Jak zminimalizować szkodliwe działanie toksyn i metali ciężkich ?

Świat, w którym przyszło nam żyć nie jest zbytnio przyjazny dla organizmów żywych. Jak podawał The Lancet zanieczyszczenie środowiska zabija rocznie dziewięć milionów ludzi rocznie.  [1].

 • Oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem
 • Mamy utrudniony dostęp do czystej wody
 • Żywność przemysłowa zawiera całą gamę szkodliwych substancji
 • Gleby są coraz bardziej zatrute i wyjałowione

Niestety taki stan naszego środowiska ma swoje konsekwencje. Większość chorób, ma związek z nadmiarem toksyn, których organizm nie jest w stanie neutralizować.

Wśród nich szczególnie niebezpieczne są rtęć i ołów. Ponadto obecne niemal wszędzie bisfenolu A (BPA), ftalany, benzen i pestycydy odpowiadają za wyniszczanie żywych organizmów.  Zanieczyszczone wewnętrzne środowisko człowieka osłabia organizm, który gorzej radzi sobie z wirusami i drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Jak można się bronić się przed wpływem toksyn?

Głównie, starać się najmniej wystawiać na ich ekspozycję.

 • Zdrowa żywność nieprzetworzona
  Lepiej mniej a lepszej jakości. Starajmy się samodzielnie przygotować różnorodne posiłki z produktów nieprzetworzonych. Możemy dorzucać na talerz świeże i suszone zioła. Nie zaśmiecajmy organizmu paczkowanymi artykułami pakowanymi kartoniki, puszki, folie itd
 • Kosmetyki naturalne
  Ajurweda uczy: nie nakładaj na skórę niczego, czego nie możesz zjeść. Toksyczne substancje przedostając się do organizmu przez skórę, omijają nasz układ oczyszczający – nerki i wątrobę – dlatego nie mogą być nawet neutralizowane.
 • Zdrowy układ pokarmowy
  Jeśli zadbamy o żołądek, jelita, florę bakteryjną organizm będzie przyswajał to co potrzebuje i wydalał zbędne.
Woda – źródło życia

Mówiąc o odżywianiu, nie sposób nie wspomnieć o wodzie. Soki, kawa, herbata, zupy i inne płyny organizm traktuje jak jedzenie, nie wodę.  Woda nie ma substytutów. Jest niezastąpionym płynem, który rozprowadza składniki odżywcze po całym organizmie, bierze udział we wszystkich reakcjach chemicznych , uczestniczy w procesie oddychania (gdyż to w jej środowisku transportowany jest tlen do komórek).

Woda jest głównym składnikiem krwi oraz płynów wewnątrz i zewnątrzkomórkowych, nawilża nas i spełnia setki innych niezwykle istotnych zadań. Z punktu widzenia naszych rozważań, szczególnie powinna interesować nas inna jej właściwość – usuwanie ubocznych produktów przemiany materii i toksyn.

Czy wiesz, że:
 • Organizm sygnalizuje pragnienie już wtedy, gdy utrata wody jest na poziomie raptem 1%
 • Jakikolwiek niedobór wody w organizmie wiąże się z obniżeniem koncentracji, mniejszą wydolnością psychiczną i fizyczną, zmęczeniem i sennością?
 • Już 10% niedobór wody obniża o połowę przekaz impulsów z mózgu do miejsc docelowych?
 • Nasz mózg zbudowany jest w 80% z wody
 Skąd zatem czerpać dobrej jakości wodę?

Woda kranowa, również ze względu na rury wodociągowe, może zawierać w swoim składzie azbest, ołów, rtęć, chlor, związki chloropochodne, substancje polimerowe, bakterie i grzyby. Woda w butelkach plastikowych to bardzo często rakotwórczy antymon, ponad 24.000 różnych chemikaliów, bisfenol A (BPA), substancje hormonopodobne i mikrocząsteczki plastiku, a sama butelka będzie się rozkładać w przyrodzie przez ok. 500 lat.

Z pomocą powinny przyjść nam filtry, których jest tak wiele na rynku. Niestety większość z nich niemal wyjaławia wodę. Filtry usuwają z wody wszystko to co „złe”, lecz po drodze eliminują też wszystko to co „dobre”, czyli mikro i makroelementy.

Na co więc warto postawić?

Z pomocą przychodzi nam jak zawsze natura oraz wiedza i doświadczenie setek pokoleń.

Od ponad 5.000 lat, najstarsze cywilizacje do oczyszczania i uzdatniania wody wykorzystywały… naczynia miedziane.
To one poprzez swoje oligodynamiczne właściwości pozwalają usunąć z wody szkodliwe bakterie, wirusy, zarazki, pneumokoki i glony. Najnowsze badania pokazują, iż miedź cudownie radzi sobie również z chlorem i wieloma innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami.

miedziane naczynia z wodą

Co jednak najistotniejsze z punktu widzenia naszego zatrutego środowiska… miedź poprzez swoje właściwości antagonistyczne względem rtęci i ołowiu, ma niezwykłą wprost umiejętność usuwania ich z naszych organizmów. Dlatego też od dziesiątek lat miedź wykorzystywana jest w toksykologii przy zatruciach rtęcią i ołowiem.

Warto też w tym miejscu wspomnieć, iż taka woda oprócz oczyszczania z toksyn ma szereg innych korzyści. Ma wpływ na procesy krwiotwórcze, poprawia funkcje wątroby, nerek, serca.  Spowalnia starzenie, poprawia stan skóry, poprawia pracę mózgu i układu nerwowego.  Według ajurwedy Więcej na temat roli miedzi tutaj

Według ajurwedy woda przechowywana w miedzianych naczyniach jest zdrowa dla ciała i umysłu,  trzy dosha – vata, pitta i kapha.  Regularne picie wody z miedzianych naczyń oczyszcza układ pokarmowy, reguluje procesy trawienne, redukuje stany zapalne i zwiększa odporność.

Gdzie kupić naczynia z czystej miedzi?

Polecamy naczynia miedziane Bangalore. Są produkowane w małej rodzinnej manufakturze w Indiach, która od ponad 600 lat wytwarza naczynia miedziane i ozdoby dla kobiet. Produkty wykonywane są z czystej certyfikowanej miedzi (99,9%). Nie ma tam szkodliwych takich jak rtęć, ołów, nikiel, czy aluminium.

W dniach 23-30 listopada 2020 można kupić w promocyjnej cenie

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
january
january
6 miesięcy temu

Nieprawdą jest promocja w Bangalore. Kupowałem naczynia miedziane na początku roku, ceny nadal są te same. Zwracam uwagę na wysoki koszt utrzymania naczyń w czystości. Patyna wykłada się praktycznie co drugi dzień.

Urszula
Urszula
6 miesięcy temu
Reply to  january

To wszystko jest prawda ! Udają promocję, której w ogóle nie ma, a koszt tych naczyń jest naprawdę Wysoki !

%d bloggers like this: