Gorący napój rozprasza jesienny chłód, wilgoć i jesienną nostalgię. organizm. Niczym ogień, mleko z miodem i przyprawami przywraca ciepło, koi, wspiera płuca i drogi oddechowe. Ajurweda nazywa go tonikiem dla płuc.
Jesienią liście opadają, ziemia wysycha i kurczy się z zimna, przyroda zwalnia i życie powoli wraca do korzeni. Wraz z ubywaniem światła słonecznego maleje energia aktywności. Przenikliwy chłód, deszcze i podmuchy zimnego sprawiają, że możemy czuć się wewnętrznie, rozbici, wychłodzeni i podatni na infekcje.
Jesienny chłód kurczy naczynia krwionośne. By zachować ciepło i energię na procesy metaboliczne krew odpływa z kończyn by odżywić narządy wewnętrznie. Możemy odczuwać zmęczenie, osłabienie mięśni i zimno w kończynach. Mniej krwi krąży w skórze, w efekcie traci blask, wygląda blado i szaro w stosunku do letniego blasku. Chłodniejsza pogoda, krótsze dni sprawiają, że jak poczuć się jak w hibernacji, bez energii i życiowej radości.
Ajurwedyjska receptura na jesień
Gorący napój z mlekiem, miodem i przyprawami nie tylko rozgrzeje, ukoi, ale wzmocni organizm. Według Ajurwedy, mleko odżywia ojas, czyli esencję życia wszystkich tkanek, wigor. Kremowa konsystencja to balsam na postrzępione nerwy.
Jest szczególnie pomocny jesienią dla osób przemęczonych, osłabionych z uczuciem zimna w klatce piersiowej i uporczywym kaszlem. Sekret jego działania tkwi w przyprawach.
Aromatyczny smak (żywioł ognia) rozgrzewa, rozszerza naczynia krwionośne i pobudza serce. Gdy tętno przyspiesza, naczynia krwionośne się rozrzedzają i więcej krwi dociera do tkanek. Ajurwedyjski gorący napój wzmacnia osłabione jesienią płuca, oczyszcza drogi oddechowe.
Jesienny, gorący napój Ajurwedy
- Szklanka świeżego mleka
- Liść laurowy
- ¾ łyżeczki kardamonu
- Szczypta cynamonu
- ½ łyżeczki imbiru
- Szczypta startej gwiazdki anyżu
- ¼ łyżeczki czarnego pieprzu
- Łyżeczka miodu
Na średnim ogniu doprowadzamy mleko do delikatnego wrzenia i wrzucamy wszystkie przyprawy. Zmniejszamy ogień i gotujemy 5 minut mieszając. Jeśli mleko zacznie się pienić zmniejszamy ogień lub zestawiamy naczynie.
Mleko szybko zaczyna kipieć, gdy jest zbyt wysoka temperatura. Powierzchnia powinna być lśniąca z drobnymi bąbelkami. Zdejmujemy z ognia i dosładzamy miodem. Można dodać łyżeczkę masła ghee.
Tak przygotowany gorący napój z całą pewnością poprawi natychmiast samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Gorący napój Ajurwedy korzyści
Naturalne mleko i miód to środki łagodzące podrażnione drogi oddechowe. Przyprawy rozrzedzają śluz z płuc, usuwają wraz z wilgocią wypłukując po drodze patogeny. Ciepło rozszerza drogi oddechowe, ujścia zatok i nos, ułatwia swobodne oddychanie.
Podgrzewanie 5-10 minut mleka zmienia jego strukturę molekularną. Jest znacznie łatwiejsze do trawienia, dodane przyprawy zmieniają naturę z „ciężkiej” na „lekką”, usuwają negatywne skutki u osób ze słabą tolerancją.
Energetyka:
- Ostry smak: pobudza, stymuluje ruch, krążenie, metabolizm, żywotność
- Aromatyczny: rozprasza wilgoć, stagnacje, zastoje, odświeża
- Słodki: mleko i miód odżywia tkanki, szczególnie osocze, białe krwinki i limfę
Działanie:
- Delikatnie uspokaja układ nerwowy, łagodzi stres, relaksuje
- Rozgrzewa narządy wewnętrzne, stymuluje ogień trawienny, działa przeciwskurczowo
- Odbudowuje osłabione tkanki, wspomaga odporność, siły dodaje energii
- Stymuluje serce, rozszerza naczynia krwionośne
- Rozgrzewa klatkę piersiową i płuca, oczyszcza ze śluzu
- Łagodzi ból i dyskomfort w gardle
- Zmniejsza przekrwienie tkanek zatok, płuc
- Koi błony śluzowe podrażnione stanem zapalnym, działa wykrztuśnie
- Wzmacnia i tonizuje płuca, pomaga w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych
- Rozszerza oskrzela
- Stymuluje układ nerwowy, mięśnie,
- Usuwa odpady i toksyny „ama”
- Tonizuje tkankę kostną
- Redukuje vata,kapha, zaostrza żywioł ognia -pitta dosha