Sitali albo shitali pranayama to krótkie ćwiczenie oddechowe zwane chłodzącym oddechem, ponieważ wystudza – uspokaja umysł, emocje i ciało. Termin sitali oznacza mniej więcej to co jest spokojne, kojące, beznamiętne.
Oddychanie to najbardziej naturalna i najważniejsza czynność, którą wykonujemy codziennie bez przywiązywania do niej wagi, jednak większość nas oddycha nieprawidłowo. Z oddechem powiązane są niemal wszystkie funkcje organizmu a z nieprawidłowego oddechu wynika niedotlenienie i wiele problemów zdrowotnych.
Oddech to również potężne narzędzie uzdrawiające. Każdy z nas ma dostęp do niego o każdej porze. Proste krótkie ćwiczenia oddechowe pomagają natychmiast nie tylko wyciszyć się, oddalić stres czy wpłynąć na emocje i nastrój, ale również przywrócić do równowagi funkcje na poziomie fizycznym.
Jedną z takich prostych technik oddechowych jest sitali. To 3 minutowe ćwiczenie natychmiast wycisza emocje, uspakaja ciało i przywraca harmonię. Ta forma oddechu obniża temperaturę ust, zaspakaja pragnienie, poprawia trawienie, wchłanianie, przyswajanie i odprowadzanie toksyn. Sitali jest skuteczne w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, uczucia palenia w gardle, języka, piekących oczu, gorzkiego smaku w ustach, infekcji przebiegających z gorączką. Latem schładza przegrzany organizm.
Niektóre korzyści można odnieść natychmiast – np. po ćwiczeniu znika gorzki smak w ustach, rozpuszcza się głód emocjonalny, co pozwala wyeliminować niekontrolowane napady jedzenia pojawiające się bez uczucia prawdziwego głodu tzw jedzenie kompulsywne Inne wymagają systematycznej praktyki.
- Wg ajurwedy sitali równoważy nadmiar pita
- Ochładza ciało, uspokaja umysł, wycisza
- Rozpala ogień trawienny, reguluje trawienie
- Zmniejsza nadmierne zakwaszenie przewodu pokarmowego, alkalizuje
- Łagodzi stany zapalne skóry
- Łagodzi stany zapalne w organizmie
- Poprawia przepływ energii w ciele
- Zmniejsza gorączkę, łagodzi bóle
- Wzmacnia odporność
- Obniża ciśnienie krwi
Technika wykonania sitali
Przybierz wygodną pozycję z prostym kręgosłupem – może być stojąca, siedząca, leżąca. Ułóż język na kształt rurki. Wykonaj wolny wdech, wciągnij powietrze do brzucha naśladując oddech węża z syczącym „ssss” , przełknij i zrób wydech nosem.
Kontynuuj przez 3 minuty.
Jeśli nie potrafisz ułożyć języka na kształt rurki, alternatywnym sposobem jest zaciśnięcie zębów i dociśnięcie do nich języka.
Ćwiczenie w razie potrzeby można wykonywać wiele razy dziennie. Przy infekcjach z gorączką co pół godziny. Sitali nie należy wykonywać na zimnym powietrzu – podczas zimna i mrozu wyłącznie w domu.
Regularne wykonywanie sitali rano i wieczorem delikatnie oczyszcza organizm, wątrobę, układ krwionośny, poprawia trawienie, relaksuje, odmładza, przynosi zdrowy i głęboki sen.