Gorączka nie jest chorobą. To objaw mobilizacji systemu immunologicznego do walki z czynnikami niszczącymi.
Gorączka występuje przy stanach zapalnych, może być wywołana infekcją bakteryjną, wirusową. Pojawia się też przy silnym stresie i „gorących” emocjach. Temperatura ciała zależy od ośrodka termoregulacyjnego w mózgu, więc przy nadwrażliwości psychicznej mogą wystąpić zaburzenia.
Zaleca się, aby niezbyt wysokiej, krótkotrwałej gorączki nie zbijać. Robiąc to organizm wolniej powraca do zdrowia lub nie uczy się walczyć z infekcją (u małych dzieci).
Gorączka wzmacnia działanie interferonów – białek wytwarzanych i uwalnianych jako odpowiedź na obecność patogenów. Hamuje wzrost niektórych mikroorganizmów typu wirusy, bakterie i przyspiesza reakcje wspierające regenerację tkanek. [G.J. Tortora, B. Derrickson, Principles of Anatomy and Physiology, wyd. 11, s. 846]
Gorączka hamuje rozwój niektórych wirusów i bakterii. Największą korzyść z gorączki odnosi metabolizm. Każdy wzrost temperatury o 1°C przyspiesza tempo przemiany materii o 10%. Komórki mogą się szybciej przemieszczać, reakcje enzymatyczne przyspieszają. W efekcie zostaje przyspieszony proces odbudowy tkanek. [F.H. Martini, J.L. Nath, E.F. Bartholomew, Fundamentals of Anatomy & Physiology, wyd. 9, s. 784]
Gorączka jest niewątpliwie skuteczną reakcją organizmu, zaś obniżając temperaturę środkami farmakologicznymi niszczymy sobie układ odpornościowy. Więcej Tutaj.
Jak szybko zbić gorączkę?
Jeżeli temperatura jest zbyt wysoka lub długo się utrzymuje można obniżyć naturalnie.
Kwaśne skarpetki
Bardzo skuteczna stara metoda. Do litra przegotowanej wody dodajemy łyżkę octu spirytusowego lub szklankę octu jabłkowego. Studzimy do temperatury 38-40 stopni. Namoczone w roztworze bawełniane podkolanówki zakładamy dziecku na nogi. Owijamy dodatkowo w ręcznik. Zdejmujemy po 20 minutach, w razie potrzeby można zabieg powtórzyć. U dorosłych: namoczyć w roztworze lniane kompresy i owinąć wokół łydek. Powtórzyć parokrotnie do rozgrzania okładu.
Okłady z surowych ziemniaków
Obrane ziemniaki ścieramy na grubej tarce. Wkładamy w skarpetki i zakładamy dziecku na stopy. U dorosłych robi się kompresy na czoło.
Okład na pępek
Przygotowujemy miskę z chłodną wodą i łyżeczką soli. Dwa ręczniczki zanurzamy w wodzie, kładziemy na pępku i czole. Powtarzamy do czasu aż temperatura spadnie.
Zimna woda
Jednym z wypróbowanych sposobów obniżania temperatury ciała jest omywanie całego ciała zimną wodą. Omywamy mniej więcej około minuty i powtarzamy zabieg co godzinę. W ciągu dnia stosuje się nawet do 10 zabiegów. Po omywaniu należy zostać w łóżku. Można przykładać zimne kompresy na karku i wewnętrznych stronach nadgarstków, w miejscu pulsu lub na brzuchu.
Alkohol
Do szklanki brandy lub wódki dolewamy taką samą ilość wody. Moczymy w roztworze gazę, owijamy stopy i nakładamy skarpetki.
Okład chlorofilowy
Duże zielone liście warzyw obniżają gorączkę . Czasami wystarczy wziąć liść kapusty, jarmużu, rzepy lub daikonu i przyłożyć do czoła , klatki piersiowej lub ramion.
Okład ma mocniejsze działanie i można go stosować od razu lub po przykładaniu liści, które obniżą początkowo gorączkę: Drobno posiekać kilka zielonych liści i utrzeć tak by puściły sok. Dodać trochę mąki by powstała pasta. Pastę rozsmarować na bawełnianej tkaninie i przyłożyć bezpośrednio na skórę (tkaniną na zewnątrz). Trzymać 2-3 godziny na piersiach, brzuchu, ramionach lub czole.
Zioła na gorączkę
Zioła działające przeciwgorączkowo:
- Kora wierzby, berberysu,
- Ziele nostrzyka, bazylii, mięty
- Kwiat lipy, rumianku, słonecznika, bzu czarnego
- Owoc dzikiej róży, czarnej jagody
Zioła działające napotnie:
- Kwiat lipy, nawłoci, wrzosu, bzu czarnego
- Korzeń łopianu, pietruszki, kłącze tataraku
- Liść brzozy, nasiona pietruszki, pęczki topoli,
- Owoce maliny i bzu czarnego
Mieszkanka dla dzieci
Mieszamy równych częściach liść melisy, mięty, koszyczku rumianku, korzenia lukrecji i kwiatów bzu czarnego. Mieszankę trzeba przesypać do torebki papierowej. W razie potrzeby zaparza się łyżeczkę mieszanki w szklance wrzątku 15 minut. Po przecedzeniu podaje dzieciom:
- Do drugiego roku życia – 2 razy dziennie ½ szklanki,
- Powyżej dwóch lat – 4 razy dziennie po ½ szklanki.
Lipa i malina
Mieszamy w równych proporcjach kwiat lipy i suszone owoce maliny. Łyżeczkę mieszanki parzymy pod przykryciem 10 minut w szklance wrzątku. Podaje się 3 razy dziennie po ½-1 szklanki naparu. Ewentualnie można zaparzyć sam kwiat lipy.
Krwawnik
Łyżkę krwawnika zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem 10 minut. Herbatkę pije się chłodną, ale nie zimną.
Bazylia
Herbatka z bazylii pomaga wypocić się przy grypie i silnym przeziębieniu. W naturalny sposób obniża gorączkę, osusza i działa rozgrzewająco. Zalewamy wrzątkiem kilka liści. Parzymy 10 minut i wypijamy powoli.
Lepiężnik różowy
Czubatą łyżeczkę rozdrobnionych korzeni lepiężnika różowego zalewamy ¼ litra zimnej wody. Odstawiamy na 12 godzin. Podgrzewamy nie doprowadzając do wrzenia. Pije się 2 szklanki dziennie w kilku małych porcjach.
Herbata z Shiitake
Namoczyć suszony grzybek shiitake w kubku wody na 20-30 minut. Kiedy zmięknie posiekać na drobno. Wodę z grzybkiem doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu 10 minut. Pod koniec gotowania dodać szczyptę soli lub kilka kropli sosu sojowego. Wypić gorącą lub bardzo ciepłą. Do herbaty przeznaczonej dla dzieci do 1-szego roku życia nie dodaje się przypraw.
Dieta w gorączce
Gorączkę dobrze jest przegłodzić. W pierwszym dniu wystąpienia gorączki nie podaje się pokarmów stałych. Dużo płynów, bardzo dobry jest sok jabłkowy. Stare jabłko, kisiel z jabłkiem.
Gorący napój cytrynowy : wycisnąć sok z cytryny, zalać bardzo ciepłą wodą, osłodzić miodem i powoli wypić. W kolejne dni, jeśli podwyższona temperatura się utrzymuje stosuje się dietę lekkostrawną. W większości płynną, soki owocowe i warzywne. Można jeść gotowaną cielęcinę, kurę, ryby, twaróg, jajka na miękko, rosół z kaszą jaglaną, starte jabłko.