Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Zioła

Len, siemię lniane – garść przepisów leczniczych i kosmetycznych

Len jest jedną najstarszych uprawianych przez człowieka roślin. Już w czasach antycznych pozyskiwano z lnu włókno i olej, a nasiona lnu czyli siemię lniane używano do celów kulinarnych i leczniczych. Chociaż siemię lniane wygląda niepozornie to stanowi niezwykle cenny surowiec leczniczy, który można używać wewnętrznie i zewnętrznie.

 

Len zwany złotem polskich pól jest cudownym nasieniem niosącym zdrowie w różnorodny i tani sposób. Ma właściwości oczyszczające, łagodzące, nawilżające, przeciwzapalne i regenerujące śluzówkę. Warto to sprawdzić dosłownie na własnej skórze albo wykorzystać w leczeniu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. Len docenią z pewnością osoby cierpiące na świąd, pękanie, łuszczenie naskórka, suchą skórę i alergie.

Len dobrze jest włączyć do codziennej diety przy chorobach śluzówki przewodu pokarmowego, wrzodach, nieżytach, stanach zapalnych. 10 g lnu dziennie chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem, chorobami serca i niektórymi nowotworami.siemię lniane przepisy

Niektóre odmiany jak len złoty czy len brązowy zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega 3. Tłoczy się z nich tzw. olej budwigowy, w którym zawartość omega 3 wynosi około 50%. Jest on wrażliwy na temperaturę, dlatego linie produkcyjne są schładzane a sam olej musi być przechowywany w lodówce a transportowany w termosach.  O kuracji dr Budwig olejem lnianym przeczytasz TUTAJ

Siemię lniane redukuje negatywne działanie estrogenów. Działa również u tych kobiet, które już zapadły na raka piersi. Łyżka siemienia dziennie w dowolnej formie wesprze organizm w walce z chorobą.

 

Len – przepisy lecznicze

Len należy do najstarszych specyfików zalecanych przez medycynę domową przy zaparciach. Przy odrobinie cierpliwości i regularnym stosowaniu można nim wyleczyć nawet chroniczne zaparcie. Nasiona lnu działają dwojako – podczas procesu trawiennego zwiększają swą objętość, co pobudza perystaltykę jelit ponadto zawierają tłusty olej, który wspiera i ułatwia wypróżnienie. Działanie siemienia lnianego nie objawia się jednak natychmiast. Niekiedy od początku kuracji do pierwszych efektów mija nawet 2-3 dni. Wcześniejsze moczenie nasionek nie jest wskazane, bowiem powinny pęcznieć dopiero w przewodzie pokarmowym.

Len na zaparcia
Rano i wieczorem zażywać po 2 łyżki stołowe zmiażdżonego lub grubo zmielonego siemienia lnianego wraz z ½ litra chłodnej wody. Działanie będzie silniejsze, jeśli siemię zmieszamy z musem owocowym np. śliwkowym, posłodzimy miodem albo wymieszamy w proporcji 1:1 z cukrem mlecznym.

Otręby pszenne z siemieniem
Przy zaparciach sprawdza się również mieszanka siemienia z otrębami pszennymi, które zawierają niemal czysty błonnik: rano zażyć 2 do 3 łyżek stołowych otrąb pszennych, popijając dużą ilością wody, względnie 2-3 razy dziennie po łyżce stołowej otrąb i siemienia, również z dużą ilością wody.

Odwar z siemienia lnianego
1 łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką wody. Gotować powoli pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 10 minut pod przykryciem. Pić po pół szklanki 2 x dziennie przy chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego, zapaleniu śluzówki, hemoroidach.

 

Macerat z siemienia lnianego
15-20 g siemienia zalać litrem wody, pozostawić na noc. Rano przecedzić, wypić 1 szklankę na czczo, resztę w ciągu dnia po 1 lub pół szklanki. Stosować przy zaparciach, zaburzeniach czynności jelita grubego, wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Napar z siemienia lnianego
1 łyżkę siemienia zalać szklanką wrzątku, odstawić na 10-15 minut. Pić rano i wieczorem w przypadku zaparć. Napar z siemienia lnianego zawiera wyjątkowo wiele śluzu, toteż znakomicie nadaje się na płukankę do gardła jeśli celem jest wytworzenie ochronnej warstwy na śluzówkach. Do płukanek użyć 1 łyżeczkę na szklankę wody.

Kuracja oczyszczająca jelita kefir i siemię lniane –  przepis TUTAJ

Len, siemię lniane - garść przepisów leczniczych i kosmetycznych

Kleik dla małych dzieci i niemowląt
Gotować 2 łyżeczki siemienia w 2 szklankach wody przez godzinę, po ugotowaniu dopełnić ubytek wody do 2 szklanek. Podawać przy problemach trawiennych

Kisiel z siemienia lnianego na podrażniony żołądek
2-3 łyżki siemienia zalać szklanką gorącej wody lub sokiem owocowym. Odstawić na godzinę. Można dołożyć obgotowane lub wekowane owoce.

Obrzęki wewnętrzne i obrzęki nóg
4 łyżeczki siemienia lnianego zalać litrem wody. Zagotować. Garnek zdjąć z ognia,zawinąć w ciepły koc i zostawić do naciągnięcia. Przecedzić i dodać do smaku soku z cytryny.Stosować po ½ szklanki 6 x dziennie, mniej więcej po 2-2,5 godziny pić ciepły wywar.Efektów można się spodziewać po1-2 tygodniach.

Mieszanka przy niedoborze żelaza
Sproszkować nasienie kozieradki, siemię lniane i liść pokrzywy. 1 łyżeczkę proszku wymieszać z 2 łyżkami miodu i brać 2 x dziennie po jednej łyżce.

Migrena, ból głowy
Ugotowane w wodzie jeszcze gorące siemię lniane włożyć do lnianego woreczka, położyć na kark i okolice łopatek  na 10-15 minut.

Gomasio z siemienia lnianego
Garść siemienia zmielić lub rozetrzeć w makutrze z łyżeczką nieoczyszczonej soli kamiennej. Przed mieleniem len można lekko uprażyć na patelni. Gomasio używa się jako przyprawy do kanapek, zup, twarogów, sałatek.

Pudding na oczyszczenie jelita grubego – przepis TUTAJ

Len dla skóry i włosów

Okład na wrzody, czyraki, opuchliznę
50 g świeżo zmielonego siemienia lnianego zalać ½ szklanki wrzątku, zagotować. Odstawić na 10 minut. Namoczyć w roztworze gazę, przykładać na chorą skórę

Okład na ból i obrzęki wątroby
Odpowiedniej wielkości woreczek z gazy napełnić całymi nasionkami lnu, następnie zawiesić go na 10 minut nad wrzątkiem. Schłodzić do temperatury do temperatury tolerowanej. Woreczek przyłożyć do bolącego miejsca i owinąć chustą wełnianą by ciasno przylegał do ciała. Okład pozostawić na 30 minut. W razie potrzeby zabieg powtórzyć.

Maseczka dla cery wrażliwej, oczyszcza, odżywia
2 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego zalać gorącą wodą, mieszać do uzyskania papki. Ciepłą maseczkę rozłożyć równomiernie na twarz. Po około 20 minutach dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Regenerujący żel do włosów
2 łyżki siemienia zalać ½ zimnej wody. Gotować 10-15 minut. Przecedzić, nałożyć na wilgotne włosy, przy okazji również na twarz, zmyć ciepłą wodą po 30 minutach. Żel można również dodawać do kąpieli na szorstką skórę

Kuracja na cellulit i gładką skórę TUTAJ

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments