Gruszka azjatycka z miodem i imbirem to stare koreańskie remedium uporczywy kaszel i ból gardła. Szczególnie polecana dla dzieci, które zwykle w czasie infekcji nie mają apetytu i trudno je namówić na posiłek. To wyborne, delikatne, smaczne i aromatyczne danie na pewno zjedzą ze smakiem.
Gruszka azjatycka ma wiele imion. Ze względu na niezwykle soczysty smak nazywana jest gruszką szampańską lub wodną, z powodu pochodzenia gruszką azjatycką, japońską lub chińską, bo to właśnie w Chinach przed trzema tysiącami lat rozpoczynała karierę lat lądując na stołach najbogatszych arystokratów. Obecnie rozprzestrzeniła się na całym świecie, w Polsce uprawianych jest kilka jej odmian m.in. jabłko-gruszka Kosui.
Z wyglądu przypomina jabłko o jasnożółtej skórce obsypanej drobnymi plamkami w kolorze karmelu, owoc ma smak gruszki, ale zdecydowanie bardziej soczysty i orzeźwiający.
Gruszka azjatycka jest niskokaloryczna i wyjątkowo bogata w błonnik. Jeden owoc zawiera tylko 0,6 g tłuszczu i aż 10g błonnika. Poza tym witaminy K, C, miedź, potas i mangan.
Gruszka azjatycka z miodem przepis
Składniki:
1 duży owoc gruszki azjatyckiej
3-5 plasterków imbiru
Miód
Cynamon (opcjonalnie)
Gruszkę umyć w occie, dokładnie opłukać. Odciąć czubek, który posłuży za pokrywkę. Wydrążyć wgłębienie, włożyć plasterki imbiru, zalać miodem i oprószyć cynamonem. Przykryć odciętą „pokrywką”.
Uwaga: Cynamon nie jest bezwzględnie konieczny, jeśli ktoś nie lubi smaku może zrezygnować, ale ze względu na działanie przeciwzapalne jest wskazany.
Gotować na parze do czasu aż pojawią się pęknięcia na skórce. Jeśli owoc jest duży może to zająć do 20 minut.
Po zdjęciu skórki zjeść gruszkę w całości i wypić sok gruszkowy z miodem.
Gruszka z miodem redukuje objawy towarzyszące przeziębieniu lub stanom zapalnym, koi ból gardła i zmniejsza kaszel – ale nie leczy samej infekcji.
Ciekawe 😉 U nas w firmie http://www.facebook.com/poradniki połowa osób chora…
Ja wolę nie eksperymentować i stosować sprawdzone sposoby na kaszel. Bardzo chwalę sobie [usunięto tekst reklamowy]. Działa on łagodząco na podrażnioną błonę śluzową gardła i ma przyjemny miodowy smak.