Lecznicza moc ziemniaków
Warzywa doceniane nie tylko w kuchni, ich zalety od wieków używane były w medycynie naturalnej. Ziemniaki są zawsze są pod ręką, ich lecznicze właściwości w każdej chwili można wykorzystać. Są znakomitym surowcem w kuchni. Pomocą w wielu chorobach i dolegliwościach.
Lecznicze właściwości ziemniaków – przepisy
Migrena, bóle głowy
Umyć i obrać dużego ziemniaka. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Umieścić w gazie. Przyłożyć kompres do czoła i skroni.
Wysoka gorączka
Dzieci: Obrać i zetrzeć ziemniaki na grubej tarce, włożyć w skarpetki i założyć dziecku na stopy. Dorośli: stosować okład na czoło jak w przypadku migreny.
Przeziębienia, stany zapalne
Do gorącej wody po gotowanych ziemniakach dodać pół posiekanej cebuli i pieprz. Wypić gorący napój. Rozgrzewa, pobudza krążenie, działa przeciwzapalnie.
Chore zatoki
Dokładnie wyszorować ziemniaki. Ugotować w mundurkach. Grubo obrać tak aby na obierkach zostało sporo miąższu. Rozgnieść widelcem. Nałożyć na gazę i zrobić okład na skronie chorego. Trzymać do wystygnięcia. Udrażnia zatoki, zmniejsza ból, ściąga wydzielinę.
Ból gardła, przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli
Dokładnie wyszorowanych kilka ziemniaków ugotować w mundurkach. Utłuc, mocno ciepłe nałożyć na plecy w przypadku kaszlu. Przykryć ręcznikiem aby jak najdłużej zachowały ciepło. Po ostygnięciu usunąć. Przy zapaleniu oskrzeli robić okład 2-krotnie. Raz na plecach raz na piersiach. W przypadku anginy, bólu gardła obwinąć kompres na szyi i obwiązać szalikiem. Aby wzmóc działanie można do ziemniaczanej papki dodać nieco spirytusu lub dla dzieci – trochę startej cebuli.
Bóle brzucha, nieżyty przewodu pokarmowego, bóle stawów, artretyzm, lumbago, zwichnięcia, stłuczenia
Przepis jak wyżej. Włożyć do płóciennego woreczka i przykładać do miejsc bolących do czasu wystygnięcia.
Wykorzystanie ziemniaków przy problemach skórnych
Egzema, wysypki, stany zapalne skóry
Kąpiel z dodatkiem krochmalu – na 3 litry wody dodać 3-4 łyżki mąki ziemniaczanej. Zagotować, wlać do wanny. Czas trwania kąpieli 20 minut.
Kąpiel z ziemniakami i otrębami owsianymi. Obrać 2-3 kg ziemniaków, pokroić w kostkę. Włożyć do płóciennego woreczka, dosypać 1/2kg otrębów owsianych. Worek umieścić w wannie, zalać 10 litrami wrzątku. Pozostawić na godzinę. Dolać ciepłej wody. Pozostać w kąpieli 20 minut nie wyjmując worka.
Trudno gojące się rany, liszaje, siniaki, odmrożenia, oparzenia
Papkę ze startych surowych ziemniaków nakładać na miejsca chorobowo zmienione. Przy oparzeniach, zmieniać ziemniaczany opatrunek jak będzie zbyt ciepły.
Uwaga: kompresy można stosować również w przypadku trudno gojących się ran zwierząt domowych i gospodarskich
Hemoroidy
Wystrugany czopek z surowego ziemniaka umieścić w odbycie. Leczy bolesne i krwawiące guzki.
Kamica nerkowa
Przez 2-3 tygodnie pić 3 szklanki dziennie wywaru z obierek ziemniaczanych. Kruszy i rozpuszcza kamienie nerkowe.
Stany zapalne śluzówki żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, zgaga
Do kuracji najlepiej użyć ziemniaki z uprawy ekologicznej. Zetrzeć na tarce i wycisnąć sok. Pić codziennie ½ szklanki do ustąpienia objawów w przypadku stanów zapalnych i zgagi. Przy wrzodach pół litrae rozłożone na porcje. W zależności od stopnia zaawansowania choroby kuracja może trwać od kilku dni do miesiąca.
Sok z surowych ziemniaków to również doskonała kuracja odchudzająca
Ziemniaki dla urody
Woda po gotowanych ziemniakach (bez soli) ma właściwości odmładzające skórę, ujędrnia i uelastycznia, nawilża, spłyca zmarszczki, zmiękcza, odbudowuje naskórek, działa przeciwzapalnie. Przemywać twarz, moczyć zniszczone dłonie lub stopy. Z ugotowanych ziemniaków bez soli można zrobić maseczkę dla twarzy i rąk, wymieszać ze śmietaną. Plastry surowych ziemniaków położone na oczach usuwają cienie, przebarwienia i obrzęki.
Przy wypadających, łamliwych i słabych zniszczonych włosach nakładać maseczkę na włosy lub myć je w wodzie po gotowanych ziemniakach.
Jak gotować ziemniaki aby zachowały wartości odżywcze, a nie były pustą skrobią PRZEPIS OJCA GRANDE
Jak widać ziemniaki są dobre na wszystko 🙂
Tyle właściwości z jednego warzywa.