Olej rycynowy dawniej był remedium na wszystko. Nasze babki nie wyobrażały sobie by zabrakło go w domowej apteczce. Stosowały jako środek na zaparcia, bóle stawów, choroby skórne i porost włosów.
Olej rycynowy
Oleum Ricini, Oleum Palmae Christi czyli dłoń Chrystusa pozyskuje się pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego [ricinus communis]. Po wyciśnięciu na zimno, odparowaniu otrzymuje się nieszkodliwą jasnożółtą ciecz.
Metodę pozwalającą na rozkład toksycznej rycyny znali już przed 4 tysiącami lat w Egipcjanie i Hindusi. Olej rycynowy składa się z kwasów tłuszczowych, z czego 90% to kwas rycynowy mający zastosowanie przy produkcji kosmetyków, środków higieny osobistej, leków i tworzyw sztucznych.
Powszechnie stosowany jako środek przeczyszczający i kosmetyczny. Jest dość tłusty i znany z właściwości nawilżających. Stosowany wewnętrznie rozgrzewa, miejscowo, zewnętrznie chłodzi.
Ma gęstą konsystencję, dzięki czemu świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń skórnych, jak łuszczyca, egzema i ekstremalnej, suchej, popękanej skóry. Działanie:
- Przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosowany miejscowo łagodzi podrażnienia, regeneruje i zmniejsza ból. W formie okładów stosuje się w leczeniu chorób wewnętrznych
Ze względu na unikalną kompozycję kwasów tłuszczowych jest świetnym kosmetykiem.
- Wnika głęboko w skórę, zmiękcza ją i nawilża.
- Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny
- Poprawia kondycję włosów, przyspiesza porost, nawilża, regeneruje
Zastosowania oleju rycynowego
Stosowanie miejscowe zewnętrznie:
Olej rycynowy stosuje się bezpośrednio na skórę lub kompozycji z innym tłuszczem, oliwą lub olejem kokosowym w stosunku 1:1. Lekko podgrzany, wymieszany z sodą oczyszczoną do konsystencji pasty, używa do okładów 2 razy dziennie, zabezpiecza folią i bandażem.
- Brodawki, kurzajki, czyraki, grzybica, siniaki, rany. Kompres 2 razy dziennie, po godzinie zmyć.
- Liszaje. 2 razy dziennie wymieszany z olejem kokosowym
- Trądzik. Raz dziennie wieczorem pocierać problematyczne obszary wacikiem nasączonym olejem rycynowym. Po godzinie zmyć.
- Zmarszczki, wysuszona, zwiotczała skóra. Wieczorem masować twarz kilkoma kroplami oleju rycynowego. Dla lepszego poślizgu można rozcieńczyć z oliwą lub olejem jojoba
Ciemne plamy na twarzy, dłoniach. Nakładać papkę z oleju rycynowego i sody oczyszczonej. Po 15-20 minutach zmyć ciepłą wodą.
- Opuchnięte kostki, bóle kostek. Posmarować na noc olejem rycynowym. Obwiązać bandażem lub założyć skarpetki.
- Zapobieganie rozstępom. Mieszanką oleju rycynowego i oliwy z oliwek masować delikatnie brzuch, w ostatnich 2 miesiącach ciąży.
- Blizny. Olej rycynowy głęboko wnika w skórę stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Podobnie jak przy zmarszczkach będzie stopniowo wypychał ją na zewnątrz. Kurację prowadzi się dłuższy czas używając pasty oleju rycynowego i sody oczyszczonej. Dodatkowo rozjaśni przebarwienia.
Inne schorzenia
- Przewlekła chrypka, zapalenie strun głosowych. Stosuje się kompresy olej rycynowy i soda oczyszczona na szyję.
- Torbiel włosowata. Raz dziennie okłady z oleju.
- Szorstkie pięty. Masuje się podeszwy stóp olejem rycynowym, następnie moczy w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i soli.
- Użądlenia owadów, pszczół. Nałożenie po ukąszeniu zmniejsza ból i opuchliznę.
- Osłabione paznokcie, rozdwajające skórki. Naciera się wacikiem nasączonym olejem rycynowym
Olej rycynowy w pielęgnacji włosów
- Włosy wypadające.
Wmasować we włosy w równych proporcjach wymieszany olej rycynowy, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Nałożyć folię, na to ręcznik. Po 30-60 minutach umyć włosy. Stosuje się 3 razy w tygodniu. Zabieg zatrzyma wypadanie i pobudzi porost włosów. - Naturalne przyciemnianie włosów.
Niewielką ilość oleju (kilka kropli) wymieszać z pianką do włosów lub odżywką. Nie spłukiwać. Nakładać na włosy regularnie przez dłuższy czas. - Osłabione, rzadkie brwi i rzęsy.
Delikatne wmasować olej rycynowy, po godzinie zmyć. Codzienne stosowanie sprawi, że brwi i rzęsy będą grubsze i naturalnie ściemnieją.
Olej rycynowy zastosowanie lecznicze
- Alergie: Codziennie rano pić 5 kropli oleju rycynowego. Uczulenie oczu: Wieczorem nałożyć po kropelce na powieki i rozetrzeć.
- Uzależnienie od alkoholu i nikotyny: Pić kilka kropli oleju rycynowego dziennie.
- Szumy uszne, słaby słuch: Wkraplać po 2 krople do uszu.
- Ból w dolnej części pleców: Stosować kompresy codziennie przez tydzień.
- Artretyzm, reumatyzm: Namoczyć bawełniany kawałek tkaniny lekko podgrzanym olejem rycynowym. Przyłożyć do bolącego miejsca, chwilkę pomasować. Okręcić folią i bandażem by zatrzymać ciepło. Trzymać godzinę. Ajurweda w artretyzmie poleca herbatę imbirową z łyżeczką oleju co wieczór. Lekko rozgrzewa, pobudza krążenie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, ma delikatne właściwości przeczyszczające.
- Zapalenie wątroby, choroby układu limfatycznego: Postępować jak wyżej. Przyłożyć kompres na brzuchu, nakryć ręcznikiem. Położyć się na plecach, nogi umieścić na poduszce. Zrelaksować się godzinę.
- Przewlekła biegunka: Stosować kompres z oleju rycynowego na brzuch 3 kolejne dni. Zaparcia: :Przyjmować doustnie łyżeczkę oleju rycynowego 3 kolejne dni
- Nadpobudliwość: Kompres na brzuch
- Rak skóry: Stosować kompresy z pasty z sodą na miejsca chorobowo zmienione.
- Chrapanie: Kompres z oleju rycynowego na żołądek przez 2 tygodnie
- W połączeniu ze smalcem gęsim ma wiele zastosowań. Przepisy TU
Co mówi nauka?
Badania pokazują, że olej rycynowy znajduje zastosowanie przy poważnych chorobach. Potwierdza wsparcie w stwardnieniu rozsianym, padaczce, chorobie Parkinsona, porażeniu mózgowym, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, problemach ginekologicznych [1]
Olej rycynowy jest tani, łatwo dostępny, ma ogromne i wszechstronne możliwości lecznicze. Dr Jadwiga Górnica polecała okłady w przypadku cyst, polipów, torbieli. Tutaj przepisy jak to robić. Słynny uzdrowiciel, śpiący prorok Edgar Cayce zalecał terapie olejkiem rycynowym przy owrzodzeniach wewnętrznych, zapaleniach i guzach jelit.
Przeciwwskazania:
Jelito drażliwe, wrzody, uchyłki, hemoroidy, stany po operacjach.