Domowy syrop z tymianku, szałwii, cebuli i miodu jest doskonały przeciw infekcjom dróg oddechowych. Skutecznie i szybko łagodzi:
- Ból gardła, chrypkę, suchy kaszel
- Podrażnienia gardła, tchawicy i dróg oddechowych
- Likwiduje, bądź zmniejsza stany zapalne
- Nawilża błony śluzowe
Zawarty w tymianku tymol działa wykrztuśnie, przeciwbólowo i rozkurczowo. Razem z przeciwzapalną szałwią, cebulą i miodem mamy wielokierunkowe działanie przeciw infekcyjne i wzmacniające
Działanie składników
Tymianek tonizuje i ogrzewa płuca. Oddziałuje na meridiany śledziony, żołądka i płuc. Smak ostry aromatyczny, natura rozgrzewająca. Zmniejsza przekrwienie tkanek, rozprasza zimną wilgoć, rozszerza naczynia krwionośne. Działa wykrztuśnie. Tymianek, dzięki olejkom eterycznym i związkom fenolowym działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo, odkażająco i wykrztuśnie.
Szałwia zmniejsza przekrwienie płuc i zatok. Działa na meridiany serca, osierdzia i wątroby. Smak gorzki aromatyczny, natura chłodząca. Rozprasza zastoje krwi, poprawia krążenie, stymuluje płuca. Nawilża, łagodzi podrażnienia błon śluzowych. Ma silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym. Skutecznie łagodzi bądź likwiduje stany zapalne jamy ustnej, gardła i krtani.
Cebula rozgrzewa wewnętrznie, miejscowo chłodzi. Smak słodki, ostry, żywioł ziemi. Rozgrzewa krew, rozprasza zimno, rozrzedza flegmę. Oddziałuje na płuca, żołądek, jelita i wątrobę. Surowa jest silnym środkiem przeczyszczającym, łagodnym po ugotowaniu.
Domowy syrop tymianek i szałwia
Syrop z gotowanej cebuli z miodem jest sprawdzonym, tradycyjnym lekiem, którym nasze babcie leczyły u maluchów anginy i zapalenie gardła. Rozgotowana cebula jest łatwo strawna. Może być stosowana u osób cierpiących na ciężkie schorzenia nerek, wątroby, żołądka, serca. Przy tych chorobach surowa cebula nie jest wskazana.
Składniki:
- Łyżka suszonego ziela tymianku
- Mała cebula
- Łyżka suszonej szałwii
- Szklanka wody
- 5 łyżek miodu naturalnego lipowego, spadziowego albo wielokwiatowego
Cebulę drobno posiekać. Do rondelka wlać wodę, wsypać zioła i dodać cebulę. Ogrzewać na małym ogniu pod przykryciem 30 minut. Nie dopuszczać do wrzenia. Od czasu do czasu zamieszać drewnianą łyżką. Wywar odstawić do przestudzenia na około 20 minut.
Przecedzić przez jałową gazę starannie wyciskając zioła, by nie stracić cennych składników. Dodać miód, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Syrop przelać do wyparzonego słoiczka, szczelnie zamknąć. ze szczelnym zamknięciem. Przechowywać w lodówce.
Zastosowania:
- Dorośli 1 łyżkę stołową 3-5 razy dziennie
- Dzieci 1 łyżeczkę 3-4 razy dziennie
Domowy syrop z tymiankiem ma jeszcze jedną zaletę – nawilża śluzówkę gardła i krtani.
Przy infekcjach gardła i kaszlu zwykle sięgamy po gotowe syropy lub tabletki do ssania. Efektem ubocznym preparatów aptecznych jest wysuszenie błony śluzowej gardła, więc objawy się nasilają. Wysuszone błony śluzowe nie spełniają swoich funkcji. Naczynia krwionośne stają się przepuszczalne, a tą drogą dostają się do wnętrza organizmu wirusy.
A jak zrobic syrop ze swiezego tymianku I szalwi ?