Okłady z liści kapusty są niezawodną metodą od wieków stosowaną w medycynie ludowej od wieków. Pomagają w wielu dolegliwościach począwszy od banalnych przeziębień po przewlekłe bóle stawów.
Szperając po różnych źródłach można dowiedzieć się, że kapuściane kuracje niejednego postawiły na nogi.
Klasztorne zapiski wspominają historię ciężko chorego na zapalenie płuc żołnierza z czasów I wojny światowej. Nieprzytomnego, z wysoką gorączką prosto z frontu kompani przynieśli do żeńskiego klasztoru. Wydawało się że ten człowiek jest krok od śmierci. Siostry zakonne nie miały lekarstw, więc zaczęły go leczyć tym co miały w kuchni. A miały kapustę. Okładały piersi i plecy żołnierza liśćmi kapusty. Człowiek ów szybko wyzdrowiał.
Okłady z liści kapusty najczęściej składają się z kilku warstw i muszą przylegać ściśle do skóry. Wtedy działają na zasadzie próżni. Związki siarki i sól potasowa zawarte w kapuście wyciągają na zewnątrz zmienione płyny ustrojowe wraz z toksynami i niszczą bakterie odpowiedzialne za stany zapalne.
Uwolniony od nich organizm powraca do zdrowia. Znikają schorzenia, które objawiały się wcześniej zapaleniem, bólem, wysypką czy obrzękami. Są już dowody naukowe, że ta ludowa metoda przynosi wymierne skutki
Na co pomagają okłady z liści kapusty ?
Do okładów najlepsza jest świeża wolna od pestycydów kapusta biała, ewentualnie mięsiste liście czerwonej lub włoskiej. Gdy nie ma pewności pochodzenia przed zabiegiem liście wrzuca się na chwilę do wrzątku. Można trzymać pół godziny w oleju słonecznikowym nierafinowanym.
Przy infekcjach robi się kompres z rozgniecionych liści kapusty:
Umyte ciepłą wodą liście rozbić drewnianym tłuczkiem aż puszczą sok i obłożyć na noc szyję i klatkę piersiową. Otulić rozgrzaną miękką ściereczką i ciepłym szalikiem. Nie używać folii. Rano liście będą suche, żółte ale gardło przestanie boleć. Kompres można przykładać przy powiększonych migdałkach u dzieci. Stosowany na noc kilka tygodni wyleczy migdałki i skłonności do angin. Tak przygotowane liście kapusty stanowią
Naturalny leczniczy okład na:
- Wszelkie schorzenia skóry niezależnie od przyczyny : rany, wrzody, czyraki, wysypki, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia.
- Bolące i spuchnięte stawy: kolana, łokcie, nadgarstki, kostki u nóg
- Żylaki i zapalenie żył głębokich. Kompresy z liści kapusty pomagają i zaawansowanych stanach łagodząc silne bóle w nogach. Okłady zmniejszają przekrwienie, aktywizują krwiobieg, ożywiają tkanki, oczyszczają kapilary. Dotyczy to również ciężkich nóg, sinicy skóry.
- Nerwobóle, bóle lędźwiowe, reumatyczne, gośćcowe, postrzał. W przypadku postrzału jeszcze skuteczniej działa kataplazm z kapusty, cebuli i otrębów przepis Tutaj.
- Zapalenia migdałków, oskrzeli, płuc, zatok
- Dolegliwości nerek: kolka nerkowa, zatrzymanie moczu, kamica dróg moczowych, zapalenia różnego rodzaju. Dr J. Górnicka poleca przykładać liście kapusty na 4 godziny lub na całą noc w okolice nerek i pęcherza moczowego
Pozostałe zastosowania:
Okłady z kapusty na piersi przynoszą ulgę astmatykom, chorym cierpiącym na rozedmę płuc, pylicę. Po długotrwałych kapuścianych kuracjach w wielu przypadkach poprawa zdrowia jest tak znaczna, że chorzy odstępują od wziewnych środków sterydowych.
- Bolące, obrzmiałe piersi kobiet karmiących (zimny okład)
- Nadciśnienie: liście kapusty przykłada się na kark, łydki i okolice nerek.
- Bezsenność: na kark i stopy
- Opryszczka, półpasiec: trzyma okład całą noc
- Pękanie skóry: stosuje się okład z liści kapusty nawilżonych oliwą z oliwek
- Zapalenie węzłów chłonnych: okłady z liści kapusty wspomaga piciem soku z kapusty
- Zapalenie pęcherza moczowego, bolesne miesiączki – okłady na dolną część brzucha
- Wrzody żołądka, jelit, stany zapalne przewodu pokarmowego – okłady na brzuch w okolicy pępka 2 godziny po posiłku,
- Chora wątroba, marskość – całonocne okłady na wątrobę
W ostrych stanach zapalnych dróg oddechowych lub ranach liście kapusty można posmarować miodem.
Okłady z liści kapusty wymiernie wspomagają leczenie stanów ostrych jak bóle i infekcje. W chorobach przewlekłych by przyniosły skutek muszą być systematycznie stosowane dłuższy czas.