REKLAMA

W sierpniu i pod koniec lata zbieramy wiele cennych ziół

W sierpniu przypada Święto Matki Bożej Zielnej, jedno z najstarszych świąt kościelnych. Tradycyjnie w tym dniu święcone są w kościołach kwietne bukiety z ziołami, zbożami i owocami zbieranymi późnym latem.

Prawdopodobnie już w XI wielu znany był zwyczaj święcenia polnych, leśnych, łąkowych ziół i plonów z gospodarstw,  wywodzący się z wczesnochrześcijańskiej legendy o tym, jak Apostołowie po otwarciu grobu Maryi nie znaleźli tam Jej ciała, a jedynie same zioła i kwiaty. W myśl starego powiedzenia  „Każdy kwiatek w ten dzień woła: weź mnie z sobą do kościoła” do dziś noszone są do kościołów okoliczne zioła i kwiaty.

sierpniu zioła jakie zbierać

Dawniej w bukietach obowiązkowo musiały się znaleźć dostępne o tej porze roku owoce, kłosy zbóż i trawa łąkowa, której kłoski sercowate nazywano serduszkami Matki Boskiej. No i oczywiście nieodzowne zioła lecznicze zbierane w sierpniu, z których najważniejsze to wszechstronny dziurawiec, rumianek, krwawnik, wrotycz, macierzanka, mięta, kurdybanek.

W tradycji ludowej utarło się przekonanie, że poświęcone w tym dniu zioła nabierają szczególnych właściwości leczniczych i magicznych. Dodawano je do herbatek i naparów, dodawano chorym zwierzętom do pasz, wierzono że odstrasza szkodniki i chroni domostwo przed piorunami,  np. górale tatrzańscy słysząc zbliżającą się burzę, palili poświęcone bukiety by dym ją odegnał.

Jakie zioła zbieramy w sierpniu ?

W końcówce lata zbieramy liście, kwiaty, owoce, korzenie, kłącza i ziela wielu gatunków ziół,  z których najbardziej znane i przydatne w domowej apteczce to:

Dziurawiec
Nieodzowne lekko gorzkie ziele, przydatne niedomaganiach wątroby, dróg żółciowych, osłabionych nerwach, depresji i melancholii. TUTAJ przepisy. Z dziurawca robiono oliwę świętojańską , która znakomicie łagodzi wszelkie bóle mięśni, ścięgien i stawów, obrzęki, nerwobóle i rwę kulszową.

Mięta pieprzowa 
Przydatna w kłopotach trawiennych,  zaburzeniach nerwowych, bezsenności, migrenach, przeziębieniach — szczególnie z kaszlem, chrypką i koniecznością płukania gardła, a także przy nadciśnieniu. Przepisy 

Kwiat rumianku 
Pierwsza pomoc w domowej apteczce o uniwersalnym działaniu. Na problemy trawienne, bóle brzucha, infekcje dróg oddechowych czy zapalenie pęcherza dla dorosłych, dzieci i niemowląt. Przepisy

Skrzyp polny
źródło cennego krzemu, oczyszczający z metali ciężkich, uszczelniający naczynia krwionośne, pomocny w chorobach układu moczowego, skóry, poprawiający stan włosów PRZEPISY

Szałwia lekarska
o silnych właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, poradzi sobie nawet radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym. Przyda się i jako przyprawa w kuchni, i lekarstwo i kosmetyk. Przepisy 

 

Piołun z dużą zawartością goryczek, wrotycz o wszechstronnym działaniu i przeciwbiegunkowy liść orzecha włoskiego pomogą rozprawić się z pasożytami.

Z kolei nie tylko kobietom przydadzą się  krwawnik na choroby krwi i kobiece, serdecznik, podobna do pokrzywy jasnota biała, koniczyna na objawy menopauzy zamiast syntetycznych hormonów, pospolicie rosnący, nieco zapomniany kurdybanek , i najlepszy przyjaciel kobiet przywrotnik .

W sierpniu możemy zbierać liście kocimiętki, borówki czernicy,  jeżyny, a z ogrodu liście maliny, wyjątkowo bogate w przeciwutleniacze liście czarnej porzeczki  i zasuszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu . Ziele hyzopu, fiołka trójbarwnego na oczyszczenie, jeżówki, tymianku, bukwicy, ziele rzepiku na wątrobę i chore śluzówki, dymnicy, ostrożeń warzywny na odtrucie z toksyn.  Na przetwory nie tylko lecznicze owoce bzu czarnego, aronii, czeremchy i korzenie chrzanu, cennego tataraku, arcydzięgla.

Zbierajmy zioła samodzielnie, póki jeszcze przemysł i nowoczesne rolnictwo nie zniszczyły doszczętnie wszystkiego. One nie tylko pomogą w różnych dolegliwościach, ale dostarczą cennych witamin, minerałów i związków, których nasze komórki tak bardzo potrzebują, a których niemal już nie ma w żywności dostępnej na rynku.

Zdjęcie bukietu źródło: swiatrolnika.info

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: