Apteka w twojej kuchni, Jesteś tym co jesz, Przepisy, Z rożnych stron świata, Zdrowie na talerzu

Zupa miso i jej niezwykłe wręcz właściwości

Miso to pasta z ziaren soi, z dodatkiem jęczmienia lub ryżu, soli morskiej i enzymów kropidlaka. Powstaje w wyniku długiej fermentacji (od 3 miesięcy do 3 lat). Dzięki temu jest bogata w enzymy, bakterie mlekowe i składniki odżywcze: witaminy z grupy B, K2­­­-MK7 , D, fosfor, żelazo, wapń, potas, kwas linolenowy, lecytynę. Jest źródłem pełnowartościowego białka i niezbędnych aminokwasów.

Największe korzyści dla zdrowia zapewniają zawarte w niej flawonoidy: genisteina i daidzeina. Związki te blokują komórkom rakowym zdolność do tworzenia naczyń krwionośnych, czym powodują ich kurczenie i umieranie.

Niefermentowana soją reklamowana jako”zdrowy, odżywczy pokarm” zawiera wiele szkodliwych substancji. Wyjątkiem jest miso gdzie w procesie fermentacji związki te są neutralizowane, a w ich miejsce powstają substancje korzystne.

Japończycy, którzy jedzą wyłącznie soję fermentowanej, w postaci zupy miso i dodatków do potraw są narodem najdłużej żyjącym o najmniejszym wskaźniku zapadalności na raka.

Pasta i zupa miso właściwości zdrowotne

Zupa miso dla zdrowia

Alkalizuje organizm
Eliminuje śluz
Wzmacnia odporność
Chroni komórki przed zanieczyszczeniami chemicznymi, promieniowaniem i wolnymi rodnikami, chelatuje metale ciężkie
Wysoka aktywność antyoksydacyjna działa przeciwstarzeniowo a kwas linolenowy ma zbawienny wpływ na skórę
Przywraca właściwą florę bakteryjną jelit
Ułatwia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia
Rozkłada aldehyd z alkoholu i usuwa nikotynę z krwiobiegu
Pobudza trawienie, stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych
Poprawia jakość krwi i limfy
Niweluje skutki menopauzy
Zapobiega osteoporozie
Działania przeciwzapalne –  stawy i choroby reumatyczne
Hamuje agregację płytek krwi zapobiega zakrzepicy, miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu
Duża zawartość tryptofanu – aminokwasu zwanego pigułką szczęścia – zapobiega depresji, poprawia nastrój i zapewnia dobry sen

Zupa miso przepis

1 łyżka oleju kokosowego
½ szklanki posiekanej dymki
1 drobno posiekany ząbek czosnku
½ łyżeczki startego imbiru
3 łyżki pasty miso
4 szklanki wody

Na oleju kokosowym zeszklić cebulę i czosnek, cały czas mieszając przez ok. 5 minut. Dodać wodę, imbir i doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia. Dodać pastę miso i mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia.

To wersja podstawowa.  Zupa miso może być urozmaicona grzybami, uszkami grzybowymi, tofu, taro (bulwy warzywne). Dodaje się glony, makaron ryżowy, warzywa, zioła. Do rosołu, zupy warzywnej na koniec można dodać miso. Nie solić, pastę dodać po zdjęciu z ognia by zachować enzymy.

Źródła badań naukowych :
Promieniowanie, rak, nadciśnienie 
Nowotwory
Nowotwory
Zdrowe kości
Właściwości biologiczne

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta Bilska
Elżbieta Bilska
8 lat temu

Jestem na „emeryturce”, więc dorabianie niezbędne. W związku z tym mało czasu na „pichcenie”. Miso sobie tak ułatwiłam: gotuję gar zupy warzywnej i dodaję, co mam, np. raz pieczarki, raz brokuł, innym razem kapustę, z kaszą jaglaną gotowaną na sypko osobno. Chodzi o to, że mogę cały dzień jeść jedną potrawę, albo 2-3 dni pod rząd na obiad. Nie dodaję miso od razu, tylko podgrzewam małą ilość zupy, a miso dodaję na talerzu. Czy tak może być? Na drugi dzień zupę zagotowuję, żeby nie skisła. Myślę, że wówczas miso by straciło na wartości, stąd dopiero na talerzu dodaję. Czy dobrze… Czytaj więcej »

kura
kura
7 lat temu

Absolutnie moze tak byc i nawet robi Pani lepiej, niż jak jest podane w przepisie w artykule 🙂 Japonczycy po prostu rozpuszczaja paste miso w goracej wodzie i dodaja moze troche dymki lub kilka kostek tofu. Nigdy nie spotkalam sie ztym zeby ktos dodawal olej kokosowy do zupy miso lub podsmażona na nim cebule! Japonczycy by sie niezle zdiwiwli 🙂

Danuta Ewiak
Danuta Ewiak
7 lat temu

A,gdzie można kupić Miso?