Na dłoniach znajdują się punkty akupresurowe, „magiczne guziki”, których naciskanie pozwala „wyłączyć” ból głowy, złagodzić napięcie, poprawić koncentrację.
Według tradycyjnej medycyny chińskiej energia życiowa Qi nieprzerwanie krąży po całym ciele. Porusza się po ściśle określonych kanałach – meridianach.
W każdym z nich znajdują się biologicznie aktywne centra, połączone z gruczołami i wewnętrznymi organami. Stymulując je, można znacznie złagodzić ból i poprawić ogólne samopoczucie.
Jak stymulować punkty akupresurowe?
Ból jest oznaką zablokowania swobodnego przepływu energii w ciele. W przypadku jego wystąpienia wykonuje się masaż lub krótką serię nacisków.
- Przed wykonaniem masażu trzeba rozluźnić ramiona, wciąć kilka głębokich oddechów. Potrzeć dłonie, by poprawić krążenie krwi.
- Miejsca akupresurowe są wyraźnie wrażliwsze na ból. Pod wpływem ich nacisku temperatura skóry wzrasta od 1 do 2 stopnie, uczucie ciepła sygnalizuje, że ucisk jest prawidłowy.
- Ruch palców powinien być okrężny (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) lub wibracyjny (naciskać pięć sekund i zwalniać nacisk na 3 sekundy, powtarzając do skutku). Można stosować zamiennie obydwie techniki.
- Masaż każdego punktu powinien trwać 3-5 minut. Po 3-4 godzinach można powtórzyć. Używać opuszków palców, nie paznokci.
Punkty akupresurowe na dłoniach
Na zewnętrznej stronie dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym, znajduje się punkt He-Gu, co znaczy „wejście do doliny”. Zwany jest punktem pogotowia ratunkowego. Masowanie, uciskanie punktu He-Gu uśmierza bóle. Regularna stymulacja wzmacnia system odpornościowy, zwiększa witalność.
Jak zlokalizować? Po przyciśnięciu palca wskazującego do kciuka, na złączeniu kości powstaje „górka”. To jest Punkt He Gu, naciskając go czuje się wyraźny ból. Na co pomaga?
- Migreny, bóle głowy, zębów, zatokowe, dłoni, przedramion, stawów łokciowych, barkowych
- Szumy w uszach, słaby słuch, czkawka, nudności, wymioty
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle brzucha, skurcze menstruacyjne
- Osłabienie, zmęczenie, kiepskie samopoczucie
Przeciwskazania: ciąża, wysoka gorączka.
Na bezsenność
Przez strefę nadgarstków przechodzi kilka meridianów jednocześnie, dlatego zwykłe ich pocieranie równoważy pracę całego organizmu, pomaga również w bezsenności.
Trochę dalej znajduje się punkt P6 Nei-Kuan, co oznacza wewnętrzne przejście. Zwany „nauczycielem serca” zapewnia równowagę ciała, umysłu i ducha. Udrażnia przepływ energii w kanałach biegnących poprzez rękę do serca. Odpręża przeponę, żołądek, miednicę. Przy problemach ze snem, masuje się ten punkt 10-15 minut przed udaniem się na spoczynek.
- Kołatanie i ból serca, arytmia, choroba wieńcowa
- Wymioty, zaburzenia pracy żołądka
- Gorączka, rozdrażnienie, bezsenność, zaburzenia pamięci
- Bóle łokcia i ramienia
- Usuwa rozdrażnienie, napięcie, lęki, gorące emocje
- Równoważy pracę żołądka, nerwów splotu słonecznego
- Przynosi ulgę w chorobach spowodowanych napięciami, które skutkują wewnętrznymi niedrożnością
Punkt P6 Nei-Kuan znajduje się w odległości 2-3 trzech palców od nadgarstka. Pomiędzy dwoma wyraźnie widocznymi ścięgnami przedramienia.
Opuszki palców
W palcach znajdują się receptory odpowiedzialne za funkcjonowanie narządów wewnętrznych i utrzymanie ogólnego stanu zdrowia. Punkty mózgu znajdują się na opuszkach palców. Sekwencyjne naciskanie, masaż każdego opuszka poprawia pamięć, koncentrację, inteligencję. Dla lepszego stymulowania można użyć chińskich kulek jadeitowych lub orzechów włoskich. Obracać je w dłoniach, tak by wszystkie palce były zaangażowane w proces.
Po prostu obróć je w dłoni, upewniając się, że wszystkie palce są zaangażowane w proces. Masaż całych palców dłoni redukuje ból, obrzęki, łagodzi zmęczenie, odmładza skórę dłoni.
Akupresura dłoni
Masaż punktów energetycznych nie wymaga wymyślnego sprzętu, wystarczy siła własnych rąk. Zawsze stymuluje się punkty na obydwu dłoniach, mimo że są te same, za wyjątkiem serca i wątroby.