Łysostopek szpilkowy – grzybek leczniczy o wielostronnym działaniu

Łysostopek szpilkowy [Marasmius androsaceus] jest maleńkim grzybem o leczniczym działaniu wyrastającym na szczątkach roślin.

Występuje powszechnie w umiarkowanych strefach wszystkich kontynentów. Rośnie na grubej ściółce drzew iglastych, mieszanych i wilgotnych wrzosowiskach. Po raz pierwszy gatunek opisał w 1753 Carl Linnaeus nadając mu nazwę spadochron końskiego włosia Horsehair Parachute – Agaricus androsaceus.

 twardzioszek szpilkowy właściwości

Łysostopek szpilkowy, twardzioszek szczetkostopek należy do typu podstawczaków.  Spotkać go można we wszystkich typach lasów na martwych liściach, igłach, szyszkach i gałęziach, gdzie rozkłada ligninę i celulozę.  Rośnie w grupach od pięciu do pięćdziesięciu owocników.

Łysostopek szpilkowy

Jest mikroskopijnym grzybem wyrastającym 20-60 mm. Na ciemnobrązowym nitkowatym trzonie ma jasno brązowy kapelusz o maksymalnie 10 mm średnicy. Wypukły, pomarszczony czasem o prążkowanych brzegach. Dolna część kapelusza płaska lub lekko wgłębiona o rzadkich blaszkach. Rośnie w małych gromadach.  Z podłoża wyrastają liczne, włosowate wyrostki podobne do cienkich trzonów bez kapelusza.

Owocniki łysostopka pojawiają się masowo po deszczach od wiosny do jesieni i w łagodne zimy. Podczas suszy kurczą się, że stają się niewidoczne. Po kolejnych deszczach ożywają i kontynuują wzrost. Najłatwiej rozpoznać łysostopka na opadłych gałązkach i szyszkach drzew iglastych.  Białawy miąższ ma łagodny smak bez zapachu.

Łysostopek szpilkowy Marasmius androsaceus lecznicze właściwości

Bezzapachowy łysostopek szpilkowy  jest podobny do twardzioszka kapuścianego, wydzielającego nieprzyjemną woń przypominającą zepsutą kapustę albo czosnek. Obydwa gatunku często rosną obok siebie na igłach świerkowych, ale odróżnimy je po zapachu.

Łysostopek szpilkowy właściwości lecznicze 

Łysostopek szpilkowy ze względu na wysoką zawartość polisacharydów jest grzybem leczniczym o wielorakim działaniu farmakologicznym. W Rosji nalewki  z grzybka stosowano przy nerwobólach, rwie kulszowej, migrenach, złamaniach. W chinach susz i wyciągi alkoholowe stosowane są jako środki przeciwbólowe, regulujące krążenie i regenerujące. Ma potwierdzone działanie lecznicze, niektóre leki z grzyba już opatentowano. 

  • Skutecznie działa przeciw depresji[1]. Wiele zaburzeń układu nerwowego obejmuje nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników monoaminowych. Z badań wynika że prawdopodobnie ekstrakt z grzybka je reguluje. 
  • Ma długofalowe działanie przeciwbólowe [2]
  • Regulujące ciśnienie krwi [3] 
  • Antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, antybakteryjne [4]
Zastosowanie 

Sproszkowane grzybki są dostępne w sprzedaży. Robi się z nich napary lub nalewki.  Znając się na grzybach można zrobić ze świeżych.

Łysostopek szpilkowy, twardzioszek szczetkostopek właściwości
Nalewka z łysostopka 

Stosujemy susz zgodnie z instrukcją na opakowanie. Ze świeżych grzybków wykorzystujemy używamy tylko kapelusze. W nóżkach jest nikła zawartość polisacharydów.

Kapelusze zalewamy spirytusem 70% w stosunku 1 część grzybków na 5 alkoholu. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce codziennie wstrząsając.

Zażywamy 2-3 razy dziennie przed jedzeniem 5-10 kropli rozpuszczonych w wodzie. Zewnętrznie do nacierania obszarów objętych bólem.

Łysostopek szpilkowy właściwości

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: