REKLAMA .

Marchwica pospolita na choroby płuc, omdlenia, anemię

Marchwica Ligusticum mutellina to pospolity chwast rosnący w górach należący do rodziny selerowatych, o liściach przypominających natkę marchewki i  drobnych kwiatkach zebranych w baldachy kwitnąca od czerwca do sierpnia.  Po roztarciu wydziela zapach podobny do marchwi – stąd jej nazwa.

Dawniej w medycynie ludowej marchwicę stosowano przy chorobach płuc, omdleniach, anemii i jako ziele wzmacniające. Ekstrakt z korzenia działa przeciwzapalnie, silnie antyoksydacyjnie i reguluje przekazywanie impulsów nerwowych.
Kwas ferulowy zawarty w marchwicy jest silnym przeciwutleniaczem – zapobiega starzeniu się skóry a nawet cofa już powstałe zmiany. Jest stosowany w innowacyjnych kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Marchwica pospolita na choroby płuc, omdlenia, anemię

fot. zielnik-karpacki.pl

 

Od niedawna marchwica pospolita stała się obiektem badań naukowych, analizy fitochemiczne wykazują że zawiera bardzo dużą ilość polifenoli roślinnych o właściwościach antyoksydacyjnych. Obecnie bada się przydatność rośliny w leczeniu chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych. Wyciągi alkoholowe z marchwicy skutecznie działają przeciw grzybom i niektórym szczepom bakterii. Badania wykazały, że marchwica wykazuje skuteczne działanie w leczeniu mukowiscydozy.

Rudolf Brouss austriacki zielarz i naturopata polecał herbatkę z marchwicy na choroby płuc, anemię i omdlenia. Łyżeczkę suszonych liści należy zalać szklanką wrzątku, pozostawić na 10 minut do naciągnięcia, odcedzić, pić 3-4 szklanki dziennie przez tydzień.  W swoich wspomnieniach opisał taką historię:

Kiedyś byłem u pewnego weterynarza i zauważyłem, że źrenice jego żony w czasie rozmowy ciągle się zmieniały. Więc rzekłem: albo Pani ostatnio zemdlała, albo zaraz się to stanie. Okazało się, że ostatnio mdlała 6 razy w tygodniu! Zaniosłem jej te zioła i ostrzegłem, że nie są zbyt smaczne. Jednak bardzo jej smakowały i piła więcej niż dwa litry dziennie przez 10 dni. Dziesiątego dnia po południu nagle poczuła opór przed wypiciem, bo już ich więcej nie potrzebowała. Ta pani musiała regularnie robić badania płuc, ale po tej kuracji zrobiła je po raz ostatni ponieważ nigdy więcej nie miała już takiej potrzeby. To miało miejsce w 1943 roku, a dziś jest 1980 r. i dotąd ta kobieta nie miała żadnych omdleń i nigdy nie chorowała. Ta herbata z marchwicy jest dobra nie tylko na napadową utratę świadomości, ale jest to najlepsza herbata na choroby płuc i anemię. Tej herbaty można pić tyle, ile się chce. Jeżeli omdlenie jest spowodowane przekrwieniem mózgu, to trzeba odradzić picie tej herbaty, ponieważ jest to wyraźnie środek wzmacniający.

Wyciągi alkoholowe z marchwicy alpejskiej można dostać w Niemczech i Austrii pod nazwami Alpen-Liebstöckel, Alpen-Mutterwurz, Madaun, Muattarna.

Nalewka z marchwicy przepis 

Umyty, osuszony i rozdrobniony korzeń marchwicy zalać alkoholem tak aby zioła były w całości zakryte, naczynie szczelnie zamknąć. . Odstawić na 2 do 6 tygodni do naciągnięcia. Przelać do butelki z ciemnego szkła. Przyjmować 1-3 razy dziennie od 10 do 50 kropli na wodę. Nalewka ma działanie m.in przeciwbakteryjne, tonizujące, odtruwające, oczyszczające, wzmacniające.  Źródło 

 

 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: