Jesteś tym co jesz, Leki z sadu i ogrodu, Warto wiedzieć, Zdrowie na talerzu, Zioła

Gorzki smak, goryczki – klucz do lepszego zdrowia i szczuplejszej sylwetki

Gorzki smak został został praktycznie zapomniany. Dzisiejsze warzywa zawierają nie tylko mniej witamin, ale również o wiele mniej goryczek, które należą do wtórnych substancji roślinnych.
Przeciętny mieszkaniec krajów uprzemysłowionych spożywa jedynie 5% – 8%  „gorzkich” kalorii. To zdecydowanie za mało.

Dawne codzienne potrawy były bardziej bogate w substancje nadające im gorzki smak.
Obecnie, „ulepszone” zawierają ich niewiele. Preferujemy smaki słodki i słony, umami czyli rosołowo mięsny. Rzadziej kwaśny a gorzki smak wyszedł prawie z obiegu.

Tymczasem goryczki pełnią niezwykle istotne funkcje bioaktywne i podobnie jak inne substancje roślinne regulują procesy przemiany materii. Najczęściej po gorzkie zioła sięgamy dopiero wtedy, kiedy odczuwamy np. skutki niestrawności.

goryczki, gorzki smak a zdrowie

Wyeliminowanie gorzkiego smaku (goryczek) z codziennego menu działa na niekorzyść organizmu, a słodki czy słony smak tylko pobudza apetyt. Słodkie odczucia smakowe każą organizmowi wydzielać większe ilości insuliny. W konsekwencji prowadzą do zwiększenia apetytu i rozregulowania metabolizmu.

Gorzki smak działa nie tylko na kubki smakowe, jest w pewnym sensie składnikiem odżywczym. Jego receptory znajdują się nie tylko na języku ale np. w układzie oddechowym płucach i oskrzelach. Uwagę na znaczenie goryczek dla zdrowia m.in. zwracała Hildegarda z Bingen. Twierdziła, że są ważną częścią składową medycyny. Zalecała stosować gorzkie zioła w celach leczniczych i podkreślała ich rolę w procesie przemiany materii. Do dzisiaj gorzki smak jest ważnym elementem leczniczym medycyny ajurwedyjskiej i chińskiej.

Gorzkie zioła i potrawy pełnią istotne funkcje

Gorzki smak, goryczki - klucz do lepszego zdrowia i szczuplejszej sylwetki

Pomagają lepiej absorbować składniki odżywcze z pożywienia
Podczas gdy gorzki smak jest często postrzegany jako nieprzyjemny, interakcje zachodzące między goryczkami zawartymi w żywności a receptorami smaku stymulują wytwarzanie kwasu żołądkowego, produkcję enzymów i przepływ żółci tym samym wspomagają trawienie. A im lepsze trawinie, tym więcej składników organizm jest w stanie przyswoić z pożywienia.
Nie ważne co jesz, ważne co przyswajasz. Dlatego osoby cierpiące na dolegliwości trawienne powinny do posiłków dodawać gorzkie zioła choćby w postaci sałatki np. z mniszka.

Działają oczyszczająco
Gorzkie warzywa i zioła oczyszczają ustrój z niestrawionych resztek pokarmu, wymiatają je z jelit, zawierają związki, które wspierają również detoksykację wątroby.

Równoważą receptory kubków smakowych
Im więcej gorzkiego jemy, tym bardziej mamy na nie chęć i tym bardziej zmniejsza się chęć na słodycze. Każdy z nas posiada inne poziomy sensoryczne smaku, zależy to od wielu czynników, jednak najważniejszy to  przyzwyczajenia i  uzależnienia np. cukru. Zwiększenie w diecie gorzkiego smaku pozwoli zmniejszać apetyt na słodycze i rafinowane węglowodany.

Stymulują metabolizm
Wykazano, że gorzki smak potraw i ziół zwiększa metabolizm.
Aktywuje wątrobę, woreczek żółciowy i trzustkę do szybszego i dokładniejszego trawienia. Hamuje chłonność tłuszczu i ruch glukozy w komórkach tłuszczowych po spożyciu posiłku.
Dzięki goryczkom organizm produkuje więcej leptyny – hormonu wytwarzanego w podskórnej tkance tłuszczowej. Redukuje i nie dopuszcza do nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej.
Gorzki smak reguluje działanie greliny – hormonu odczuwania głodu. Już pół godziny po spożyciu goryczek poziom greliny spada, pokarm pozostaje dłużej w żołądku, daje uczucie sytości.

Redukują problemy trawienne
Są niezastąpione przy problemach trawiennych, wzdęciach, zgadze, uczuciu sytości. Wspomagają pracę całego układu trawiennego, począwszy od żołądka i wątroby, przez trzustkę, aż do jelit. Ich działanie zaczyna się już na języku, gdzie po zjedzeniu czegoś gorzkiego błony śluzowe kubków smakowych kurczą się, a potem rozszerzają i stają się aktywne. Potem gorzki smak pobudza wytwarzanie soków trawiennych i wydzielenie większej ilości enzymów, co przeciwdziała problemom z trawieniem.

Stymulują układ odpornościowy
Gorzkie zioła wzmacniają najważniejsze bariery immunologiczne – błony śluzowych żołądka i jelit. Wspomagają odtruwanie wątroby i regulują procesy trawienne. Przyczyniają się  do  usuwania toksyn, niestrawionych resztek pokarmu, wirusów, bakterii i grzybów.  Działają silnie zasadowo, odkwaszają organizm. Poza układem trawiennym, wzmacniają układ oddechowy, krążenia, moczowy i narządy ruchu.

gorzki smak

Najwięcej goryczek zawierają

Zioła:
Bobrek
Centuria
Drapacz lekarski
Arcydzięgiel litwor
Dziurawiec
Piołun
Ostropest plamisty
Pokrzywa
Pięciornik kurze ziele
Szałwia
Tatarak
Chmiel
Bylica
Lebiodka
Gorczycznik
Mniszek lekarski

Gorzkie warzywa i przyprawy

Gorczyca polna
Gorzki melon – leczy choroby trzustki w tym nowotworowe
Rapini
Karczochy
Cykoria podróżnik
Cykoria sałatowa
Rzodkiew
Rokietta siewna
Rukola
Brukselka
Kurkuma
Gałka muszkatołowa
Gorczyca polna
Bobrek
Centuria

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] smaku zawarte są najcenniejsze związki lecznicze: olejki eteryczne o bogatym składzie, gorycze, garbniki, aminy, kwasy organiczne i sole […]

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

a co z czystkiem ? W smaku nie jest gorzki?

marta
marta
3 lat temu

jak zapytac gorzkie rzeczy