Ciekawostki, Medycyna ludowa, Sprawdzone efekty, Warto wiedzieć, Zioła

Paproć leśna – narecznica samcza „wyciąga” reumatyzm

Paproć leśna - narecznica samcza "wyciąga" reumatyzm

Paproć leśna narecznica samcza [Dryopteris filix-mas] od dawien dawna medycyna ludowa wykorzystywała w leczeniu reumatyzmu i zapalania żył.

Roślinę stosowano głównie zewnętrznie. Bolące miejsca okładano liśćmi, jednak częściej wypełniano nimi poduszki i materace. Narecznica była i jest jednym z ważniejszych ziół leczniczych północnoamerykańskich Indian.

Paproć narecznica samcza

Zachwyca miękkimi, zielonymi ażurowymi liśćmi. Wyrastając z  ciemnobrązowego rozetowego kłącza osiąga osiągają długość ponad jednego metra.

narecznica samcza, paproć, reumatyzm

Jaśniejsze wierzchem, od dołu łuskowato upierzone. Blaszki liściowe na końcach posiadają charakterystyczne rozwidlenia. Na spodniej stronie liści, w pobliżu środkowego nerwu znajdują się skupienia zarodników, każde z nich pokryte nerkowatą zawijką.

paproć, narecznica

Narecznica porasta wilgotne lasy mieszane, najczęściej występuje w bukowych.

Narecznica na reumatyzm

Ta zwykła leśna paproć pomaga w niektórych chorobach reumatycznych. Jedną z ciekawszych historii przytacza prof. Willi Dungl, wieloletni lekarz i fizjoterapeuta austriackich olimpijczyków i zawodników Formuły 1. Na swojej drodze spotkał człowieka, którego narecznica samcza postawiła na nogi.

Chodziło o 49 letniego pracownika biurowego posłanego na wcześniejszą emeryturę z powodu dolegliwości reumatycznych.  Żona początkowo próbowała mu pomagać, ale nie wytrzymała jego ciągłego narzekania i jęczenia, i w końcu rozwiodła się się z nim.  Zniechęcony do życia chory człowiek zrezygnował z mieszkania w mieście. Wyprowadził się na wieś „by umrzeć” jak teatralnie obwieścił przyjaciołom. W nowym otoczeniu również narzekał. Każdemu kogo spotykał opowiadał o swoich dolegliwościach.

Gdy usłyszała to pewna wieśniaczka, poradziła mu „niech Pan napcha do siennika liści paproci i położy się na nim”. Człowiek ów uznał poradę za kpinę i się obraził. Jednak gdy miał już wszystkiego dosyć, przypomniał sobie poradę. Udał się do lasu nazrywał liści paproci i zrobił z nich materac. Nastąpiło to, co uważał za absolutnie niemożliwe – paproć rzeczywiście pomogła. Bóle złagodniały i w końcu zniknęły całkowicie.

Jakkolwiek nieprawdopodobnie brzmiałaby ta historia, jest  prawdziwa twierdzi Dungl.

Działanie narecznicy

Dawniej narecznicę stosowano jako skuteczny środek przeciw tasiemcom i robakom. Dziś oprócz środka przeciwreumatycznego, wykorzystuję się postaci wilgotnych okładów na ropiejące rany i wrzody.

Afrykańscy szamani stosują wywar z liści przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyciąg alkoholowy ma potwierdzone silne działanie przeciwzapalne przeciw RZS [1] . Amerykańscy Indianie wykorzystują na ukąszenia węża, tasiemce, sproszkowane proszek z kłącza do wydalania trucizn, prowokowania wymiotów.

Paproć leśna - narecznica samcza "wyciąga" reumatyzm

 

Sławna zielarka Maria Treben radziła osobom sparaliżowanym, po udarze mózgu, na noc kłaść kończyny, na poduszce wypełnionej suchymi, pozbawionymi łodyg liśćmi paproci.  Jednym ze skutecznych sposobów na żylaki, jest przykładanie roztartych, świeżych liści z kwaśnym mlekiem.

Z narecznicy można zrobić nalewkę do nacierania obolałych stawów w proporcji 1 część suchych liści na 5 części alkoholu. Liście można włożyć również pod prześcieradło.

Poduszki, materace wypełnione ziołami to sprawdzona od wieków metoda, która często przynosiła ulgę w wielu dolegliwościach.  O rodzajach ziół stosowanych w posłaniach Tutaj

Paproć warto uprawiać w domu, oczyszcza powietrze, niegdyś wierzono że działa ochronnie i neutralizuje złe energie.

Referencje:
Naturalne Metody Leczenia – Życie Bez Bólu, Wolfgang Exel, Willi Dungl

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments