami, awokado, sezam, kakao. Sporo magnezu znajduje się w nasionach maku, lnu, słonecznika, dyni, kaszy gryczanej, nieoczyszczonym ryżu, orzechach, zieleninach i twardej wodzie. Jednak najlepiej magnez wchłania się przez skórę, dlatego warto uzupełnić go w kąpielach np. z solą z morza martwego lub płatkach magnezu lub smarowaniem skóry olejkiem magnezowym. Jak to zrobić przeczytasz TUTAJ
Ponadto warto jeść
Owoce leśne, jagodowe – zawierają sporo antyoksydantów, witamin, jako nieliczne spośród owoców są jeszcze czyste ekologicznie
Pomidory, najbogatsze źródło likopenu,
Jajka, grzyby, drożdże piekarnicze, chili, bazylia, imbir, pieprz, dziurawiec i inne zioła
W medycynie wschodniej w sposób skuteczny od dawna stosuje się naturalne mikstury z udziałem kurkumy, która jak potwierdziła nauka ma działanie antydepresyjne . Przepis na naturalny środek przeciwdepresyjny z kurkumą TUTAJ
Czyli, co będę miała lepszy humor po tym?