Porady, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Świetlik łąkowy na wzrok, oczy, oczyszczenie i trawienie

Świetlik łąkowy na wzrok, oczy, oczyszczenie i trawienie

Świetlik łąkowy, lekarski  [Euphrasia officinalis L] jest niewielką rośliną jednoroczną. Jego kwiaty nieco przypominają przekrwione oko.  Być może to skłoniło starożytnych do zakwalifikowania rośliny jako zioła dla oczu. Ludowe nazwy: ptasie oczko, świecznik, złodziej mleczny.

świetlik jak działa na oczy

Świetlik jest półpasożytem. Przy pomocy ssawek z korzeni innych roślin pobiera wodę wraz z solami mineralnymi.  Nazwa świetlik odnosi się do czystej bieli jego kwiatów, dzięki której roślina zdaje się świecić w trawie.

Najbardziej ceniony w ziołolecznictwie za dobroczynne działanie na oczy. Pozytywny wpływ zioła na narząd wzroku i widzenie opisywali już średniowieczni medycy.

W tradycyjnym lecznictwie wielu krajów świetlik jest  polecany również cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, bóle głowy, bezsenność, trądzik i problemy skórne.  Francuzi zalecają stosowanie zioła przy chrypce, kaszlu, katarze, biegunkach i nadkwasocie żołądka.

świetlik jak zbierać

W 1949 r.  Jan Biegański  w „Podręczniku dla zbierających zioła i użytku aptecznego” podawał kilka przypadków wyleczenia  z zupełnej ślepoty. Wszyscy stosowali na noc okłady z naparów świetlika przez kilka tygodni.  Prace doświadczalne nad leczniczymi właściwościami świetlika są prowadzone w wielu krajach, szczególnie aktywnie w Szwajcarii i Włoszech.

Świetlik lekarski

Jest niewielką roślinką wyrastającą do 30 cm. Wyrasta w rowach, na podmokłych łąkach, zaroślach, pastwiskach i lasach. Lubi zacienione miejsca, unika słońca. Charakterystyczne są białe, maleńkie kwiatuszki z fioletowymi smugami i żółtym środkiem

zastosowania świetlika łąkowego

Kwitnie od sierpnia do października. Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele. Zbierając świetliki należy delikatnie układać w wiklinowym koszyku. Zgniecione ciemnieją i tracą właściwości. Energetyka: działanie neutralne, może lekko ochładzać lub ocieplać. Smak gorzki, cierpki, ściąga, tonizuje, oczyszcza.

Działanie:
  • przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne
  • oczyszcza i wzmacnia organizm
  • pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych
  • reguluje trawienie i pracę jelit
  • uszczelnia naczynia krwionośne siatkówki oka, wzmacnia i leczy narząd wzroku
  • poprawia przyswajanie witaminy A
Zastosowania świetlika

Choroby oczu:

  • alergiczne zapalenie spojówek, tęczówek
  • zespół suchego oka
  • jęczmień, nawracające stany zapalne powiek,
  • zmęczenie oka np. pracą przy komputerze
  • nadwrażliwość na światło, nadmiernie łzawienie
  • ból oka, zaćma i wszelkie zaburzenia narządu
  • kosmetycznie dla zdrowej, ładnej skóry bez opuchliznyświetlik oczy wzrok oczyszczanie

Inne zastosowania:

  • Choroby układu oddechowego, zapalenie oskrzeli
  • Przeziębienie, zapalenie zatok
  • Alergie, katar sienny
  • Słaba pamięć, zawroty głowy
  • Problemy skórne, trądzik, rany, rozstępy
  • Napina porowatą, tłustą skórę, łagodzi podrażnienia

Stare podania mówią, że świetlik pomaga oczyścić umysł i spoglądać jasno na świat.  Kiedy chcemy ujrzeć jasno zagmatwany problem, dojść do prawdy, znaleźć rozwiązanie powinniśmy pić napar ze świetlika.

Świetlik przepisy lecznicze

Napar ze świetlika
Łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy 10 minut. Pije się 2-3 razy dziennie 1/2-1/3 szklanki przez miesiąc. Herbatka odtruwa organizm, pomaga uporać się z problemami trawiennymi.  Poprawia stan oczu, skóry, łagodzi podrażnienia i wysypki.

napar ze świetlika

Zapalenie spojówek
Pomagają robione przed snem okłady na oczy z naparu świetlika. Dodatkowo trzeba uzupełnić witaminy A i B 2.

Okłady ze świetlika na choroby oczu 
1/2 łyżeczki sproszkowanego ziela parzymy w 1/3 szklanki wrzącej wody 5 minut. Napar stosuje się do okładów na oczy na noc. Pozostały płyn wraz z proszkiem wypija się. Pomaga w zmęczeniu oczu, stanach zapalnych, jęczmieniu, kurczu powiek, osłabieniu wzroku.
Świetlik można łączyć do okładów z nagietkiem, bławatkiem, rumiankiem, melisą, koprem włoskim. Ewentualnie z niewielką ilością liścia naparstnicy, ze względu na obecność związków karotenoidowych.

Chłodzący żel ze świetlika

Mieszamy świetlik i ziele skrzypu w równej ilości. 2 łyżki mieszanki zalewamy dwoma szklankami. Podgrzewamy 20 minut. Po przecedzeniu dodajemy 2 łyżki namoczonej wcześniej żelatyny, studzimy i blendujemy.  Żel przechowuje się w lodówce.
Kilka razy dziennie robi się kilkuminutowe okłady. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, ta gimnastyka naczyniowa powoduje ich rozruch. Usuwa zastoje krwi i limfy, likwiduje obrzęki i wygładza skórę wokół oczu.

Kąpiel parowa oczu, zaćma, jaskra

  • po 20 g świetlika, kozłka i rumianku
  • 10 g werbeny
  • 30 g liści bzu czarnego

5 płaskich łyżek mieszanki zalewamy 2 szklankami białego wina podgrzanego prawie do wrzenia. Poddajemy zamknięte oczy działaniu pary. Ziołowe wino przelewamy do butelki i  w razie potrzeby robimy świeżą kąpiel parową.

By zlikwidować nieprzyjemne bóle oczu godzinę po obiedzie leżeć z watką zwilżoną ziołami szwedzkimi na zamkniętych oczach. Przyczyną pierwotną jaskry jest najczęściej zaburzenie pracy nerek, często towarzyszą jej bóle reumatyczne i stawowe. Wtedy pijemy 2-3 szklanki herbatki z mieszanki nagietka, pokrzywy, przetacznika i skrzypu.

Świetlik łąkowy na wzrok, oczy, oczyszczenie i trawienie

Zapalenie miedniczek nerkowych
Mieszamy w równych ilościach świetlik, dziurawiec, krwawnik, pokrzywę i podbiał. Łyżeczkę mieszanki parzymy kwadrans w szklance wrzątku. Ciepły napar pije się 3 razy dziennie 1/2 szklanki.

Dla urody

Świetlik jest doskonały dla ładnej cery. Mieszamy w równych proporcjach świetlik, rzepik i marzankę wonną. Mielimy na proszek. Zażywa się 6 tygodni łyżeczkę proszku zmieszaną z miodem akacjowym. Poprawia się cera, znikają wysypki, oczy nabierają blasku.

Przeczytaj również Jak poprawić wzrok 

4.3 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments