Jedzenie curry 3 razy w tygodniu poprawia zdrowie. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Harwardu na populacji prawie pół miliona Chińczyków wykazały, że spożywanie potraw z mieszanką curry 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka, choroby niedokrwiennej serca i cukrzycy. Ponadto zwiększa metabolizm, łagodzi bóle stawowe, ma działanie przeciwzapalne i przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych.
Nic dziwnego jej skład to przecież najzdrowsze przyprawy – między innymi kurkuma, kolendra, imbir, czosnek, kozieradka, kminek i różne papryczki chili. Mieszanka jest tradycyjnie dodawana do dań kuchni indyjskiej, tajskiej, tamilskiej i szeroko stosowana w południowej Azji .
Curry najczęściej występuje w postaci proszku lub pasty, co sprawia, że łatwo dodać do wielu potraw: zup, sosów, potraw z ryżem, warzywami i mięsem.
Poszczególne mieszanki w zależności od składników różnią się kolorem, aromatem, smakiem, są mniej lub bardziej pikantne w zależności od gustu jest w czym wybierać.
Przyrządzając zdrowe naturalne posiłki z dodatkiem curry, można mieć pewność, że dostarczamy organizmowi dużą ilość przeciwutleniaczy i innych cennych związków, które korzystnie wypłyną na jego funkcjonowanie. Można dodać łyżeczkę lub mniej do tradycyjnej potrawy. Albo przyrządzić coś extra np. takie przepyszne danie z kuchni tamilskiej:
Wegetariańskie jednogarnkowe danie curry z mlekiem kokosowym (bezglutenowe)
Składniki:
2 łyżki oliwy z oliwek
5-6 ząbków świeżego czosnku
1 czerwona cebula
2-3 łyżeczki pasty curry ewentualnie proszku
1 łyżeczka mielonego imbiru
2 łodygi selera naciowego
1/2 główki białej lub czerwonej kapusty
2 duże marchewki
1 duży słodki ziemniak
2 jabłka
1/4 szklanki rodzynek
Puszka ciecierzycy
3 szklanki bulionu wegańskiego
Składniki potrzebne po ugotowaniu warzyw:
1 szklanka mleka kokosowego
Sól nierafinowana i czarny pieprz
Sok z limonki
Posiekana świeża kolendra
Sposób wykonania:
Warzywa umyć, obrać, pokroić w plasterki, kapustę posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę, ciecierzyce wypłukać i odcedzić.
Olej rozgrzać w głębokiej patelni lub garnku. Dodać czosnek, cebulę i przyprawy. Wymieszać, po minucie dodać resztę składników z pierwszej listy. Wymieszać, przykryć i gotować na bardzo małym ogniu aż warzywa będą miękkie.
Po ugotowaniu wlać mleko kokosowe, sok z limonki i przyprawy. Przykryć i przed podaniem niech postoi w cieple przez 15min. Posypać posiekaną kolendrą
Jedzenie curry 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych