Diety szczególne, Jesteś tym co jesz, Przepisy, Sprawdzone efekty

Dieta Bircher-Bennera – dla zdrowia, urody i samopoczucia

Dieta Bircher-Bennera  powstała na podstawie teorii całości pokarmowych znanego na przełomie XIX i XX wieku szwajcarskiego lekarza Maxa O. Bircher-Bennera.

Chociaż zmarł on w 1939 roku, jego klinika nieopodal Zurychu istnieje do dzisiaj. Dieta Bircher-Bennera opiera się na warzywach, owocach, zbożach i ziarnach. Już po tygodniu jej stosowania ludzie czuja się zdrowsi, czuja wyraźnie przypływ energii i chętniej się uśmiechają. A to dlatego, ze nie tylko uruchamia ona proces uwalniania organizmu z toksyn, ale gwarantuje bezpieczne ich wydalenie.
Bircher-Bennera dieta

Bircher-Bennera twierdził, że wszystkie żywe komórki „świecą”. Rośliny – droga fotosyntezy – pobierają energię wprost od słońca i magazynują ją w liściach, korzeniach, bulwach i owocach.
Człowiek tego nie potrafi, a ponieważ aby żyć tez musi „świecić”, wiec czerpie energie z roślin i innej żywności. Promieniowanie świeżych, surowych owoców, warzyw, zbóż, nasion i zbóż wynosi 9000 Angstremów. Fermentowane sery, biały chleb, gotowane mięso, wędlina, kawa czekolada, herbata, konfitury maja od 0 do 3000 A. Konserwy, margaryna, wódka, witaminy syntetyczne, leki – zero.  Produkty suszone tracą radio-witalność, ale odzyskują ją po namoczeniu w wodzie.

Zdaniem Bircher-Bennera, energia w pokarmach „organizowana” jest w systemy całościowe. Pełną wartość energetyczna ma zatem całe ziarno zboża, cała bulwa buraka, całe jabłko, ziemniak czy jajko, kropla świeżego mleka prosto od krowy itd. Każde przetwarzanie jedzenia osłabia jego wartość energetyczna bądź ją likwiduje.

Dieta Bircher-Bennera

Kuracja oczyszczająca według Bircher-Bennera trwa zazwyczaj osiem tygodni. Po 14 dniach diety podstawowej przechodzimy na dietę surówkową. Ilość tych cykli można mnożyć do woli, dieta jest niekłopotliwa w stosowaniu, smaczna i znacząco poprawia nastrój. Śniadania i kolacje są jednakowe w obu segmentach diety. Stanowi ją surówka piękności.

surówka piękności

Surówka piękności przepis:
2 łyżki płatków owsianych (na zmianę z kukurydzianymi, jęczmiennymi, gryczanymi, sojowymi) zalej ¼ szklanki niegazowanej wody mineralnej. Po 12 godzinach dodaj sok z ½ cytryny, łyżkę jogurtu naturalnego lub kefiru, łyżkę zmielonych orzechów lub migdałów i 2 średnie jabłka starte w całości z ogryzkiem.
Surówkę można ewentualnie dosłodzić miodem a jabłka zastąpić innymi owocami takimi jak brzoskwinie, rodzynki, daktyle, figi czy morele (jeśli suszone wcześniej namoczyć).

Dieta podstawowa 14 dni

  • Śniadania: surówka piękności
  • Drugie śniadania : surówka z warzyw albo owoców, mleczko migdałowe (przepis poniżej)
  • Obiady: na pierwsze danie – owoce i orzechy (różne) na drugie – jarska zupa jarzynowa, warzywa gotowane lub duszone. Można dodawać grzyby, sery, jajka. Dwa razy w tygodniu dodatkowo 100 g indyka lub ryby.
  • Desery: Mało słodkie ciastko, kompot, budyń, kisiel, jogurt ze świeżo pokrojonymi owocami.
  • Podwieczorki: surówka z warzyw lub owoców, mleczko migdałowe
  • Kolacje : surówka piękności
  • Miedzy posiłkami należy pic wodę, napary z ziół i owoców (dzika róża i głóg obowiązkowo), soki owocowe lub warzywne własnoręcznie przygotowane.

Dieta surówkowa 7 dni

  • Śniadanie: surówka piękności z jabłkami, 100-200 g innych owoców, 20-30 g orzechów, herbata z dzikiej róży i ½ szklanki mleczka migdałowego.
  • Obiady: 150-250g owoców, 50-100g zielonej Salaty, 20-30g orzechów lub migdałów, szklanka soku owocowego lub warzywnego bądź mleczka migdałowego.
  • Kolacje: takie same jak śniadanie
  • Miedzy posiłkami wolno pić wyłącznie wodę z cytryna, napary z ziół i herbatki owocowe.
  • Po tygodniu diety surówkowej wracamy do diety podstawowej.

mleczko migdalowe

Mleczko migdałowe przepis (1 porcja)
Weź: 30 migdałów, 1 brzoskwinie, 1 szklankę wody, 1 łyżkę soku z cytryny. Migdały mocz przez 12 h, następnie zmiksuj razem z woda. Na koniec dodaj sok z cytryny i rozdrobniona brzoskwinie. Napój można doprawić miodem, mlekiem lub wanilia (naturalna) albo cynamonem.

Dieta Bircher-Bennera co i jak jeść

 

  • Wyłącznie „całości pokarmowe” – np. ziemniaki gotujemy lub pieczemy w mundurkach i zjadamy ze skórą, jabłko ucieramy razem z ogryzkiem itp.
  • Połowa każdego posiłku powinna być w postaci surowej, polowa gotowana np. z części owoców gotujemy kompot.
  • Każdego dnia obowiązkowo jemy sporo zielonych liści ; natkę pietruszki, sałatę, jarmuż, świeże zioła
  • Kiełki dodajemy do wszystkich surówek i sałatek warzywnych
  • Wszelkie nasiona, suszone owoce i warzywa moczymy przed spożyciem w wodzie
  • Z mięs jadamy tylko ryby i indyki (im mniej tym lepiej)
  • Suszone: majeranek, ziele pietruszki, liść brzozy, kminek mielony – jemy codziennie po łyżeczce, popijając
  • Co drugi dzień, na zmianę żujemy a następnie połykamy 1 gorzki migdal lub 2-4 goździki.
  • Bircher-Bennera dieta korzysci
4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lilianna
Lilianna
5 lat temu

kiełki też są kontrowersyjne. mogą powodować toczeń bo roślina jak rośnie wytwarza substancje żeby się bronić przed zjedzeniem .przed zwierzętami.