W sierpniu i pod koniec lata zbieramy wiele cennych ziół

W sierpniu przypad jedno z najstarszych świąt kościelnych – Matki Bożej Zielnej. Tradycyjnie w tym dniu w kościołach święci się kwietne bukiety z ziołami, zbożami i owocami zbieranymi późnym latem.

Prawdopodobnie już w XI wielu znany był zwyczaj święcenia polnych, leśnych, łąkowych ziół i plonów z gospodarstw wywodzący się z wczesnochrześcijańskiej legendy.

Według niej Apostołowie po otwarciu grobu Maryi nie znaleźli tam Jej ciała, a jedynie same zioła i kwiaty. W myśl starego powiedzenia „Każdy kwiatek w ten dzień woła: weź mnie z sobą do kościoła” do dziś przynoszone są okoliczne zioła i kwiaty.W sierpniu i pod koniec lata zbieramy wiele cennych ziół

W dawnych bukietach obowiązkowo musiały się znaleźć dostępne o tej porze roku owoce, kłosy zbóż i trawa łąkowa, której kłoski sercowate nazywano serduszkami Matki Boskiej. No i oczywiście nieodzowne zioła lecznicze zbierane w sierpniu, z których najważniejsze to dziurawiec, rumianek, krwawnik, wrotycz, macierzanka, mięta, nawłoć i kurdybanek.

 

W tradycji ludowej utarło się przekonanie, że poświęcone w tym dniu zioła nabierają szczególnych właściwości leczniczych i magicznych.

Z poświęconych ziół robiono herbatki i dodawano chorym zwierzętom do pasz. Wierzono, że bukiety odstraszają szkodniki i chronią domostwa przed piorunami.  Tatrzańscy górale słysząc zbliżającą się burzę palili święcone bukiety by dym ją odegnał.

Jakie zioła zbieramy w sierpniu ?

 

W końcówce lata zbieramy liście, kwiaty, owoce, korzenie, kłącza i ziela wielu gatunków ziół. Najbardziej znane i przydatne w domowej apteczce to:

Nawłoć pospolita 

Jest doskonałym lekarstwem na chore nerki. Stosujemy ją przy słabych naczyniach krwionośnych, wrzodach, wewnętrznych krwawieniach. Reguluje trawienie i zapobiega fermentacji w jelitach.  Samodzielnie zebrana i ususzona nie ustępuje smakiem najlepszym zielonym herbatom. Kupiona w aptece ma wygląd i smak siana. Więcej o nawłoci  TU

Dziurawiec

Lekko gorzkie ziółko przydatne niedomaganiach wątroby, dróg żółciowych. Przyda się dla wzmocnienia osłabionych nerwów, przy depresji i melancholii.  Z dziurawca robi się oliwę świętojańska,  która znakomicie łagodzi wszelkie bóle mięśni, ścięgien i stawów, obrzęki, nerwobóle i rwę kulszową. Przepisy z dziurawca Tutaj  . 

dziurawiec

Mięta pieprzowa 
Uniwersalne ziółko antidotum na kłopoty trawienne. Przydaje  się w  zaburzeniach nerwowych, bezsenności, migrenach, przeziębieniach. Do naparów i płukania gardła. Pomaga w nadciśnieniu.

Kwiat rumianku 
Pierwsza pomoc w domowej apteczce. Na problemy trawienne, bóle brzucha, infekcje dróg oddechowych czy zapalenie pęcherza dla dorosłych, dzieci i niemowląt. Przepisy

 

rumianek zastosowanie właściwości lecznicze

Skrzyp polny
Źródło cennego krzemu, oczyszcza z metali ciężkich i uszczelnia naczynia krwionośne.  Pomaga w chorobach układu moczowego, skóry, poprawiający stan włosów.

Szałwia lekarska
„Kto ma szałwię w ogrodzie tego choroba nie ubodzie”. Roślinka o silnych właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, poradzi sobie nawet radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym. Przyda się jako przyprawa w kuchni, lekarstwo i kosmetyk.

 

W sierpniu zbieramy ponadto:
 • Piołun z dużą zawartością goryczek
 • Wrotycz o wszechstronnym działaniu i przeciwbiegunkowy liść orzecha włoskiego pomogą rozprawić się z pasożytami.
 • Nie tylko kobietom przydadzą się  krwawnik na choroby krwi i kobiece
 • Serdecznik na sercowe niedomagania
 • Podobna do pokrzywy jasnota biała
 • Koniczyna na objawy menopauzy zamiast syntetycznych hormonów
 • Pospolicie rosnący, nieco zapomniany kurdybanek
 • Przywrotnik – najlepszy przyjaciel kobiet

zioła w sierpniu

 

 • Możemy zbierać liście kocimiętki, borówki czernicy, jeżyny
 • Z ogrodu liście maliny, wyjątkowo bogate w przeciwutleniacze liście czarnej porzeczki
 • Ziele hyzopu, fiołka trójbarwnego na oczyszczenie
 • Jeżówki, tymianku, bukwicy
 • Ziele rzepiku na wątrobę i chore śluzówki,
 • Dymnicę i ostrożeń warzywny na odtrucie z toksyn.
 • Na przetwory”  owoce bzu czarnego, aronii, czeremchy i korzenie chrzanu, tataraku, arcydzięgla.

Zbierajmy zioła samodzielnie, póki jeszcze przemysł i nowoczesne rolnictwo nie zniszczyły doszczętnie wszystkiego. One nie tylko pomogą w różnych dolegliwościach, ale dostarczą cennych witamin, minerałów i związków, których nasze komórki tak bardzo potrzebują, a których niemal już nie ma w żywności dostępnej na rynku.

4.2 5 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: