Ludowy środek egzemę i inne zmiany skórne. Działa skutecznie też na atopowe zapalenie skóry, trądzik, bielactwo, wypryski, wrzody, rany. Głównym składnikiem są nasiona rzodkiewki. Mają m.in. właściwości niszczące i hamujące rozwój bakterii. Zawierają sporo witamin z grupy B, kwasu pantotenowego, nikotynowego i witaminy C. Można je kupić w sklepach ogrodniczych.
Porcję nasion rzodkiewki (zawartość torebki) rozgnieść w moździerzu lub tłuczkiem do mięsa. Wsypać do miseczki i zalać 2 łyżkami przegotowanej, wystudzonej wody. Odstawić na kilka minut aż napęcznieją. Przełożyć tak przygotowaną pastę na gazę i przyłożyć do miejsc chorobowo zmienionych, przymocować plastrem i trzymać ½ godziny. Stosować do ustąpienia problemu.
Inne zastosowania lecznicze rzodkiewki
Sok
Wyciśnięty sok z rzodkiewki dosłodzić miodem pić w przypadku kamicy moczowej, infekcji układu moczowego i nerek, górnych dróg oddechowych, niedokrwistości, niestrawności, słabego wydzielania żółci przez wątrobę. Działa również wzmacniająco na cały organizm.
Syrop na kaszel
Pokrojony w plasterki pęczek rzodkiewek, zasypać cukrem lub zalać miodem. Odstawić w ciepłe miejsce. Przyjmować po łyżce 4-5 razy dziennie.
Z kolei liście rzodkiewki leczą biegunki, nieżyty jelit, żółtaczkę. Mają również właściwości antynowotworowe. Można z nich wyciskać sok lub dodawać do sałatek.
Do kuracji używać rzodkiewki najlepiej własne z ogrodu lub nawet wyhodować w doniczkach, ewentualnie kupować z upraw ekologicznych.