Świece z wosku pszczelego są droższe niż parafinowe, ale zdrowe i przyjazne dla otoczenia. Małym nakładem pracy można je wykonać samodzielnie.
Świece z wosku pszczelego nie są nowatorskim pomysłem. Były używane od starożytności w różnych kulturach na wszystkich kontynentach. Choćby dlatego możemy zaufać ich naturalności.
Wosk pszczeli jest naturalną substancją, produkowaną i wykorzystywaną przez pszczoły do budowy plastrów. Ma szereg właściwości leczniczych, toteż od wieków stanowił składnik kremów, maści, balsamów i surowiec do wyrobu świec.
Dziś większość świec produkuje się z odpadu ropy naftowej – parafiny. Sztucznie wybielana, z dodatkiem chemicznych substancji koloryzujących i aromatyzujących jest głównym źródłem zanieczyszczeń w pomieszczeniach.
Nie dajmy się zwieść ich słodkiemu zapachowy. Po spaleniu emitują szereg toksycznych, rakotwórczych substancji [1] Nie tylko wosk parafinowy jest niebezpieczny. Również knoty i substancje aromatyzujące zawierają toksyczne substancje.
Zalety świec z wosku pszczelego
Świece z naturalnego wosku pszczelego działają kojąco, relaksująco, leczniczo. Są cenione za ładny wygląd, piękny naturalny zapach i delikatne, ciepłe światło wprowadzając nastrój spokoju i korzystny mikroklimat. Wydzielają delikatny, miodowy aromat.
Nie dymią, palą się dłużej i jaśniej – wosk stapia się powoli. Wydzielane z płomienia ujemne jony oczyszczają powietrze z kurzu, pleśni i ładunków dodatnich emitowanych przez urządzenia elektroniczne. Świece z wosku pszczelego mają dobry wpływ na drogi oddechowe. Łagodzą objawy chorób płuc i oskrzeli, astmę, alergię, katar, nieżyty.
Ujemnie naładowane powietrze [2] wywołuje reakcje biochemiczne, zwiększając poziom serotoniny – hormonu szczęścia. Łagodzi depresję, redukuje stres, energetyzuje ciało. Reguluje rytm dobowy, zapobiega przewlekłym stanom zapalnym i napięciom w ciele. Dodatnio naładowane powietrze jest zabójcze dla organizmów ludzkich i zwierzęcych.
Świece z naturalnego wosku pszczelego odprężają, stabilizują ciśnienie krwi, wyciszają emocje, podnoszą wydolność organizmu.
Jak zrobić świece z wosku pszczelego ?
Do wykonania świec potrzebny będzie naturalny wosk pszczeli, słoiczki i bawełniane knoty, najlepiej z blaszką i opcjonalnie olej kokosowy.
- Powoli rozpuszczamy ½ kg rozdrobnionego wosku w kąpieli wodnej.
- Przyklejamy podstawę knota do dna słoiczków.
- Napinamy knot np. patyczkiem by nie zaginał się podczas wlewania wosku.
- Rozpuszczony wosk wlewamy do słoiczków lub dolewamy do niego ½ szklanki oleju kokosowego.
- Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia
- Stopiony wosk i olej studzimy około 3 minuty
- Wlewamy ostrożnie do słoiczków
- Odstawiamy na 12 godzin do stężenia
- Odcinamy knot do wysokości 1 cm nad powierzchnią
Świece z wosku pszczelego z olejem kokosowym, mają przyjemny słodko, miodowy zapach z nutką kokosową.
Przy problemach z układem oddechowym, alergią, astmą, przeziębieniem pali się świecę z wosku pszczelego w sypialni godzinę przed snem. Oczyści powietrze, ułatwi zasypianie i zapewni spokojny sen. Naturalne świece pomagają przy bezsenności, napięciu nerwowym, nadmiernym stresie lub smutku.
Palenie świecy z wosku pszczelego eliminuje zapach gotowanych potraw, ryb, kapusty, dymu papierosowego.
Całe życie człowiek popełnia błędy, i po wielu latach się dowiaduje o tym. Ale najważniejsze żeby tego dłużej nie robić i nie szkodzić sobie i rodzinie.
Gratuluję pani wytrwałości i wiedzy.To najlepsza strona o zdrowiu w internecie. Polecam ją wszystkim swoim znajomym.
Piękne swiece ,super blog, mam pytanie gdzie można kupić takie mniejsze ozdobne sloiczli na swiece ,pozdrawiam:))