Kiwi, cytryna i miód to doskonałe połączenie składników, które przyspieszy powrót do zdrowia kiedy złapiemy przeziębienie, infekcję wirusową czy bakteryjną a stosowane profilaktycznie nie pozwoli zachorować.
Owoc kiwi to skoncentrowana dawka wielu niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, jedno z najlepszych źródeł witaminy C i rutyny. W 100 g jest aż 93 mg tej witaminy co pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Witamina C w połączeniu z rutyną uszczelnia naczynia krwionośne i wzmacnia błony śluzowe. Dzięki temu zapobiega namnażaniu się wirusów i bakterii, przepuszczalne naczynia krwionośne błony śluzowej to otwarta droga dla patogenów.
Poza tym kiwi zawiera duże ilości innych niezbędnych witamin A,B,E,K oraz minerałów m.in potasu, magnezu, cynku, kwasu foliowego, błonnika niezbędnego do prawidłowego trawienia oraz zeaksantyny i luteiny niezbędnych dla zdrowia oczu. Badania naukowe wykazały, że antyoksydanty zawarte w owocu kiwi przeciwdziałają uszkodzeniom DNA, dlatego owoc ten może pełnić ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych.
Należy jednak pamiętać, że kiwi podobnie jak inne owoce tropikalne wychładza organizm od środka.
By przełamać efekt wychładzający w miesiącach chłodnych i zimnych do mikstury należy koniecznie dodać nieco mocno rozgrzewającej przyprawy. Może to być np. cynamon, imbir lub dla lubiących eksperymentować ze smakami – szczypta chili.
Kiwi, cytryna w miodzie przepis
Składniki:
3 owoce kiwi
1 cytryna
kilka łyżek prawdziwego miodu
cynamon, imbir lub szczypta chili
Obrane kiwi pokroić w kostkę, dodać sok z 1 cytryny. Jeszcze lepiej całą połówkę cytryny , cieniutko obraną aby pozostało jak najwięcej białego o dużej zawartości bioflawonoidów.
Całość zblendować, dodać miód w ilości odpowiadającej własnemu smakowi i wybraną przyprawę. Starannie wymieszać, przełożyć do słoiczka.
Profilaktycznie zażywać 2-3 łyżki dziennie, leczniczo łyżkę co godzinę lub dwie.
Dzieci z pewnością polubią ten mus z dodatkiem cynamonu. U maluchów w wieku przedszkolnym stosować zapobiegawczo po 1 łyżeczce rano i wieczorem. W czasie infekcji po 1 łyżeczce kilka razy dziennie.
UWAGA:
Do mikstury najlepiej wybrać miód lipowy, spadziowy lub wielokwiatowy, ważne aby pochodził ze sprawdzonej pasieki. Nie był podrabiany czy wzbogacany cukrem.
Jak rozpoznać dobry miód i czym różnią się rodzaje miodów można przeczytać TUTAJ