Kurkuma [Curcuma longa] jest ziołem tradycyjnie stosowanym w medycynie wschodniej od tysięcy lat. Ajurweda zaleca kurkumę pod różnymi postaciami w leczeniu chorób wątroby, przewodu pokarmowego, krwi, układu nerwowego, zaburzeń odporności, stanach zapalnych. Jej ostry smak i gorąca natura mobilizują siły życiowe i oczyszczają energetycznie. Mówi się, że nie ma w organizmie układu, na który nie oddziaływałby „złoty proszek”.
Kurkuma należy do najbardziej przebadanie klinicznie roślin. Do tej pory opublikowano ponad 5600 recenzowanych prac badawczych, prowadzonych przez instytuty na całym świecie. Wiele z nich dotyczyło analiz porównawczych z popularnymi lekami. Wykazano, że kurkuma jest tak samo lub bardziej efektywna niż syntetyczne leki, nie wykazując przy tym skutków ubocznych.
Kurkuma skuteczniejsza niż leki przeciwzapalne
Jest tak samo lub bardziej efektywna niż niesteroidowe leki przeciwzapalne typu aspiryna, ibuprofen i kilka innych. Szczególnie warta polecenia przy przewlekłych stanach zapalnych wymagających dłuższych kuracji. Działa wolnej ale skuteczniej, nie powodując skutków ubocznych. [1],[2]
Ajurweda zaleca przy przewlekłych stanach zapalnych kurkumę z miodem, kardamonem, cynamonem lub imbirem. Na choroby stawów, reumatyzm artretyzm korzenny napój PRZEPIS
Kurkumina zamiast statyn
Środki typu Lipitor, Sortis stosowane na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów wywołują poważne powikłania np. uszkodzenie nerek, wątroby, mięśni, siatkówki oka. Kurkumina poprawia stan naczyń krwionośnych jednocześnie redukując stany zapalne i stres oksydacyjny. Badania porównawcze wykazały, że jest bezpieczniejsza a ma podobną skuteczność . [3]
Kurkuma zastąpi sterydy
Kurkumina działa równie silnie jak leki sterydowe stosowane w leczeniu m.in astmy, tocznia i chorób zapalnych. W badaniach kurkuma wypadła porównywalnie z deksametazonem – silnym środkiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, immunosupresyjnym [4], [5]
Leki przeciwdepresyjne, prozac
Są dowody kliniczne, że kurkumina może być stosowana jako skuteczna i bezpieczna metoda leczenia ciężkich stanów depresyjnych.[6]. Ajurweda zaleca przy sezonowych depresjach Złote Mleko, jednak długotrwałe stany depresyjne wymagają kompleksowej terapii oddziałującej jednocześnie na ciało, umysł i duszę. W większości przypadków po 2-3 tygodniach pacjenci wracają do pełnego zdrowia.
Środki przeciwzakrzepowe, aspiryna
Kurkumina wykazuje takie samo działanie przeciwpłytkowe jak aspiryna, bez skutków ubocznych. Aspiryna w większych dawkach tłumi tworzenie w komórkach śródnabłonka prostacykliny – silnej i naturalnej ochrony przed przed zawałami i udarami. [7] Jest to istotne w chorobie zakrzepowej. Kurkuma dodatkowo stymuluje trzustkę a jej enzymy są kluczowe w zapobieganiu powstawania zakrzepów.
Chemioterapia
Kurkumina wypada korzystnej w porównaniu lekami cytostatycznymi stosowanymi w chemioterapii nowotworów złośliwych np. z oksaliplatyną stosowaną przy raku jelita grubego. [8] Kurkuma wykazuje działanie przeciwnowotworowe m.in przy guzach mózgu, raku prostaty, białaczce i wielu typach nowotworów. Dowiedziono, że zapobiega przerzutom celując w komórki macierzyste raka. Tu znowu ajurweda uważa kurkumę za jeden ze środków wspomagających terapię. Przy powstawaniu nowotworów nadrzędną rolę odgrywają czynniki wewnętrzne: emocje uwięzione w ciele, traumy lub długotrwały stres. Leczenie koncentruje się na wyeliminowaniu przyczyn i wspomaganiu sił wewnętrznych.
Leki przeciwcukrzycowe
Metformina jest popularnym lekiem stosowany przez diabetyków. Okazuje się, że kurkumina kilkaset razy silniej niż merformina zwiększa wychwyt glukozy, hamuje ekspresję związków glukogennych czyli hamuje produkcję glukozy w wątrobie. [9] Wskazana przy cukrzycy i stanach przedcukrzycowych, ajurweda zaleca kurkumę w połączeniu z amlą.
Kurkumina czy kurkuma?
Ostatnio lansuje się ideę, że leczniczym składnikiem zapewniającym korzyści jest kurkumina. Nie wiemy czy to jedyna substancja aktywna, aczkolwiek cały korzeń zawiera innych masę składników, które mogą w synergii oddziaływać. Niektóre być może jeszcze nie zostały wyizolowane. Wiadomo, że wyciągi z całych roślin inaczej reagują niż poszczególne substancje. Warto wziąć to pod uwagę stosując zioła, zwłaszcza że sprawdziły się w praktyce przez tysiące lat.
Stosując terapeutycznie zioła należy pamiętać o systematyczność. By efekt leczniczy zaistniał musi być utrzymane odpowiednie ich stężenie przez dłuższy czas. Wiele osób zaczynając terapię nie pamięta o regularnym zażywaniu ziół, co niweczy efekty.
Kurkuma to wrecz cudowna przyprawa. Z cala pewnością moze zastąpić leki na te dolegliwości. Ja uzywam do gotowania?
Ja też
Ale brednie
Panie Ryszardzie, Panu również życzymy miłego dnia :))
Kurkuma jest najdokładniej przebadaną rośliną. Badania jej są publikowane i recenzowane. Pańska niewiedza jest powalająca 🙁
Zażywam od 10 lat codziennie rano płaską łyżeczkę. !!!! Polecam niedowiarkom . !!!!!
Ale jak poporostu proszek łyknać
Na alegro są kapsułki naturalne z żelatyny i z tego robi się tabletki .Wdypujesz i połykasz
Uzywalam duzo krkumy w kuchni, ale pozniej dowiedzialam sie ze kurkuma ktora kupujemy w sklepie czesto jest zanieczyszczona metalami ciezkimi, malo kto o tym mowi.