Śliwki to jedne z najbardziej lubianych letnio-jesiennych owoców sezonowych.
Wyśmienicie smakują na surowo i w przetworach. Dobrze wpływają na trawienie, zapobiegają zaparciom, chronią przed wolnymi rodnikami i poprawiają humor. Śliwki koloru purpurowego np. węgierki zawierają antocyjany, które niszczą komórki rakowe.
Ze śliwek węgierek najbardziej popularne są tradycyjne powidła. Równie dobrze smakują mieszane marmolady i dżemy oraz.. śliwkowy „ketchup”.
Ketchup śliwkowy przepis
- 2 kg śliwek węgierek
- 10 ostrych papryczek
- główka czosnku
- 2 łyżki soli
- 30 dag cukry
- 3/4 szklanki octu
Śliwki umyć, usunąć pestki. Papryczki i czosnek drobno pokroić. Włożyć wszystko do dużego garnka i smażyć na małym ogniu ok 3 godziny. Dodać cukier, ocet, smażyć kolejną godzinę. Po wystudzeniu zblendować na jednolitą masę, przełożyć do wyparzonych i osuszonych słoiczków. Pasteryzować 1/2 godziny.
Śliwkowy ketchup wyśmienicie smakuje jako dodatek do kanapek, serów, wędlin.
Śliwki kiszone
- 2 kg śliwek węgierek
- litr wody
- 2 łyżeczki cukru
- łyżeczka mielonego imbiru
- 5 ziarenek pieprzu
- 3 łyżki soku wyciśniętego z cytryny
Śliwki umyć, usunąć pestki i pokroić na połówki. Zagotować wodę z cukrem i solą, jak przestygnie dodać sok z cytryny. Pieprz i goździki zmielić lub utłuc w moździerzu, wymieszać z imbirem. Śliwki włożyć do wyparzonych, suchych słoików, przesypać przyprawami. Zalać przygotowaną wodą, przykryć ściereczką. Odstawić na 3-4 dni w temperaturze pokojowej. Słoiki szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym miejscu.
Dżem śliwkowy z przyprawami
- 1 kg śliwek węgierek
- 0,5 kg cukru
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
Śliwki umyć, usunąć pestki, pokroić. Włożyć do garnka o podwójnym, postawić na ognień i dodać cukier. Podgrzewając mieszać, aż cukier się rozpuści i pojawi sok. Gotować na małym ogniu, aż dżem zgęstnieje ok. 2 godziny. Pod koniec gotowania dodać cynamon i gałkę. Jeśli nie chcemy skórek w dżemie można zblendować. Gotowy dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić pasteryzować 10 minut. Odstawić na dobę do góry dnem.
Przyprawy nadają dżemowi ciekawy korzenny smak. W zależności od gustu cynamon lub gałkę możemy zastąpić goździkami lub kardamonem. Ciekawie smakują z dodatkiem ziela angielskiego, imbiru lub kakao. Śliwki można łączyć z gruszkami, jabłkami, pomarańczami i innymi owocami. Z pomidorami dają specyficzny specyficzny słodko-kwaśny smak.
Śliwki warto samemu ususzyć na zimę. Są co prawda bardziej kaloryczne, ale mają dużo więcej błonnika i witaminy A. Można dodawać je do kompotów i wielu dań np. smalczyku wegetariańskiego . Przy zaparciach wystarczy na noc zalać 3 sztuki połową szklanki wody, zostawić na noc. Rano zjeść owoce i wypić wodę.