W kwietniu roślinność dopiero się budzi i na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie bardzo jest co zbierać. Ale dni się wydłużają, gleba się nagrzewa, wilgotnieje, drzewa puszczają soki, rodzime gatunki roślin kwitną. Rozpoczął się sezon wegetacyjny !
Warto wybrać się w plener ze sporym koszykiem. Zbiory mogą być okazałe. Świeże dzikie rośliny jadalne dadzą wiosenny zastrzyk energii. Zioła przydadzą się w kuchennej apteczce.
Jakie zioła zbieramy w kwietniu?
Mając dostęp do jakichkolwiek dzikich terenów zielonych, z pewnością znajdziemy obfitość dzikich ziół. Już w kwietniu rozpoczyna się sezon na młodą pokrzywę, jasnotę, mniszek, podbiał, czosnek niedźwiedzi, szczawik zajęczy, czosnaczek. Pojawiają się kwitnące stokrotki, pierwiosnki, wonne fiołki i bluszczyk kurdybanek.
W kwietniu można zbierać:
- Ziele gwiazdnicy, przytulii, jemioły,
- Młode listki borówki, tasznika, dzikiego ślazu, babki, maliny, jeżyny, czarnej porzeczki
- Kłącze waleriany, kwiat tarniny, głogu,
- Korzenie lubczyku, wrotyczu, łopianu, żywokostu, mydlnicy, wilżyny, tataraku, pięciornika, perzu i omanu wielkiego.
Przy alergiach sezonowych ulgę przyniosą herbatki z pokrzywy, babki lancetowatej i rozmarynu. Złagodzą katar sienny i skutki alergii. W sezonie najlepiej pić ze świeżych ziół i nasuszyć na zapas.
Wiosenna pokrzywa
W kwietniu i maju jeszcze przed kwitnieniem najlepiej zbierać listki i pędy. Młoda pokrzywa jest najbogatsza w substancje odżywcze i lecznicze. Oczyszcza, wzmacnia i przestraja organizm do równowagi. organizm i wzmocni po wiosennym przesileniu. Młode listki najlepiej dodawać do potraw lub robić herbatki. Przepisy lecznicze i kosmetyczne z pokrzywy, oraz kulinarne TUTAJ
Mniszek lekarski
Mniszek zakwita w kwietniu lub maju. Jeszcze przed kwitnieniem zbiera się korzeń i młode listki do herbatek . A już zakwitnie cudowne złote kwiaty, które są niezastąpione w leczeniu dolegliwości dróg żółciowych i moczowych, odtruwają regulują trawienie. Przepisy z mniszkiem TUTAJ
Podbiał pospolity
W marcu rozwija się kwiatostan podbiału, dopiero w kwietniu pojawiają się liście. Ma dużo śluzów i jest cennym ziołem wykrztuśnym, pomocnym w uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, astmie.
Kozłek lekarski czyli waleriana
Kłącze waleriany zbieramy wczesną wiosną, najlepiej w kwietniu. Na pewno przyda się w domowej apteczce by obniżyć stres, a jego działanie rozkurczowe złagodzi bóle. Młode listki można dodawać również do potraw.
Czosnek niedźwiedzi
To kolejna niezwykle cenna roślina, bogata w lecznicze związki i pomaga w wielu dolegliwościach. Zupa z czosnku niedźwiedziego jest nieoceniona po kuracji antybiotykowej. Przepis
Listki, pączki drzew i sok z brzozy
W zależności od pogody i ciepła w marcu lub kwietniu zbieramy pączki brzozy i pozyskujemy sok oskołę. Pączki liściowe i kwiatowe zbieramy z czeremchy, topoli, morwy białej, sosny, olchy i topoli. Korę wierzby, kasztanowca, dębu, kruszyny, kaliny koralowej.
Wiosenny spacer wśród drzew wyciszy emocje, ukoi nerwy i podziała jak lekarstwo. Podczas wyprawy do lasu przytul się do drzewa by wykorzystać jego leczniczą moc.
Kwiecień w ogrodzie
W kwietniu jest dobry moment na wysianie w doniczkach, łatwych w uprawie rozmarynu, bazylii, szałwii, melisy, oregano. To da im czas na ukorzenienie. Jak podrosną wystarczająco, będzie je można przesadzić na zewnątrz do ogródka. W drugiej połowie kwietnia przy dobrej pogodzie bezpośrednio do ziemi można siać szczypiorek, dymkę, kolendrę, nagietek, nasturcję, ogórecznik.