Dysbakterioza – ludowy przepis – nasiona kopru ogrodowego z olejem

Dysbakterioza, dysbioza to czasowe lub przewlekłe zaburzenie równowagi mikroflory bakteryjnej jelit. Charakteryzuje się zmianami w ilości i składzie gatunkowym bakterii jelitowych. Najczęściej dysbakterioza spowodowana jest przyjmowaniem antybiotyków, przeciążeniem toksycznymi substancjami głównie z pożywienia i nadmiernym stresem.

Przewód pokarmowy człowieka zasiedlają symbiotyczne drobnoustroje tworząc złożony system mikroflory. Bez kolonii bakterii nie jest możliwe prawidłowe trawienie, wytwarzanie niezbędnych witamin, eliminacja toksyn i ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

nieszczelnosc jelit

Dysbakterioza powoduje szereg objawów  ze strony układu pokarmowego typu wzdęcia, gazy, odbijanie, zgaga.  Przykry zapach z ust i symptomy ogólnego spadku odporności, częste infekcje, cieknący nos, przewlekłe katary, stany zapalne zatok, alergie świadczą o zaburzeniach mikroflory.

W jaki sposób odbudować zachwianą równowagę flory bakteryjnej jelit pisaliśmy tutaj

Jedna z naszych czytelniczek nadesłała ludową, sprawdzoną na sobie recepturę, po której stosowaniu zniknęły zniknęły objawy dysbakteriozy. Ustąpiło uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wzdęcia, znormalizował się stolec, zniknęła zgaga i odbijanie.

Dysbakterioza – mieszanka wg receptury pani Wandy

Składniki

  • Nasiona kopru ogrodowego
  • Olej słonecznikowy tłoczony na zimno z dobrego źródła

Dysbakterioza - ludowy przepis - nasiona kopru ogrodowego z olejem

  • Nasiona kopru zmielić w młynku do kawy.
  • Połowę łyżeczki do herbaty zmielonych nasion kopru zmieszać z taką samą ilością oleju słonecznikowego.
  • Przyjmuje się po jednej łyżeczce mieszanki przed śniadaniem i obiadem.
  • Kurację stosuje się 8 dni.
  • Robi kilka dni przerwy i powtarza w kolejnych dwóch seriach.
Koper ogrodowy właściwości

Koper ogrodowy [Anethum graveolens] znany z zalet przyprawowych i aromatyzujących, ma właściwości lecznicze.  Stymuluje wydzielanie żółci i soków trawiennych. Pobudza perystaltykę jelit,  łagodzi niestrawność, wzdęcia. Pomaga przy stanach zapalnych stawów.  Angielska nazwa koperku dill „uspokajanie lub łagodzenie”, wzięła się prawdopodobnie ze zdolności rośliny w łagodzeniu kolek u niemowląt.

Nasiona koperku ogrodowego zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit.  Działają przeciwskurczowo i wiatropędnie.  Hamują rozwój patogennych szczepów bakterii, grzybów pleśni i drożdżaków [1] [2], grzybów, pleśni i drożdżaków w tym candida Candida albicans [3]. Tym samym przywracają równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

dysbakterioza koper ogrodowy

Z suszonych nasion koperku można robić herbatki. Surowiec nie jest w najmniejszym stopniu toksyczny. Polecany dla niemowląt i małych dzieci przy bólach brzucha i wzdęciach.
U dorosłych pomaga w zaburzeniach trawiennych jako lek przeciwskurczowy i wiatropędny. W uporczywej czkawce, odbijaniu, nudnościach i skłonnościach do wymiotów.

Herbatka z nasion kopru ogrodowego

1/2 łyżki rozdrobnionych nasion koperku zalać szklanką wrzątku. Pije się o 1-3 łyżki, 2-3 razy dziennie po posiłkach.  Niemowlętom podaje 2-3 ml na każdy kilogram wagi ciała po karmieniu lub dodaje do butelki z mlekiem.

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: