REKLAMA

Gorzki smak, goryczki – klucz do lepszego zdrowia i szczuplejszej sylwetki

Gorzki smak został został praktycznie zapomniany.  Dzisiejsze warzywa zawierają nie tylko mniej witamin, ale również o wiele mniej goryczek, które należą do wtórnych substancji roślinnych.
Przeciętny człowiek z krajów uprzemysłowionych spożywa jedynie 5% do 8%  „gorzkich” kalorii.
To zdecydowanie za mało.

Dawne codzienne potrawy były bardziej bogate w substancje nadające im gorzki smak.
Obecnie, „ulepszone” zawierają ich mniej, preferujemy smaki słodki i słony, umami czyli rosołowo mięsny,  rzadziej kwaśny a gorzki smak wyszedł prawie z obiegu.

goryczki, gorzki smak a zdrowie

Tymczasem goryczki pełnią niezwykle istotne funkcje bioaktywne i podobnie jak inne substancje roślinne regulują procesy przemiany materii.
Najczęściej po gorzkie zioła sięgamy dopiero wtedy, kiedy odczuwamy np. skutki niestrawności.

Wyeliminowanie gorzkiego smaku (goryczek) z codziennego menu działa na niekorzyść organizmu, a słodki czy słony smak tylko pobudza apetyt. Słodkie odczucia smakowe każą organizmowi wydzielać większe ilości insuliny, a w konsekwencji prowadzą  do zwiększenia apetytu i rozregulowania metabolizmu.

Gorzki smak działa nie tylko na kubki smakowe, jest w pewnym sensie składnikiem odżywczym.
Jego receptory znajdują się nie tylko na języku ale np. w układzie oddechowym płucach i oskrzelach.
Uwagę na znaczenie goryczek dla zdrowia m.in. zwracała Hildegarda z Bingen.
Twierdziła, że są ważną częścią składową medycyny. Zalecała stosować gorzkie zioła w celach leczniczych i podkreślała ich rolę w procesie przemiany materii.
Do dzisiaj gorzki smak jest ważnym elementem leczniczym medycyny ajurwedyjskiej i chińskiej.

Gorzki smak, goryczki - klucz do lepszego zdrowia i szczuplejszej sylwetki

Gorzkie zioła i potrawy pełnią istotne funkcje

 1. Pomagają lepiej absorbować składniki odżywcze z pożywienia
  Podczas gdy gorzki smak jest często postrzegany jako nieprzyjemny, interakcje zachodzące między goryczkami zawartymi w żywności a receptorami smaku stymulują wytwarzanie kwasu żołądkowego, produkcję enzymów i przepływ żółci tym samym wspomagają trawienie. A im lepsze trawinie, tym więcej składników organizm jest w stanie przyswoić z pożywienia.
  Nie ważne co jesz, ważne co przyswajasz. Dlatego osoby cierpiące na dolegliwości trawienne powinny do posiłków dodawać gorzkie zioła choćby w postaci sałatki np. z mniszka.
 2. Działają oczyszczająco
  Gorzkie warzywa i zioła oczyszczają ustrój z niestrawionych resztek pokarmu, wymiatają je z jelit, zawierają związki, które wspierają również detoksykację wątroby.
 3. Równoważą receptory kubków smakowych
  Im więcej gorzkiego jemy, tym bardziej mamy na nie chęć i tym bardziej zmniejsza się chęć na słodycze.
  Każdy z nas posiada inne poziomy sensoryczne smaku, zależy to od wielu czynników, jednak najważniejszy to
  to przyzwyczajenia i swego rodzaju uzależnienia np. cukru. Zwiększenie w diecie gorzkiego smaku pozwoli kontrolować, zmniejszać apetyt na słodycze i rafinowane węglowodany.
 4. Stymulują metabolizm
  Wykazano, że gorzki smak potraw i ziół zwiększa metabolizm.
  Aktywują wątrobę, woreczek żółciowy i trzustkę do szybszego i dokładniejszego trawienia. Hamują chłonność tłuszczu i ruch glukozy w komórkach tłuszczowych po spożyciu posiłku.
  Dzięki goryczkom organizm produkuje więcej leptyny – hormonu wytwarzanego w podskórnej tkance tłuszczowej, nie dopuszczając do nadmiernej produkcji tkanki tłuszczowej w organizmie, a nawet jej redukcję.
  Gorzki smak reguluje działanie greliny – hormonu odczuwania głodu. Już pół godziny po spożyciu goryczek poziom greliny spada, pokarm pozostaje dłużej w żołądku, powodując uczucie sytości.
 5. Redukują problemy trawienne
  Są niezastąpione przy problemach trawiennych, np. wzdęciach, zgadze, uczuciu sytości. Wspomagają pracę całego układu trawiennego, począwszy od żołądka i wątroby, przez trzustkę, aż do jelit. Ich działanie zaczyna się już na języku, gdzie po zjedzeniu czegoś gorzkiego błony śluzowe kubków smakowych kurczą się, a potem rozszerzają i stają się aktywne. Potem gorzki smak pobudza wytwarzanie soków trawiennych i wydzielenie większej ilości enzymów, co przeciwdziała problemom z trawieniem.
 6. Stymulują układ odpornościowy
  Gorzkie zioła wzmacniają najważniejsze bariery immunologiczne – błony śluzowych żołądka i jelit. Wspomagają odtruwanie wątroby i regulują procesy trawienne – wszystko to przyczynia się do się do skuteczniejszego usuwania toksyn, niestrawionych resztek pokarmu, wirusów, bakterii i grzybów z naszego organizmu.
  Działają silnie zasadowo, odkwaszając organizm. Poza układem trawiennym, wzmacniają układ oddechowy, krążenia, moczowy i narządy ruchu.

gorzki smak

Najwięcej goryczek zawierają
Gorzki melon – leczy choroby trzustki w tym nowotworowe
Rapini
Karczochy
Cykoria podróżnik
Cykoria sałatowa
Rzodkiew
Rokietta siewna
Rukola
Brukselka
Mniszek lekarski

Kurkuma
Gałka muszkatołowa
Gorczyca polna
Bobrek
Centuria
Drapacz lekarski
Arcydzięgiel litwor
Dziurawiec
Piołun
Ostropest plamisty
Pokrzywa
Pięciornik kurze ziele
Szałwia
Tatarak
Chmiel
Bylica
Lebiodka
Gorczycznik

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
trackback

[…] sosów sosów na zimno. Jej główny składnik gorczyca zawiera wiele cennych substancji, w tym goryczki które pełnią niezwykle istotne funkcje bioaktywne i regulują procesy przemiany materii. […]

trackback

[…] czarnuszka, kurkuma, gorzki melon, stewia, awokado, berberyna występująca w berberysie i gorzkich ziołach, kiełki brokułów, ciemnozielone warzywa liściaste oraz dużo witaminy […]

trackback

[…] ale poprawia trawienie, obniża ciśnienie krwi, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dostarcza goryczki, likwiduje wzdęcia, zaparcia i sprawia, że wraca […]

trackback

[…] smaku zawarte są najcenniejsze związki lecznicze: olejki eteryczne o bogatym składzie, gorycze, garbniki, aminy, kwasy organiczne i sole […]

trackback

[…] smaku zawarte są najcenniejsze związki lecznicze: olejki eteryczne o bogatym składzie, gorycze, garbniki, aminy, kwasy organiczne i sole […]

REKLAMA
%d bloggers like this: