Komary z roku na rok coraz bardziej dają się we znaki. Zmiany klimatu i inne czynniki powodują, że komary stają się coraz bardziej agresywne a ich ukąszenia powodują odczyny alergiczne i zapalne trwające wiele dni, coraz częściej przenosząc choroby.
By zabezpieczyć się przed ukąszeniami warto przygotować naturalny odstraszacz. Wolny od DEET (N,N-diethyl-m-toluamide) czyli etoksylowanego alkoholu benzylowego obecnego w komercyjnych środkach odstraszających owady. DEET został sklasyfikowany jako produkt szkodliwy kategorii 4-tej – toksyczność ostra i drażniący skórę i oczy. DEET powoduje między innymi wysypki, pęcherze, problemy neurologiczne, śmierć komórek mózgowych a nawet zgony, jest toksyczny dla środowiska.
Zamiast komercyjnych środków we własnym zakresie można w prosty sposób przygotować skuteczniejszy domowy odstraszacz komarów i innych owadów, wykorzystując olejki eteryczne i zioła.
Olejki eteryczne, których szczególnie nie znoszą komary to : olejek z trawy cytrynowej – odstrasza również meszki i muchy, olejek paczulowy, eukaliptusowy, goździkowy, citronella, rozmarynowy, cedrowy, geranium, z drzewa herbacianego, lawendy i mięty.
Domowy spray na komary – przepis
Składniki:
30 kropli olejku geranium
30 kropli olejku cytronella
20 kropli olejku eukaliptusowego
20 kropli olejku lawendowego
10 kropli olejku rozmarynowego
1 łyżka wódki
½ szklanki wody z oczaru wirginijskiego
½ szklanki wody lub wody wymieszanej z octem jabłkowym
1 łyżeczka gliceryny roślinnej ( opcjonalnie )
Do szklanej butelki z rozpylaczem zakroplić olejki eteryczne, dodać wódkę i dobrze wstrząsnąć. Dodać wodę z oczaru, potrząsać minutę aż składniki się połączą. Dodać glicerynę roślinną – nie jest to konieczne, ale gliceryna lepiej wiąże składniki.
Na koniec dodać wodę ewentualnie ocet.
Przed każdym użyciem wstrząsnąć, ponieważ składniki będą się naturalnie rozdzielać.
Naturalny spray na komary na bazie ziół
Składniki:
Woda destylowana
Woda z oczaru wirginijskiego lub spirytus salicylowy
Zioła suszone: mięta pieprzowa, mięta zielona, trawa cytrynowa, kocimiętka, lawenda, rozmaryn, kilka goździków, kilka kropli olejku cytronella
Ugotować 1 szklankę wody i dodaj 3-4 łyżki suszonych ziół i kilka goździków. Wymieszać, przykryć pokrywką i odstawić do wystudzenia. Przecedzić, dodać spirytus salicylowy lub wodę oczarową, wkroplić olejek. Przelać do szklanej butelki ze sprayem.
Ocet Czterech Złodziei odstraszający komary i owady
½ litra octu jabłkowego lub cydru
po łyżce suszonej szałwii, rozmarynu, lawendy, tymianku i mięty
Do słoika wsypać zioła, zalać octem jabłkowym. Odstawić szczelnie zamknięty na 2-3 tygodnie codziennie wstrząsając. Przecedzić. Przechowywać w lodówce. Każdorazowo do butelki ze sprayem nalać ocet rozcieńczony w stosunku 1:1 z wodą.
Skutecznie odstrasza komary i inne owady, ponadto ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Może być stosowana doustnie po 1 łyżeczce w przypadku infekcji.
Krem na komary
Składniki:
¼ szklanki plus 1 łyżka kwasu stearynowego lub wosku pszczelego
¼ szklanki plus 2 łyżki oleju kokosowego
¾ łyżki sody oczyszczonej ( znaleźć naturalną sody do pieczenia tutaj )
¾ szklanki wody destylowanej
¼ łyżeczki płynnej witaminy E
po 10 kropli każdego z olejków: cytronella, eukaliptusowy, rozmarynowy, lawendowy, Penny Royal
W kąpieli wodnej podgrzewać wosk pszczeli lub kwas stearynowy, witaminę E i olej kokosowy.
Podgrzać wodę destylowaną, zdjąć z ognia, dodać sodę oczyszczoną i wymieszać.
Teraz część najtrudniejsza.
Powoli wlewać wodę do oleju. Mieszać jak majonez, można użyć blendera. Od razu po zemulgowaniu umieścić miseczkę w misce z zimną wodą, najlepiej z lodem. Dodać olejki eteryczne, od czasu do czasu zamieszać do całkowitego wychłodzenia.
Krem umieścić w słoiczku.
Nanosić na skórę przed wyjściem w plener.
Krem bardzo skutecznie odstrasza komary, meszki, kleszcze i inne owady kąsające.
Odstraszacz na komary do domu i ogrodu PRZEPIS
chciałbym polecić, ale coś czego ludzie jeszcze nie za bardzo znają, czyli ubrania odstraszające komary, wszy, kleszcze które zawierają w swoich włóknach specjalne mikrokapsuły z substancją aktywną, trwałość nawet do 70 prań, czyli przez 2-3 sezony. nie trzeba już spryskiwać skóry aerozolem, wystarczy założyć ubranie i korzystać zeń:)