Czy naszym dzieciom grozi zakażenie pasożytami? Oczywiście – nawet w dzisiejszych czasach, gdy świadomość ludzi na temat higieny jest wysoka jak nigdy.
Choroby pasożytnicze najczęściej dotykają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. A to dlatego, że maluchy nie przywiązują wagi do higieny rąk, nie zdają sobie sprawy, że wkładając brudne ręce, owoce i zabawki do buzi, zapraszają do siebie nieproszonych gości.
Dowiedzmy się zatem, jak rozpoznać choroby pasożytnicze i jak leczyć owsiki, które są najczęściej spotykanymi u naszych pociech pasożytami.
Jak dochodzi do zakażenia?
Infekcja owsicą często nazywana jest chorobą brudnych rąk. To właśnie za pośrednictwem dłoni te małe pasożyty dostają się do organizmu. Do zakażeń dochodzi najczęściej w miejscach, gdzie spotyka się wiele ludzi. Dlatego też królują tu przedszkola czy szkoły. Pasożyt może dostać się do organizmu także wraz z pożywieniem – nieumyte owoce czy warzywa są dla niego idealnym nośnikiem.
Owsiki. Jak je rozpoznać i leczyć?
Nawet skrupulatne dbanie o higienę może nie uchronić naszej pociechy przed zakażeniem się owsikami. Dlatego właśnie powinniśmy wiedzieć, jakie objawy muszą zwrócić naszą uwagę.
Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest uporczywe drapanie się w okolicy pośladków. Skóra wokół odbytu jest czerwona i wrażliwa, to tam właśnie znajdują się jaja tych pasożytów. Dziecko jest marudne, zmęczone, ma problemy ze snem, często zgrzyta w nocy zębami. Owsiki najczęściej dają o sobie znać właśnie w czasie snu.
Jaja owsików bardzo łatwo można przenosić. Dziecko drapiąc się po pośladkach, może przetransportować je pod paznokciami. Wystarczy chwila, by przenieść brudną rączkę do buzi. Stąd jajeczko trafia z powrotem do przewodu pokarmowego. Przy uważnej obserwacji możemy na bieliźnie zaobserwować białe, malutkie, ruszające się niteczki. Jeśli podejrzewamy u dziecka zakażenie owsicą, warto także wykonać badanie kału pod kątem pasożytów.
Jak leczyć owsiki? Leczenie owsicy nie jest skomplikowane, jednak by uzyskać 100% skuteczność, terapii powinni się poddać wszyscy domownicy. W aptekach dostępne są preparaty do zwalczania nicieni. Przyjmowanie leku należy powtórzyć po 2-3 tygodniach. Jednak leczenie preparatami wysokiej jakości to tylko połowa sukcesu. Warto też zdezynfekować cały dom, bowiem jajeczka owsików mogą przetrwać w pomieszczeniach nawet przez kilka tygodni.