Bez kategorii, Medycyna ludowa, Porady, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Pomocnik baldaszkowy najlepszy na drogi moczowe, nerki, kamicę

Pomocnik baldaszkowy – najlepsze zioło na drogi moczowe, nerki, kamicę

Pomocnik baldaszkowy [Chimaphila umbellata] jest niewielką, wieloletnią rośliną z rodziny wrzosowatych. Występuje na półkuli północnej, w Europie, Ameryce i Azji.

Angielska nazwa Pipsissewa wywodzi się od słowa pipisisikweu, co w dialekcie kri oznacza „rozpada się na kawałki”. A to dlatego, że pomocnik blaszkowaty był stosowany do leczenia kamicy nerkowej i dróg żółciowych.

Pomocnik baldaszkowy – najlepsze zioło na drogi moczowe, nerki, kamicę

Plemiona Cherokee stosowały herbatki z pomocnika w leczeniu bólu stawów, przeziębień, gorączki i infekcji układu moczowego. Zewnętrznie okłady stosowali przy grzybicy skóry, wrzodach i guzach nowotworowych. By zlikwidować chrapanie, złagodzić ukąszenia stosowali sok z przeżuwanych liści.

pomocnik baldaszkowy nerki, drogi moczowe

Pomocnik baldaszkowy często stosowano w problemach trawiennych, osłabieniu i by pobudzić apetyt. Także przy obrzękach, zaburzeniach retencji płynów. Korzenie żuto by uśmierzyć ból zębów. Farmakopea amerykańska podaje, że mieszkańcy okolic Wasco w Oregonie skutecznie stosowali wywary z całej rośliny w leczeniu gruźlicy.

Pomocnik baldaszkowy

Chimaphila umbellata jest uroczą roślinką dorastającą do 15 cm. Spotykana w borach sosnowych, w okolicach rzek i zbiorników wodnych. Preferuje półcień. W Polsce występuje w rozproszeniu na nizinach i wyżynach całego kraju, choć w górach rzadko spotykany.

Listki pomocnika rosną w spiralach wokół dolnej części łodyżki. Ciemnozielone, skórzaste, lancetowate szerokie u góry, zwężające się ku do dołowi. Kwiatuszki składają się z pięciu oddzielnych płatków. Zazwyczaj białe 4–6 centymetrowe, z różową podstawą, spodem owłosione. Wieczorem i przy słabym świetle, kwiaty zamykają się. Kwitną od mają do połowy lipca.

Pomocnik baldaszkowy [Chimaphila umbellata] lecznicze działanie

Urokliwe, wyglądające jak woskowane roślinki są chętnie sadzone w ogrodach dla celów ozdobnych i leczniczych. Części naziemne lub nadziemną zbiera się w w fazie kwitnienia. Suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu.  Świeże listki można wykorzystać do okładów i żucia.

Pomocnik baldaszkowy lecznicze działanie

Pomocnik baldaszkowy jest bardzo odporny na mróz, choroby i szkodniki. Takie mocarne rośliny mają równie silne właściwości. Zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, napotnym. Jest najlepszym ziołem na drogi moczowe. Skuteczniej działa niż żurawina.

Hydrochinon i salicylany odkażają układ moczowy, jelita i redukują stany zapalne pęcherza. Chimafilina działa diuretycznie, przeciwgrzybiczo [1] i jest silnym antyoksydantem.  Wyciągi wodne i alkoholowe z pomocnika stosuje się:

  • Stanach zapalnych nerek i układu moczowego
  • Nietrzymaniu moczu, przeroście prostaty
  • Piasku i kamieniach nerkowych
  • Reumatyzmie, artretyzmie, dnie moczanowej
  • Nieżytach jelit, tyfusie
  • Infekcjach, gorączkach, przeziębieniach
  • Przekrwieniu płuc, zapalenie oskrzeli, krztuścu
  • Cukrzycy, cukru w moczu
  • Nadmiernym stresie – relaksuje umysł
  • Zewnętrznie przy stanach zapalnych skóry, wrzodach, trądziku
  • Kosmetycznie do wybielania przebarwień skóry
  • Pomocnik baldaszkowaty zatrzymuje promieniowanie UV, działa jak filtr
Pomocnik baldaszkowy przepisy

Herbatka z pomocnika 

Łyżeczkę ziela parzy się kilka minut w szklance wrzątku. Przez zaparzeniem surowiec lekko skrapia się alkoholem 40%, po 5 minutach zalewa wrzątkiem. Po odcedzeniu pije się 1-2 szklanki dziennie małymi porcjami.

Herbatka ma gorzki ale przyjemny smak. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych można dosłodzić miodem lub dodać trochę tłustego mleka. Wywar można stosować do okładów i przemywania problematycznej skóry.

Pomocnik baldaszkowy właściwości lecznicze

Nalewka z pomocnika 
Świeże części naziemne zalewa się gorącym alkoholem 40% w stosunku 1:3. Odstawia na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Po przecedzeniu zażywa kilka kropli 2 razy dziennie.

Inne zastosowania

Pomocnik baldaszkowy jest używany jako przyprawa do aromatyzowania piwa korzennego, słodyczy i napojów bezalkoholowych. W homeopatii do leków na dolegliwości układu moczowego, przerostu prostaty.

Przeciwwskazania:
Pomocnik blaszkowy nie jest wskazany przy niedoborze żelaza i ogólnie słabym wchłanianiu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments