REKLAMA

Choroba Alzheimera jak spowolnić, zatrzymać i zapobiec demencji

Choroba Alzheimera jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które stopniowo odbiera człowiekowi umiejętność jasnego myślenia, wykonywania codziennych czynności a w ostatecznej fazie choroby otępienie jest tak nasilone, że chory niekiedy nie wie kim jest.
Dotychczasowe metody leczenia farmakologicznego nie przynoszą żadnych rezultatów, ale w ostatnim okresie nauka dokonała pewnych przełomów.

Choroba Alzheimera charakteryzuje się zmianami degeneracyjnymi mózgu. W dużym skrócie w mózgu chorego tworzą się 2 rodzaje białek: beta-amyloid i tau. Złogi białek tau odkładają się wewnątrz neuronów, natomiast białek beta-amyloid w przestrzeniach pomiędzy neuronami tworząc amyloidowe blaszki starcze.
Początkowo złogi te zaburzają prawidłową pracę neuronów potem prowadzą do ich obumierania, a w efekcie do zaburzeń natury intelektualnej.

choroba alzheimera jak leczyć

Intensywne bada kliniczne prowadzone niemal całkowicie potwierdziły, że choroba Alzheimera jest następstwem gromadzenia się w komórkach mózgowych nadmiernych ilości aluminium. Udowodniono również niezbicie, że gdy w organizmie jest pod dostatkiem krzemu, w komórkach mózgowych nie dochodzi do odkładania się złogów aluminium.
Doświadczenia pokazują, że globalnie niemal 90% ludności ma niedobór tego pierwiastka, w Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza.
U zdrowego człowieka wartość krzemu w różnych strukturach organizmu powinna wynosić 4,7%. Kiedy zmniejsza się dochodzi do szeregu degeneracji organów i tkanek w tym serca i mózgu. To dzięki krzemowi komórki komunikują się między sobą.

Inne poważne czynniki, które są brane pod uwagę w uszkodzeniach neurodegeneracyjnych, w tym chorobie Alzheimera to stres oksydacyjny i wolne rodniki, nadmiar toksyn środowiskowych oraz nieprawidłowości przekazywania sygnałów przez insulinę. Udowodniono (1), że u chorych na Alzheimera jeden z enzymów zwany MIF jest uszkadzany przez glikację.  A więc nadmiar cukru i wysoko przetworzonych produktów w diecie może być  przyczyną coraz większej zapadalności na tę chorobę.

choroba alzheimera dieta

Niedawno opublikowane badania wykazały, że dieta śródziemnomorska (2)  oparta w głównej mierze o świeże, nieprzetworzone produkty chroni nie tylko przed chorobami serca, nowotworami ale poważnie zmniejsza  ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

A więc pierwszy niezbędny krok w leczeniu choroby Alzheimera to wykluczenie z diety żywności przetworzonej, ograniczenie cukru i uzupełnienie niedoboru krzemu. W badaniu klinicznym udowodniono, że specjalny program terapeutyczny i kompleksowe zmiany w diecie (3)  do tego stopnia poprawiły stan zdrowia pacjentów z początkowym stadium Alzheimer , że mogli oni wrócić do pracy.

Po latach poszukiwań skutecznych naturalnych leków, które mogłyby zostać wykorzystane w leczeniu i zapobieganiu chorobie Alzheimera wyodrębniono co najmniej kilka takich środków są to:

  1. produkty zasobne w antyoksydanty takie jak aronia, czarne porzeczki, żurawina, jeżyny, jagody, bazylia, rozmaryn, melisa lekarska, miłorząb japoński, lawenda – mają one działanie neuroprotekcyjne, a więc broniące komórki nerwowe- neurony przed uszkodzeniami.
  2. resweratrol zawarty w ciemnych winogronach chroni neurony przed szkodliwym wpływem beta-amyloidu.
  3. testy  przeprowadzone w Instytucie Salka (4), wykazały że niektóre związki występujące w medycznej marihuanie mogą usuwać szkodliwe białka beta-amyloidu z komórek mózgowych, oraz znacząco zmniejszyć zachodzące tam procesy zapalne. Choroba Alzheimera jak spowolnić, zatrzymać i zapobiec demencji
  4.  ostatnio odkryto, że szczególnie dobre efekty terapeutyczne wykazuje rozmaryn (5) zarówno przyjmowany doustnie, jak i w postaci olejku eterycznego do aromaterapii (6). Dobre efekty terapeutyczne przynoszą też olejki lawendowy, kadzidło (7) , boswellia serrata,  olejki cytrusowe,
  5.  olej kokosowy (8) dostarcza zastępcze paliwo dla mózgu w firmie ketonów zamiast glukozy. Wiele osób zauważa znaczną poprawę pamięci po włączeniu go do diety.

Herbatka na Alzheimera 

5 świeżych gałązek rozmarynu włożyć do dzbanka, dodać pokrojony w plasterki niewielki kawałek imbiru. Zalać 3 szklankami wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 5 minut. Można dosłodzić nieco miodem. Popijać łykami w ciągu dnia codziennie, aż do uzyskania poprawy.

Dodatkowo 2 x dziennie nakładać 2 krople olejku kadzidłowego na podniebienie, oraz raz dziennie wetrzeć nieco olejku rozmarynowego w czubek głowy.

Herbatka z pokrzywy  oczyszczająca ze szkodliwych metabolitów i toksyn 

2 łyżki drobno posiekanych listków pokrzywy lub 1 łyżkę suszu zalać wrzątkiem, zaparzać 15 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu dodać nieco świeżego soku z cytryny. Popijać 2 x dziennie co drugi dzień naprzemiennie z herbatką ze skrzypu polnego. Pokrzywa jest dobrym źródłem krzemu, soli mineralnych, witamin, ma zdolność odnawiania tkanek.

Dieta u osoby chorej na Alzheimera powinna uwzględniać świeże produkty o wysokiej zawartości antyoksydantów, żywność bogatą w witaminy A, C, E, krzem, cynk, kwasy omega 3.
Należy być bardzo ostrożnym przy zażywaniu leków obniżających metabolizm mózgu (9), w tym antybiotyków (10).
Zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu korzystając ze słońca – witamina D 

Źródła naukowe (1)(2),(3),(4),(5),(6)(7),(8),(9),(10)

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: