Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Maści z glistnika na rozmaite zmiany skórne, w tym nowotworowe

maść z glistnika na problemy skórne i zmiany nowotworowe

Działanie glistnika na różnorakie problemy skóry od wielu wieków jest znane ludzkości. Jaskółcze ziele z dobrym skutkiem stosowano, by pozbyć się wszelkich wirusowych zmian skórnych, kurzajek, brodawczaków, czyraków, owrzodzeń.

maść z glistnika jaskółczego ziela

Z ziela wyrabiano smarowidła, maści, wyciągi, nalewki, octy, które w medycynie ludowej były dobrze znanym remedium na trądzik, grzybicę, łuszczycę, afty, trudno gojące się owrzodzenia i złośliwe schorzenia skóry.

Glistnik na na zmiany skórę

W soku glistnika wyodrębniono ponad 30 alkaloidów silnym, zróżnicowanym działaniu. Stąd szerokie zastosowania przeciw bakteriom, grzybom, pierwotniakom, wirusom, pasożytom.  Z badań naukowych wynika, że niektóre alkaloidy wykazują działanie przeciwnowotworowe. Na bazie wyizolowanych związków, produkowane są niektóre wartościowe chemioterapeutyki [1].

Glistnik jaskółcze ziele w tradycyjnym zielarstwie zastosowania i przepisy

M.in potwierdzono, że surowy sok jest wysoko cytotoksyczny. Ostatnio odkryto, że niektóre białka ogrywają istotną rolę w mechanizmach działania przeciwnowotworowego i przeciwwirusowego, w tym wirusa HPV [2].

Podstawowa maść z glistnika

Świeże ziele wraz z kłączem umyć, osuszyć i drobno pokroić. Zwilżyć odrobiną spirytusu i gliceryny, odstawić na kwadrans. Kolejno rozetrzeć w na miazgę, dodając nośnik tłuszczowy w proporcji 1:1.

Według starych receptur najlepiej do tego nadaje się czysty, niesolony smalec. Można użyć masła, lanoliny, wazeliny, oleju kokosowego lub innego tłuszczu. Ale jak wiadomo najlepiej trzymać się starych, sprawdzonych receptury.  Powstałą jednolitą papkę przechowuje się w chłodnym miejscu do roku.

maść z glistnika

Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Odkaża rany, przyspiesza gojenie zmian skórnych.  Działa również przeciwbólowo, zmniejsza obrzęki, łagodzi świąd  przy różnego rodzaju ukąszeniach i stłuczeniach.

Zastosowania maści z glistnika

Zewnętrznie  stosuje się zewnętrznie na wszelkie skórne:  wirusowe, grzybicze, owrzodzenia, podrażnienia, stany zapalne, trudno gojące się rany. Pomaga w przypadku egzemy, liszajów, świerzbu, trądziku, opryszczki, brodawek, kurzajek, aft, odcisków na dłoniach i stopach.

Przy nowotworach skóry nakłada się na zmiany codziennie, do czasu aż stwardnieje i sam odpadnie. Można stosować świeży sok. Zmiany o średnicy  1/2 – 1 cm kilka razy dziennie skrapia się świeżym mleczkiem delikatnie wklepując. Przy większej powierzchni nakłada tylko na zdrową skórę dookoła zmian.

kurzajki jaskółcze ziele

Przy nadmiernym owłosieniu twarzy, ramion i nóg u kobiet. Nakłada się maść na wybrane partie, po kilku godzinach zmywa łagodnym mydłem. Skóra będzie wysuszona, trzeba nawilżyć, najlepiej olejkiem z nagietka, rumianku lub dziurawca – oliwą świętojańską.

Maści na bazie glistnika

Trądzik 
Na wszelkie „mokre” zmiany, w tym trądzikowe ziele glistnika łączy się w równych proporcjach z kłączem pięciornika kurze ziele. Maść przygotowuje wg receptury jak wyżej. Z kłącza pięciornika [Tormentillae rhizoma] produkowana jest popularna maść Tormentiol.

maść z glistnika na problemy skórne i zmiany nowotworowe

Zmiany grzybicze 

Jest kilka sprawdzonych opcji na smarowidła:

  • Mieszanka w równych częściach: glistnik, rdest wężownik [Persicaria bistorta], błyskoporek podkorowy, wymieszane z miodem.
  • Mocniejsza maść: glistnik, błyskoporek podkorowy, szczaw kobylak na bazie tłuszczu. Ma bardzo silne działanie, stosuje się 2 krotnie w ciągu dnia. Nakładanie na noc nie jest wskazane, może powodować odparzenia.
  • Glistnik, krwawnik, liść orzecha włoskiego, widłak  wymieszane z miodem.
  • We wczesnych stadiach grzybicy i na trądzik można nakładać mieszankę glistnika z fiołkiem trójbarwnym.
Kąpiele z glistnikiem

Znakomite na łuszczycę i obszerne zmiany skórne. Szklankę suchego ziela glistnika zalewa się czterema litrami wody. Doprowadza do wrzenia i zaparza pod przykryciem godzinę. Wywar wlewa się do wanny z 30 litrami wody o temperaturze 40-45 stopni. Po 10 minutach należy ciało lekko osuszyć ręcznikiem i położyć się do łóżka.

Jeden cykl kuracji to 7 kąpieli codziennie lub co drugi dzień. W razie potrzeby można powtórzyć za kilka tygodni, często objawy ustępują po pierwszym cyklu.
Do cieplejszych kąpieli łączy się z dziurawcem, nagietkiem, korzeniem kozłka, chmielem. Relaksują, wyciszają układ nerwowy i łagodzą podrażnienia skóry.

4.3 16 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Helenka
Helenka
1 rok temu

Witam. Chcę zrobić tę maść z glistnika na trądzik, czy mogę dodać do niej propolis i wosk pszczeli? Pozdrawiam Helenka.