Listki gruszy, kwiaty i gałązki niegdyś chętnie wykorzystywano do różnych naparów, herbatek i napojów. Mają przyjemny kwaskowaty, orzeźwiający smak ale i lecznicze właściwości. W medycynie ludowej stosowano liście, kwiaty, pączki, korę gruszy przy gorączce, biegunkach, kaszlu, bólach głowy, problemach z nerkami, wzrokiem.
Grusza pospolita
Grusza pospolita [Pyrus communis], należy do rodziny różowatych. Pochodzi z terenów starożytnej Persji, skąd trafiła do Grecji, potem do Rzymu i do środkowej Europy. Homer opisywał owoc gruszy jako jeden z darów Bogów.
W słowiańskim folklorze drzewo gruszy kojarzono ze zmorami. Jednak dosyć szybko doceniono smak i walory owoców. Suszono je w gorącym popiele, a że była to nudna czynność czasem zasypiano i owoce się zwęglały. Stąd powiedzenie „Nie zasypiać gruszek w popiele”, czyli nie spuszczać z oka.
Gruszki są smaczne i zdrowe, ale dziś o innych surowcach z gruszy.
Liście gruszy, kwiaty i gałązki
W medycynie ludowej przed długi czas były popularnym środkiem leczniczym. Ze świeżych bądź suszonych można robić herbatki. Mają działanie przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, antybakteryjne, oczyszczające, przeciwbólowe, moczopędne, chłodzące.
Zawierają sporo witamin, kwasów organicznych, flawonoidów, soli mineralnych, garbników oraz silny, stabilny antyoksydant arbutynę. Związek ten ma silne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe i odmładzające. Stosowany jest w kosmetykach. Rozjaśniają przebarwienia. Arbutyna rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Dla najlepszej ekstrakcji surowiec się rozdrabnia, zrasza spirytusem, po kilku minutach zalewa gorącą wodą i zaparza kwadrans w termosie.
- Herbatki z liści, kwiatów i gałązek oczyszczają z toksyn, dodają energii.
- Odkażają drogi moczowe, odtruwają krew
- Pomagają w stanach zapalnych cewki, pęcherza moczowego, kamicy
- Wspomagają układ krążenia, regulują ciśnienie
- Łagodzą infekcje, przeziębienia, wysypki skórne, alergie
- Rozszerzają oskrzela, pomagają w astmie, kaszlu
- Zwiększają przepływ krwi do mózgu, łagodzą bóle głowy
- Działają lekko uspokajająco, zmniejszają niepokój, poprawiają nastrój
- Łagodzą problemy trawienne, biegunki, wskazane przy wrzodach żołądka
- Obniżają poziom cukru we krwi
- Hamują apetyt, wspomagają odchudzanie
- Kwiaty działają przeciwbólowo, rozkurczowo są składnikiem leków spazmolitycznych
- Liście, gałązki, kora działają silniej przeciwzapalnie, przyspieszają gojenie
- Gałązki najsilniej oczyszczają nerki, poprawiają wzrok 1
Liść gruszy, kwiaty, gałązki
Herbatki można z robić z liści świeżych, suszonych lub fermentowanych. Zbieramy listki z kwiatami, suszymy w suchym, przewiewnym, zaciemnionym miejscu.
Herbatka z liści gruszy
Kilka świeżych lub suszonych liści zalewamy 1/2 litra wody. Doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy kwadrans pod przykryciem. Przy kamieniach nerkowych gotujemy 5-6 listków w 200 ml wody tak długo aż jej ilość zmniejszy się o połowę. Pije się 10 dni rano i wieczorem.
Listki fermentowane
Zamiast czarnej herbaty. Świeżo zebrane listki pozostawiamy 8 godzin by lekko zwiędły. Wkładamy do kamionki, dodajemy odrobinę wody. Przykrywamy talerzykiem i dociskamy ciężkim przedmiotem. Odstawiamy w cieple miejsce na 3 dni by sfermentowały. Wyjmujemy i suszymy.
Przechowujemy w zamkniętym pojemniku. Zaparzamy łyżeczkę na szklankę. Herbata ma przyjemny aromat i słodkawy posmak. W ten sposób można robić herbaty z liści roślin zawierających garbniki.
Wywar z gałązek gruszy
Dobry dla nerek i poprawy wzroku. Przepis Tutaj
Żucie listka gruszy
Pomaga w leczeniu infekcji jamy ustnej, pleśniawek, owrzodzenia, łagodzi ból gardła, zębów, stawów.
Zewnętrznie
Liście gruszy przyspieszają gojenie ran, zmniejszają obrzęki, przywracają prawidłową strukturę skóry. Zmniejszają stan zapalny, uczucie gorąca, pieczenia. Kilka świeżych listków mielimy, mieszamy z olejem kokosowym do konsystencji pasty. Smaruje się chore miejsca i pozostawia do wyschnięcia. Pasta z liści gruszki, z dodatkiem miąższu owocu i wody różanej usuwa przebarwienia skórne, plamy starcze.