REKLAMA .

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze.  Takie są fakty i to samo potwierdza nauka.

Jeśli widzisz swoje swoje dziecko z pasją oddające się zabawie w kałuży nie mów „przestań bo się ubrudzisz”. Pozwól dziecku być dzieckiem –  raz, że nie ma lepszego czasu na wspinanie się po drzewach, czołganie w zaroślach, taplanie się w błocie i obtaczanie w piasku niż dzieciństwo.  A dwa,  że szalone i brudne zabawy wyjdą dziecku tylko na zdrowie a to z kilku powodów:

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze

Podczas kontaktu z brudem organizm dziecka buduje system immunologiczny.
Kiedy dziecko wychowuje się w otoczeniu gdzie przy pomocy agresywnych środków czystości wybite zostały wszystkie zarazki organizm nie ma kiedy się nauczyć by rozpoznawać które z nich są zwykłymi drobnoustrojami, a które są tak naprawdę groźne czyli nabrać odporności.

Gdy dzieci są zbyt czyste, chronione przed kontaktem z pasożytami, bakteriami i wirusami we wczesnym okresie życia –  istnieje większe ryzyko wystąpienia alergii, astmy i innych chorób autoimmunologicznych oraz chorób układu krążenia i cukrzycy w wieku dorosłym.
To nie kontakt z brudem zagraża zdrowiu dzieci – a kontakt z substancjami chemicznymi w środkach czyszczących, kosmetykach, zabawkach, farbach a już szczególnie w mydłach antybakteryjnych.

Ponadto dzieci, które spędzają większość czasu w towarzystwie sterylnych elektronicznych gadżetów zamiast na zewnątrz są bardziej narażone na otyłość, ADHD, niedobór witaminy D i depresję. Dodatkowo zabawa elektroniką wystawia dzieci na szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne na które maluchy są szczególnie wrażliwe i należy je jak możliwie najdłużej chronić.

Szalone i brudne zabawy na świeżym powietrzu również sprzyjają rozwojowi prawidłowej postawy, rozwojowi sensomotorycznemu i nabieraniu masy mięśniowej. Podczas takich zabaw dzieci nabierają twórczych umiejętności i samodzielności.

Zaś sam kontakt z naturą zapobiega stresowi a ponadto bakterie glebowe, jak odkryli naukowcy działają jak antydepresanty  aktywując neurony w mózgu do wydzielania hormonu szczęścia – serotoniny. To dlatego po kontakcie z glebą  przy pracach w ogrodzie czujemy się psychicznie dużo lepiej.

Brudne dzieci są szczęśliwe i.. zdrowsze. Pozwól dziecku lepić placki z błota – taką receptę powinien dawać lekarz każdej nadopiekuńczej mamie wychowującej dzieci w sterylnych warunkach.
Przy czym nie chodzi oczywiście o skrajne zaniedbanie higieny, ale zachowanie równowagi.

 

brudne dzieci najlepsza szczepionka

Najlepsza szczepionka 🙂

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mała Mi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Mała Mi
Gość
Mała Mi

Bardzo przyjemny artykuł, zwłaszcza, gdy od lat ma się takie podejście… „Brudna szyja szczęściu sprzyja” 😉

REKLAMA .
%d bloggers like this: